Foto: AFP
FRANCUSKA vlada osuđuje način na koji je pravosudni sustav vodio slučaj maloljetnika optuženog za silovanje, koji je nedugo nakon izlaska iz zatvora ubio školsku kolegicu, javlja BBC.
17-godišnjak Mathieu M. na jugu Francuske je zbog silovanja maloljetnice u zatvoru proveo četiri mjeseca. Bio je pod pravosudnim nadzorom, a škola koju pohađa rekla je kako nije bila upoznata s njegovom kriminalnom prošlošću.
Prošlog petka u šumi u blizini škole pronađeno je tijelo 13-godišnje Agnes. Djevojčica je silovana, a zatim spaljena. Njezina majka Paola Marin smatra kako 13-godišnjakinja ne bi bila mrtva da je škola bila samo malo manje nemarna.
Škola tvrdi da nije bila upoznata s kriminalnom prošlošću svog učenika
Otac žrtve Frederic Marin tvrdi kako je škola koju je pohađala njegova kći, Cevenol International u Chambron-sur Lignonu, znala za Mathieuovu prošlost, te kako je dječak imao poteškoće u ponašanju koje su uključivale seksualnu agresiju.
Glavni učitelj škole pak kaže kako je škola znala za maloljetnikove probleme s pravosudnim sustavom, no nitko od školskih djelatnika navodno nije bio upoznat s naravi tih problema.
Nakon hitnog sastanka ministara održanog u ponedjeljak, ministar unutarnjih poslova Claude Gueant za televizijsku postaju TF1 rekao je da je u slučaju Mathieua došlo do određene "disfunkcije", te kako će reforma sudskog sustava za maloljetnike biti prioritet nakon izbora koji će se u Francuskoj održati u proljeće sljedeće godine.
Sustav je očigledno zakazao, a državne institucije prebacuju krivnju jedna na drugu
Premijer Francois Fillon rekao je kako bi u najtežim slučajevima u kojima su osumnjičeni maloljetnici, oni trebali biti zaprimljeni u "osigurani odgojni centar".
Premijer je zatražio svoje kolege da se poduzmu mjere kojima će se osigurati da u budućnosti ne bude moguć upis u školu učenika, bez da se vodstvo škole upozna s mogućom kriminalnom prošlosti djeteta, i ozbiljnim slučajevima u kojima je neophodan nadzor sudstva i državnih institucija.
Maloljetnik "nije predstavljao opasnost za okolinu" unatoč izraženoj seksualnoj agresiji ?
Tužitelj Jean-Yves Coquillat rekao je kako je sudski sustav učinio što je morao, a dječak je iz zatvora pušten pod strogim uvjetima da se liječi kod psihijatra u gradu i školskog psihologa. Iako je Mathieu bio optužen za silovanje prijateljice iz djetinjstva, nakon četiri mjeseca koja je proveo u zatvoru psihijatar je procijenio kako tinejdžer može biti rehabilitiran i ne predstavlja opasnost za okolinu. Nekoliko škola odbilo je primiti ga prije nego je upisan u Cevenol International.
Agnes je nestala u prošlu srijedu, a njezino je tijelo pronađeno dva dana kasnije. Tužitelj je rekao da je ubijena na vrlo brutalan način, a Mathieu je priznao da ju je ubio i zapalio.
Javnost i dalje postavlja pitanje tko sve snosi odgovornost za smrt nedužne djevojčice, koja se mogla spriječiti da su državne institucije pravilno radile svoj posao i ispunjavale sve svoje obveze, a prebacivanje krivnje jedne ustanove na drugu neće riješiti problem.