Cibona krenula u Euroligu pobjedom protiv velikog Maccabija!

KOŠARKAŠI Cibone sjajno su započeli novu sezonu Eurolige svladavši izraelski Maccabi sa 81:76.

Najbolji u redovima Vukova bili su Davor Kus sa 23 koša i Rawle Marshall sa 20. Odličnu partiju pružio je i Nikša Prkačin dodavši 14 ubačaja i četiri skoka. Kod Maccabija daleko najraspoloženiji bio je D'or Fischer sa 26 koševa i nevjerojatnim šutom 11 od 12 za dva poena.

Cibona iznenadila i najveće optimiste

Loš start u NLB ligi natjerao je javnost da sa skepsom dočeka prvu Ciboninu europsku utakmicu u sezoni. No, pokazalo se da je ona bila neopravdana jer je Perasovićeva momčad pružila odličnu partiju protiv starog znanca. Početna nervoza i impresioniranost nestale su nakon dvije i pol minute igre kada je nakon nekoliko neuspješnih pokušaja Marin Rozić zabio prvi Cibonin koš smanjivši početnih 4:0 gostiju iz Tel Aviva. Spori start na terenu odrazio se i na atmosferu u dvorani pa je stotinjak Maccabijevih navijača navijanjem nadglasalo već uobičajeno kazališnu zagrebačku publiku. No, nakon "hladnog starta" Vukovi su zaigrali puno bolje, a Draženovim domom se već nakon nekoliko minuta orilo "Ea, ea Cibosi".

Calloway potpuno zaustavio Arroya

Perasović je gotovo cijelu prvu četvrtinu odigrao u postavi koja je startala: Kus, Calloway, Rozić, Vukušić i Prkačin. Jedino je dvije minute prije kraja osvježio momčad Amerikancem Marshallom koji se još jednom pokazao kao veliko pojačanje. Od početka je bilo jasno da će daleko najviše problema, inače odličnoj Ciboninoj obrani, zadavati visoki Fisher koji je na koncu uz gotovo idealan šut za dvicu (promašio samo jedan šut od 12 pokušaja) utrpao čak 26 koševa. Sredinom prve dionice Vukovi su sa dvije uzastopne trice prvi puta došli do vodstva koje su praktički zadržali do kraja kontroliravši igru i rezultat.

Nakon prve četvrtine koja je završila sa tri koša prednosti 20:17, drugi dio nastavio se u gotovo identičnom ritmu. Gosti su uglavnom pokušavali i uspijevali preko centarskih pozicija, a Fischer je i dalje bio misterija za Prkačina, kao i za Andrića te Homana, koje je Perasović uz kapetana rotirao pod košem. Vrlo važan dio posla obavio je drugi tamnoputi Amerikanac u Ciboninim redovima  Earl Calloway. Iako je odigrao vrlo skromnu partiju u napadačkom dijelu Calloway je presingom potpuno izludio Carlosa Arroya koji je bio neprepoznatljiv, a do kraja je ubacio, za njega jadnih, 10 poena.

Cibonina prednost ubrzo je narasla na sedam koševa viška, ali su se gosti ipak uspjeli brzopotezno vratiti mini serijom 6:0, pa se na poluvrijeme otišlo sa 36:36.

Cibona ponovno sredinom treće četvrtine stvara kakvu-takvu prednost ponajviše zahvaljujući Prkačinu koji se uspio osvježiti tijekom poluvremena, ali i bekovskom paru Kus - Marshall koji je dao najveći obol u napadu. U 27. minutu bilo je već opipljivih 49:43, a nekoliko sekundi prije kraja treće četvrtine Cibosi su otišli i na plus devet što je i najveća prednost na utakmici. Iako se u nekim trenucima činilo da bi se gosti mogli vratiti, Cibona je i do kraja utakmice odigrala vrlo mirno i iskusno, pa pobjeda u niti jednom trenutku nije došla u pitanje.

Perasović: Odlična injekcija za dalje

Nakon utakmice trener Perasović nije skrivao zadovoljstvo.

"Super pobjeda za nas nakon starta koji je bio upitan. Nismo odavali karakteristike ekipe kojoj smo se nadali. U posljednje dvije utakmice pokazali smo karaker i kvalitetu. Neće biti lako u nastavku s obzirom na kvalitet ostalih momčadi. Ovo je dobra injekcija za daljnji rad."

Biremboim: Presudile su male stvari

Trener Maccabija Effi Biremboim kratko je prokometnirao poraz svoje momčadi. Razloge je našao u malim stvarima koje su odlučile konačni rezultat.

"Utakmice poput ove rješavaju se malim stvarima. Greškicama, izgubljenim loptama i sličnim stvarima. Možemo govoriti o velikim stvarima, ali na koncu uvijek dođe na te male stvari. Moji su igrači dali svoje srce, ali nije bilo dovoljno."

"Ovo je košarka i ne mogu se izvlačiti na to da imam puno novih igrača. Košarka je moj posao i moram što prije posložiti momčad. Obrana na Arroyu nije bila ništa posebno, bila je individualna. Arroyo nije odigrao dobro iz drugih razloga", objasnio je izraelski trener.