Putin: Pozdravljamo kinesko stajalište za rješavanje krize u Ukrajini
RUSKI predsjednik Vladimir Putin pozdravio je iskrenu želju Pekinga da pomogne u rješavanju ukrajinske krize, u razgovoru koji su danas objavili kineski državni mediji uoči njegova posjeta Kini.
Putin sutra stiže u kinesku prijestolnicu s nadom da će od svog "dragog prijatelja" i kolege Xi Jinpinga dobiti još veću potporu njegovim ratnim naporima u Ukrajini.
"Pozdravljamo stajalište Kine za rješavanje krize u Ukrajini"
Ovaj dvodnevni posjet je prvi inozemni posjet Putina od njegovog reizbora u ožujku i drugi posjet Kini u nešto više od šest mjeseci.
Osim Pekinga, ruski predsjednik će posjetiti i Harbin, golemi grad na sjeveroistoku Kine, gdje se održava sajam trgovine i investicija.
"Pozdravljamo stajalište Kine za rješavanje krize u Ukrajini", rekao je Putin za kinesku novinsku agenciju Xinhuu.
"Kina jasno razumije korijene ukrajinske krize"
"Kina jasno razumije korijene ukrajinske krize i njen globalni geopolitički utjecaj", rekao je ruski predsjednik, koji se poziva na dokument od 12 točaka koji je Kina objavila u veljači 2023. kako bi objasnila svoje stajalište o sukobu.
"Ideje i prijedlozi sadržani u dokumentu pokazuju iskrenu želju naših kineskih prijatelja da pomognu u stabiliziranju situacije", naglasio je Putin.
U tom dokumentu Kina poziva na teritorijalni integritet svih zemalja, uključujući i Ukrajinu, ali također traži da se uzmu u obzir zabrinutosti Rusije glede njezine sigurnosti.
Nekoliko dana uoči ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022., Peking i Moskva su slavili svoje partnerstvo koje "ne poznaje granice". Od tada, dvije zemlje su osnažile diplomatsku, trgovinsku i vojnu suradnju.
Rusija Kinu smatra ključnom za rusko gospodarstvo
U proteklih pet godina trgovina između dvije zemlje se udvostručila, istaknuo je Putin. Kako je dodao, Kina je već 13 godina uzastopno najveći trgovinski partner Rusije, a 2023. godine Rusija je zauzela četvrto mjesto među kineskim trgovinskim partnerima.
Rusija Kinu smatra ključnom za rusko gospodarstvo pogođeno zapadnim sankcijama bez presedana, a Kina posebice ima koristi od uvoza jeftinih ruskih energenata.
Zapad s podozrenjem gleda na to partnerstvo, a SAD prijeti uvođenjem sankcija bankama i stranim tvrtkama koje posluju s Moskvom.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati