Foto: HRFoto
RIJEKA Neretva presušila je na izvoru u dužini od desetak kilometara, zbog velikih suša koje su zahvatile Hercegovinu zadnjih mjesec dana.
Kako piše Dnevni list, mještani sela Bora, gdje izvire hercegovačka ljepotica, ne pamte kad je toliko vode iz Neretve presušilo.
Rijeka je opala cijelim tokom, svakim danom situacija je sve kritičnija, a kiša se u neretvanskom kraju ne očekuje ni narednih dana.
Događalo se da Neretva presuši u dužini 2-3 kilometra, no nikad ni približno sadašnjoj sušnoj duljini od deset kilometara.
Aktivisti iz udruge "Zeleni Neretva" kažu da nailaze na nesvakidašnje pojave koje ne pamte ni iskusni šetači i planinari, poput presušivanja nekih jezeraca.
"Istina je da su prije petnaestak dana presušili izvori na pritocima gornjeg dijela, no Neretva u donjem dijelu još uvijek teče", smirio je situaciju aktivist za zaštitu Neretve Amir Variščić.