Gatlin najbrži i na 200 metara, Davis zlatni u troskoku

AMERIKANAC Justin Gatlin potvrdio je svoj status trenutačno najboljeg sprintera na svijetu. Naslovu svjetskog prvaka na 100 metara pridodao je i naslov na 200 metara na Svjetskom prvenstvu u atletici u Helsinkiju.

Gatlin je u finalu do zlata stigao s vremenom od 20.04 sekundi, srebro je osvojio Amerikanac Wallace Spearmon sa 20.20, dok je i bronca otputovala u SAD, osvojio ju je svjetski prvak iz ove discipline otprije dvije godine John Capel sa 20.31.

Amerikanac Walter Davis novi je svjetski prvak u troskoku. Davis je osvojio naslov prvaka na Svjetskom prvenstvu u atletici u Helsinkiju skokom od 17.57 metara.

Srebro je osvojio Kubanac Yoandri Betanzos sa 17.42, a broncu Rumunj Marian Oprea koji je u posljednjoj, šestoj seriji skočio 17.40 metara, te za jedan centimetar pretekao Leevana Sandsa sa Bahama koji je ostao četvrti.

Njemica Dietzsch prvakinja u bacanju diska

Njemica Franka Dietzsch osvojila je naslov svjetske prvakinje u bacanju diska na Svjetskom prvenstvu u atletici u Helsinkiju.

Tridesetisedmogodišnja Dietzsch je do zlata stigla s hicem od 66.56 metara iz četvrte serije.

Srebro je osvojila Ruskinja Natalija Sadova sa 64.33, a broncu Čehinja Vera Pospišilova-Cechlova sa 63.19 metara.

Michelle Perry zlatna na 100 prepone

Amerikanka Michelle Perry osvojila je naslov svjetske prvakinje u utrci na 100 metara s preponama na Svjetskom prvenstvu u atletici u Helsinkiju.

Perry, koja je u Helsinki stigla s najboljim rezultatom sezone, do zlata je stigla s vremenom 12.66 sekundi uz jak vjetar u prsa od dva metra u sekundi.

Srebrnu i brončanu medalju osvojile su Jamajčanke Delloreen Ennis-London i Brigitte Foster-Hylton, obje s vremenom 12.76.

Olimpijska pobjednica Amerikanka Joanna Hayes pala je na pretposljednjoj preponi, te finalnu utrku završila posljednja, osma.

Nizozemac Blom najbolji u skoku s motkom

Nizozemac Rens Blom osvojio je naslov svjetskog prvaka u skoku s motkom na Svjetskom prvenstvu u atletici u Helsinkiju.

Blom je do zlata stigao sa preskočenih 5.80 metara iz prvoga pokušaja u natjecanju koje je održano po vrlo jakom vjetru koji je uvelike otežavao natjecanje.

Srebro je osvojio Amerikanac Brad Walker sa 5.75, a broncu Rus Pavel Gerasimov sa 5.65.

Veliki favoriti uoči natjecanja, olimpijski pobjednik Talijan Giuseppe Gibilisco i Nijemac Tim Lobinger, natjecanje su završili s preskočenih samo 5.50 metara, dok je svjetski prvak iz 2001. godine Australac Dmitrij Markov ostao bez plasmana jer nije preskočio niti početnu visinu.

Rezultati natjecanja šestoga dana Svjetskog prvenstva u atletici u Helsinkiju:

ATLETIČARI

200 m (finale) (vjetar: -0.5 m/s):
1. Justin Gatlin (SAD) 20.04
2. Wallace Spearmon (SAD) 20.20
3. John Capel (SAD) 20.31
4. Tyson Gay (SAD) 20.34
5. Stephane Buckland (Mau) 20.41
6. Patrick Johnson (Aus) 20.58
7. Tobias Unger (Njem) 20.81
8. Usain Bolt (Jam) 26.27
110 m prepone (polufinale):

skupina 1 (vjetar: -0.5 m/s):
1. Ladji Doucoure (Fra) 13.35 Q
2. Dominique Arnold (SAD) 13.39 Q
3. Shi Dongpeng (Kin) 13.44
4. Yoel Hernandez (Kub) 13.54
5. Igor Peremota (Rus) 13.71
6. Redelen Melo dos Santos (Bra) 13.88
7. Masato Naito (Jap) 13.88
8. Dudley Dorival (Hai) 14.11

skupina 2 (vjetar: -0.4 m/s):
1. Terrence Trammell (SAD) 13.31 Q
2. Liu Xiang (Kin) 13.42 Q
3. Stanislavs Olijars (Lat) 13.53
4. Anselmo Gomes da Silva (Bra) 13.63
5. Robert Kronberg (Šve) 13.69
6. Chris Pinnock (Jam) 13.73
7. Jonathan Nsenga (Bel) 13.94
8. Anier Garcia (Kub) 13.99

skupina 3 (vjetar: -1.9 m/s):
1. Allen Johnson (SAD) 13.23 Q
2. Maurice Wignall (Jam) 13.24 Q
3. Mateus Facho Inocencio (Bra) 13.39 q
4. Joel Brown (SAD) 13.43 q
5. Thomas Blaschek (Njem) 13.45
6. Marcel Van De Westen (Niz) 13.63
7. Elmar Lichtenegger (Aut) 13.74
8. Dayron Robles (Kub) 14.16

motka:
1. Rens Blom (Niz) 5.80
2. Brad Walker (SAD) 5.75
3. Pavel Gerasimov (Rus) 5.65
4. Igor Pavlov (Rus) 5.65
5. Giuseppe Gibilisco (Ita) 5.50
5. Nick Hysong (SAD) 5.50
5. Tim Lobinger (Njem) 5.50
8. Daichi Sawano (Jap) 5.50
9. Patrik Kristiansson (Šve) 5.50
10. Kevin Rans (Bel) 5.35
. Danny Ecker (Njem) bez rezultata
. Dmitri Markov (Aus) bez rezultata

troskok:
1. Walter Davis (SAD) 17.57
2. Yoandri Betanzos (Kub) 17.42
3. Marian Oprea (Rum) 17.40
4. Leevan Sands (Baha) 17.39
5. Karl Taillepierre (Fra) 17.27
6. Jadel Gregorio (Bra) 17.20
7. Kenta Bell (SAD) 17.11
8. David Giralt (Kub) 17.09
9. Viktor Jastrebov (Ukr) 16.90
10. Dmitrij Valjukevič (Svk) 16.79
11. Momčil Karailiev (Bug) 16.70
12. Anders Moller (Dan) 16.16

800 m (polufinalisti):

skupina 1:
1. Rashid Ramzi (Bahr) 1:46.17 Q
2. James Mcilroy (VB) 1:46.44
3. Mbulaeni Mulaudzi (JAR) 1:46.85 Q
4. Rene Herms (Njem) 1:47.07 q
5. Berhanu Alemu (Eti) 1:47.37 q

skupina 2:
1. Mehdi Baala (Fra) 1:46.57 Q
2. Wilfred Bungei (Ken) 1:46.71 Q
3. Khadevis Robinson (SAD) 1:46.74 Q
4. Dmitrij Bogdanov (Rus) 1:46.88 q
5. Pawel Czapiewski (Polj) 1:46.93 q
6. Mohammad M. Al-Azemi (Kuv) 1:47.05 q

skupina 3:
1. Jurij Boržakovski (Rus) 1:50.14 Q
2. William Yiampoy (Ken) 1:50.14 Q
3. Aissa Djabir Said Guerni (Alž) 1:50.16 Q

skupina 4:
1. Youssef Saad Kamel (Bahr) 1:47.65 Q
2. David Krummenacker (SAD) 1:47.82 Q
3. Mouhssin Chehibi (Mar) 1:48.17 Q

skupina 5:
1. Antonio Manuel Reina (Špa) 1:47.14 Q
2. Gary Reed (Kan) 1:47.23 Q
3. Amine Laalou (Mar) 1:47.62 Q

skupina 6:
1. Belal Ali (Bahr) 1:47.16 Q
2. Sadjad Moradi (Irn) 1:47.18 Q
3. Mohamed Al Salhi (S. Ara) 1:47.27 Q
4. Eugenio Barrios (Špa) 1:47.53 q

5000 m (polufinale):

skupina 1:
1. Isaac Songok (Ken) 13:20.36 Q
2. Tariku Bekele (Eti) 13:20.66 Q
3. John Kibowen (Ken) 13:21.08 Q
4. Dejene Berhanu (Eti) 13:21.20 Q
5. James Kwalia (Kat) 13:21.36 q
6. Zersenay Tadesse (Eri) 13:22.36 q
7. Boniface Kiprop (Uga) 13:22.44 q
8. Wilson Busienei (Uga) 13:25.36
9. Alberto Garcia (Špa) 13:25.44

10. Ian Dobson (SAD) 13:27.16
11. Hicham Bellani (Mar) 13:29.44
12. Alejandro Suarez (Mek) 13:31.63
13. Sergij Lebid (Ukr) 13:43.50
14. Reid Coolsaet (Kan) 13:53.15
15. Roberto Garcia (Špa) 13:59.50
16. Ryan Hall (SAD) 13:59.86
17. Eduardo Buenavista (Fil) 14:24.90
18. Michael Sanchez (Gib) 15:34.82
19. Mohammed Mostafa (Pal) 15:37.04

skupina 2:
1. Eliud Kipchoge (Ken) 13:12.86 Q
2. Craig Mottram (Aus) 13:12.93 Q
3. Sileshi Sihine (Eti) 13:13.04 Q
4. Ali Saidi-Sief (Alž) 13:13.50 Q
5. Benjamin Limo (Ken) 13:14.30 q
6. Fabiano Joseph (Tan) 13:18.18 q
7. Moukheld Al-Outaibi (S. Ara) 13:20.06 q
8. Marius Bakken (Nor) 13:22.00 q
9. Mohammed Mourhit (Bel) 13:22.87
10. Samson Kiflemariam (Eri) 13:31.05
11. Ismail Rashed Essa (Kat) 13:31.73
12. Moses Kipsiro (Uga) 13:32.25
13. Jesus Espana (Špa) 13:48.27
14. Tim Broe (SAD) 13:51.17
15. Thiha Aung (Mja) 14:33.69
16. Francis Khanje (Mala) 14:51.49


ATLETIČARKE

100 m prepone:
1. Michelle Perry (SAD) 12.66
2. Delloreen Ennis-London (Jam) 12.76
3. Brigitte Foster-Hylton (Jam) 12.76
4. Kirsten Bolm (Njem) 12.82
5. Marija Korotejeva (Rus) 12.93
6. Jenny Kallur (Šve) 12.95
7. Irina Ševčenko (Rus) 12.97
. Joanna Hayes (SAD) DSQ

disk:
1. Franka Dietzsch (Njem) 66.56
2. Natalija Sadova (Rus) 64.33
3. Vera Cechlova (Češ) 63.19
4. Beatrice Faumuina (NZ) 62.73
5. Nicoleta Grasu (Rum) 62.05
6. Shuli Ma (Kin) 61.33
7. Dragana Tomasevic (SCG) 60.56
8. Jelena Antonova (Ukr) 59.37
9. Natalija Fokina (Ukr) 58.44
10. Aimin Song (Kin) 57.90
11. Anna Soederberg (Šve) 57.41
12. Joanna Wisniewska (Polj) 57.06

400 m prepone (polufinale):

skupina 1:
1. Anna Jesien (Polj) 54.34 Q
2. Xiaoxiao Huang (Kin) 54.34 Q
3. Andrea Blackett (Bar) 54.79 q
4. Tatjana Tereščuk (Ukr) 55.13 q
5. Claudia Marx (Njem) 55.64
6. Marjolein de Jong (Niz) 55.92
7. Shauna Smith (SAD) 55.97
8. Monika Niederstatter (Ita) 56.14

skupina 2:
1. Sandra Glover (SAD) 54.16 Q
2. Malgorzata Pskit (Polj) 55.20 Q
3. Benedetta Ceccarelli (Ita) 55.41
4. Tawa Dortch (Kan) 55.58
5. Oksana Gulumjan (Rus) 56.12
6. Shevon Stoddart (Jam) 56.49
7. Hristina Hantzi-Naeg (Grč) 57.11
. Nicola Sanders (VB) DSQ

skupina 3:
1. Julija Pečjonkina (Rus) 53.86 Q
2. Lashinda Demus (SAD) 55.00 Q
3. Surita Febbraio (JAR) 55.74
4. Debbie-Ann Parris (Jam) 55.96
5. Cora Olivero (Špa) 56.47
6. Marta Chrust (Polj) 56.80
7. Zuzana Hejnova (Češ) 57.29
. Louise Gundert (Šve) DSQ

200 m (polufinale):

skupina 1 (vjetar: -2.7 m/s)
1. Christine Arron (Fra) 22.45 Q
2. Rachelle Boone (SAD) 22.69 Q
3. Latasha Colander (SAD) 22.69 Q
4. Cydonie Camille Mothersille (Kaj. o) 23.13 Q
5. Irina Habarova (Rus) 23.26
6. Lucimar Aparecida De Moura (Bra) 23.42
7. Marina Majdanova (Ukr) 23.78
8. Geraldine Pillay (JAR) 24.22

skupina 2 (vjetar: -4.0 m/s)
1. Allyson Felix (SAD) 22.90 Q
2. Kim Gevaert (Bel) 22.97 Q
3. Veronica Campbell (Jam) 23.02 Q
4. Julija Guščina (Rus) 23.10 Q
5. Fabienne Feraez (Ben) 23.29
6. Natalija Sologub (Bje) 23.62
7. LaVerne Jones (Djev. o) 23.62
8. Alenka Bikar (Slo) 23.94

Ljestvica medalja

        zlato srebro bronca ukupno
SAD 9 5 1 15
Etiopija 2 2 1 5
Švedska 2 0 1 3
Rusija 1 3 4 8
Jamajka 1 3 1 5
Bjelorusija 1 2 0 3
Kuba 1 2 0 3
Estonija 1 1 0 2
Nizozemska 1 1 0 2
Njemačka 1 0 2 3
Bahami 1 0 0 1
Bahrein 1 0 0 1
Ekvador 1 0 0 1
Litva 1 0 0 1
Katar 1 0 0 1
Uganda 1 0 0 1
Maroko 0 2 0 2
Kenija 0 1 3 4
Francuska 0 1 2 3
Češka 0 1 1 2
Španjolska 0 1 1 2
Norveška 0 1 0 1
Portugal 0 0 2 2
Gana 0 0 1 1
Mađarska 0 0 1 1
Japan 0 0 1 1
Meksiko 0 0 1 1
Poljska 0 0 1 1
Rumunjska 0 0 1 1
St Kitts i Nevis 0 0 1 1

Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
Učitavanje komentara