Foto: Marija Mihić, Ivo Ravlić/Cropix
TIJEKOM jučerašnjega dana buknula su čak pet požara, tri u Splitsko-dalmatinskoj i dva u Šibensko-kninskoj županiji. Dva su ugašena, tri su pod kontrolom vatrogasaca. Zračne snage, kao i dio zemaljskih su jutros uko 8 sati povučene s požarišta.
U gašenju tih požara angažiralo se oko 400 vatrogasaca, četiri kanadera, četiri zračna traktora i dva helikoptera. U požaru kod Trogira ozlijeđen je jedan vatrogasac. Na sanaciji i čuvanju svih požarišta trenutno je angažirano oko 220 vatrogasaca, priopćila je tijekom prijepodneva Državna uprava za zaštitu i spašavanje. Od glasnogovornice PU šibensko-kninske Marice Kosor doznali smo da je požar u Grebaštici izazvan ljudskim nemarom.
Tri požara u Splitsko-dalmatinskoj županiji
VOC Split je jučer u 8,35 sati zaprimio dojavu o požaru otvorenog prostora na deponiju Košer kod Pučišća na otoku Braču. Požarom je zahvaćeno oko 9,5 hektara makije i šume.
U gašenju požara sudjelovali su jedan helikopter s uređajem za gašenje, dva kanadera, dva zračna traktora, DVD Supetar, Bol, Selca i Pučišća s ukupno 13 vatrogasaca i pet vozila. Požar je pod kontrolom vatrogasaca, a na dežurstvu tijekom noći ostao je DVD Supetar.
Tijekom gašenja toga požara srušio se jedan zračni traktor. Više o tome pročitajte ovdje.
U 15,03 sati VOC Split je zaprimio dojavu o još jednom požaru otvorenog prostora, ovoga puta kod Trogira, u mjestu Seget Donji. Opožarena površina je oko pet hektara trave i makije.
U gašenju požara sudjelovali su jedan helikopter s uređajem za gašenje, DVD Trogir, Seget Vranjica, Slatine i Marina s 32 vatrogasca i 10 vozila. Požar je ugašen oko 19,40 sati.
U požaru je ozlijeđen jedan trogirski vatrogasac. Više o tome pročitajte ovdje.
Dojavu o trećem požaru VOC Split je zaprimio u 18,37. Radi se također o požaru otvorenog prostora na otoku Hvaru kod mjesta Sućuraj u uvali Mlaska. Požarom je zahvaćeno oko 25 hektara guste borove šume.
U gašenju požara sudjelovali su jedan helikopter s uređajem za gašenje, tri kanadera, županijske sezonske snage, JVP Split, DVD Podstrana, Omiš, Dugi Rat, Zadvarje, Lovreć, Zagvozd, Makarska, Vrgorac, Drvenik, Dugopolje, Klis, Seget Vranjica, Muć, Hvar, Jelsa, Stari grad, Sućuraj, DIP Split, Šibenik i Zadar s čak 93 vatrogasca i 26 vozila.
Požar je pod kontrolom vatrogasaca i aktivno se gasio cijelu noć. Ujutro su na požarište upućena dva helikoptera s uređajem za gašenje i jedan kanader.
Kod Grebaštice izgorjelo 750 hektara trave, makije, niskog raslinja, borove šume, maslina i vinograda
U Šibensko-kninskoj županiji je Županijski vatrogasni operativni centar (ŽVOC) Šibenik zaprimio dojavu o požaru otvorenog prostora kod mjesta Grebaštica u 10,28 sati.
U gašenju požara sudjelovali su dva zračna traktora, tri kanadera, DIP Zadar, Šibenik, Split, JVP Šibenik, Knin, Split, DVD Šibenik, Zaton, Zablaće, Brodarica Krapanj, Grebaštica, Vodice, Primošten, Rogoznica, Tisno, Pirovac, Perković, Dubravice, Knin, Drniš, Ružić, Sinj, Solin, Split, Mladost i Marina s ukupno 138 vatrogasaca i 44 vozila.
Državna uprava za zaštitu i spašavanje je jutros priopćila da je požar noćas bio pod kontrolom vatrogasaca te da aktivno se gasio cijelu noć. Kasnije je javljeno da je požar lokaliziran oko 9 sati ujutro. Sanacija i čuvanje požarišta je u tijeku, a angažirano je oko 80 vatrogasaca i 26 vozila.
Požar izazvan ljudskim nemarom
Od glasnogovornice PU šibensko-kninske Marice Kosor doznali smo da je požar u Grebaštici izazvan ljudskim nemarom.
"Protiv 56-godišnjaka iz Zagreba podnesena je kaznena prijava za dovođenje u opasnost života i imovine općeopasnom radnjom ili sredstvom. Muškarac je kod svoje vikendice u Grebaštici izvodio bravarske radove. Zbog iskrenja pri rezanju metala došlo je do požara", ispričala je.
DUZS je priopćio da je požarom zahvaćeno oko 500 hektara trave, makije, niskog raslinja, borove šume, maslina i vinograda, dok policija raspolaže podacima da je izgorjelo područje od čak 750 hektara.
Jučer u 11,25 sati Županijski vatrogasni operativni centar (ŽVOC) Šibenik zaprimio je dojavu o požaru otvorenog prostora u mjestu Crljeni kod Perkovića. Požarom je bilo zahvaćeno oko 10 hektara trave i makije. U gašenju požara sudjelovali su DVD Perković s ukupno sedam vatrogasaca i jednim vozilom. Požar je ugašen u 12,50 sati, javlja Državna uprava za zaštitu i spašavanje.