Golom u sudačkoj nadoknadi David Villa odveo Španjolsku u četvrtfinale

ŠPANJOLSKA je golovima Fernanda Torresa i Davida Ville sa 2:1 svladala Švedsku, za koju je pak jedini gol zabio sjajni Zlatan Ibrahimović.

> Tijek utakmice: Švedska - Španjolska 1:2

Nije to bila nekakva briljantna predstave Furije, ali s druge strane Švedska je vrlo čvrsta momčad, koja protivniku ostavlja vrlo malo prostora.

Unatoč svemu, bila je ovo zaslužena pobjeda Španjolaca koji su dominirali većim dijelom utakmice, pogotovo kada su Šveđani ostali bez Ibrahimovića koji se ozlijedio i tako izgubili ubojitost u napadu. Evo kako je to izgledalo.

Snalažljivi Torres donio prednost Španjolskoj

Vrlo je otvoreno počela utakmica. Naime, već u prvoj minuti u prilici je bio Ibrahimović, ali loše je primio loptu pa mu je Puyol odnio u posljednji trenutak. Uslijedilo je desetak minuta organizirane igre na obje strane u kojoj smo zabilježili tek opasne udarce Inieste i Ljungberga.

Onda u 15. minuti povela je Španjolska. Korner je kratko izveo Xavi za Davida Silvu, koji sa ruba kaznenog prostora sasvim iskosa lijevo sjajno centrira u sredinu, gdje se najbolje snalazi Fernando Torres koji nogom u padu gura loptu u mrežu. Odmah minutu kasnije pokušala je uzvratiti Švedska, kada je nakon dodavanja Larssona Elmander sam izašao ispred Casillasa, ali i njegov udarac završio je samo u vanjskom dijelu mreže.

Nezadrživi Ibrahimović vratio stvari na početak

Nakon primljenog pogotka Šveđani su sasvim preuzeli inicijativu što je naposljetku rezultiralo i izjednačujućim pogotkom. Naime, u 34. minuti Svensson je proigrao Elmandera na desnoj strani, ovaj je povukao malo pa ubacio u sredinu, gdje lopta zamalo prelijeće Larssona i dolazi do Ibrahimovića, koji se dobro zagradio od Ramosa i iz okreta sa pet metara svladao Casillasa. Do kraja poluvremena nastavio se pritisak Šveđana, ali izrazitih prigoda nije bilo.

Drugo poluvrijeme bolje otvaraju Španjolci. Tako je u 48. minuti bio Villa u lijepoj prilici pucati sa ruba kaznenog prostora, ali se odlučio za još jedan lažnjak i izgubio loptu. Španjolski pritisak nastavio se i u sljedećih petnaestak minuta, a sve je rezultiralo lijepom prilikom u 60. minuti kada je dobro Xavi proigrao Torresa u kazneni prostor, ovaj fintom izbacio Marchenu i snažno zapucao, ali njegov udarac nije bio precizan.

Tri prilike u jednoj minuti

Onda dvije minute nove lijepe prilike za izabranike Luisa Aragonesa. Krasno je Villa prošao po lijevoj strani, zatim lijepo uposlio Silvu koji je bio sam u sredini na visini šesnaesterca. Ovaj prvo fintom izbacuje Mellberga, zatim puca, ali kratko odbija Isaksson. Na odbijenu loptu pritrčao je Villa koji puca, ali opet odbija Isaksson.

Odbijena lopta došla je do Fabregasa koji sa desetak metara puca, ali prazan gol spašava Daniel Andersson. Španjolci nisu posustajali pa je tako u  67. minuti Senna na nekih trideset i pet metara prošao dvojicu švedskih igrača zatim snažno potegao sa 25 metara u donji desni kut, ali lijepom paradom obranio je to Isaksson.

Larsson zakasnio, Villa zabio

Deset minuta prije kraja imala je Švedska sjajnu šansu za doći do tri boda, ali zamalo je zakasnio Henrik Larsson, kada je nakon Anderssonova ubačaja, Hansson prenio na drugu stativu.

I onda kada se činilo da će utakmica završiti remijem, ukazao se tu David Villa i donio Španjolcima tri boda koja znače četvrtfinale. Dugu loptu poslao je Capdevilla, lopta je preletjela sve igrače, a primirio je Villa, koji gura loptu kroz noge Hanssonu, a zatim vara i Isakssona.