DO KRAJA ožujka u Srebrenici će biti otvoren posebni ured Odjela za ratne zločine pri Tužiteljstvu BiH koji će istraživati zločine počinjene na srebreničkom području, najavio je voditelj Odjela David Schwendiman.
Cilj tog ureda je olakšati rad posebnog tima koji istražuje ratne zločine počinjene u Srebrenici, priopćio je Schwendiman novinarima u Sarajevu i dodao kako će sličan model biti primijenjen i u ostalim dijelovima BiH gdje su počinjeni zločini tijekom rata, ukoliko se projekt u Srebrenici pokaže uspješnim.
Tužiteljstvo BiH već je provelo istragu protiv 36 aktualnih pripadnika Ministarstva unutarnjih poslova Republike Srpske za koje se sumnjalo da su bili umiješani u masovne zločine. Ti su policajci suspendirani s dužnosti kad je istraga protiv njih otvorena, a informacije do kojih je Schwendimanov Odjel došao bit će proslijeđene ravnatelju policije Republike Srpske Urošu Peni. Istraga još nije završena, a ovisno o njenim rezultatima može se očekivati pokretanje kaznenih postupaka protiv policajaca.
R.I.
Foto: AFP