Hajduk i Rijeka u finalu Kupa

RIJEKA se pobjedom od 2:3 protiv Varteksa u Varaždinu plasirala u finale Hrvatskog kupa, gdje će igrati protiv splitskog Hajduka, koji je u Gradskom vrtu igrao neodlučeno 1:1 protiv Osijeka.

Osijek - Hajduk  1:1

Prekršaj Gusića na Niki Kranjčaru u 45. minuti susreta presudio je uzvratni susret polufinala Kupa između Osijeka i Hajduka.

Naime, Gusić je u drugoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena s leđa srušio Kranjčara na rubu šesnaesterca kad je ovaj sam bio u prodoru prema vratima gostiju, što je sudac sankcionirao izravnim crvenim kartonom.

Slobodan udarac na rubu šesnaesterca izveo je Ivan Leko, lopta je pogodila nekog u živom zidu Osijeka te prevarila vratara Skendera i Hajduk je poveo s 1:0.

Osječani su sa deset igrača uspjeli izjednačiti u drugom poluvremenu, ali nisu imali snage za još jedan pogodak koji bi im donio jedanaesterce.

Iako je Igor Štimac najavio kako će protiv Osijeka odmoriti Ivana Leku i Niku Kranjčara, oba veznjaka zaigrala su od prve minute.

Prvih desetak minuta prošlo je u "ispitivanju snaga", a prvu izglednu priliku propustio je Karlo Primorac u 17. minuti, loptu je iz šesnaesterca u zadnji čas izbacio Bartulović.

Hajduk je uzvratio u 20. minuti, Turkovićev udarac je maltene s gol crte izbacio Bubalo.

Nakon pada Mišića u šesnaestercu Hajduka domaćini su tražili jedanaesterac, ali sudac je samo odmahnuo rukom.

Josip Mišić je u 22. minuti odlično pucao iz okreta , Tvrtko Kale je ostao ukopan na mjestu, ali lopta je otišla malo pokraj gola.

Novu izvrsnu priliku Osijek je imao u 24. minuti, nakon kombinacije Balatinac - Primorac pucao je ovaj potonji, ali Kale je spasio gol Hajduka.

Stopostotnu priliku propustio je Mišić u 25. minuti nakon kornera i gužve u petercu Hajduka. U 35. minuti nakon slobodnog udarca Jukića lopta je udarila nekog od igrača te promijenila smjer, ali Kale je ipak uspio spasiti vrata hajduka.

Osječani opsjedaju šesnaesterac Hajduka i prilike se nižu jedna za drugom, a Splićani su u prvih 40 minuta imali samo dvije izgledne prilike.

U 43. minuti Turković je bio u dobroj prilici u šesnaestercu Osijeka, ali je loše pucao i rezultat je ostao 0:0.

U 2. minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena Gusić je s leđa srušio Kranjčara na rubu šesnaesterca kad je Hajdukov veznjak bio sam u prodoru prema golu domaćina, što je sudac sankcionirao crvenim kartonom.

Slobodan udarac na mjestu gdje je srušen Kranjčar izveo je Ivan Leko, lopta je dotaknula nekog u živom zidu Osijeka te prevarila vratara Skendera.

U 51. minuti Jukić je primio loptu na rubu šesnaesterca ispred Vučka i Vejića, pucao je traljavo, ali još nespretnije je reagirao vratar Kale, kojem je lopta pobjegla u gol.

Osijek je nakon primljenog pogotka do kraja susreta očajnički pokušavao postići pogodak, ali sa deset igrača jednostavno nije imao dovoljno snage za takvo što.

Budući da je u prvom susretu polufinala na Poljudu Hajduk svladao Osijek rezultatom 2:1, Splićani su se plasirali u finale Kupa, u kojem ih dočekuje Rijeka.

Pred 10.000 gledatelja sudio je Strahonja iz Zagreba.

Varteks - Rijeka  2:3

Pobjedom od 2:3 nogometaši Rijeke su se u uzvratnom susretu polufinala Hrvatskog kupa plasirati u finale. Naime, prvi susret na Kantridit završio je istim rezultatom (3:2), pa je u obje utakmice Rijeka zabila šest, a Varteks četiri gola.

Varteks je u prvih nekoliko minuta agresivno krenuo prema vratima Rijeke, ali gosti su se uspješno branili. No, već u 5. minuti susreta Leon Benko je srušen u šesnaestercu Rijeke, a sudac Svilokos je odmah pokazao na bijelu točku.

Siguran izvođač je bio kapetan Nikola Šafarić i Varteks je poveo 1:0.

Domaćini nisu prestali napadati nakon postignutog zgoditka, ali i Rijeka se trgnula te organizirala par dobrih napada. Vukman je izvrsno pucao u 12. minuti, ali Radman je bio na mjestu i spasio vrata Rijeke.

Samo minutu kasnije nakon kontre Rijeke dobro puca Katulić, ali vratar Varteksa je krajnjim naporom uspio sačuvati svoja vrata.

U 20. minuti nakon brze kontre sjajno kombiniraju Šafarić i Mujanović, ali kapetan Varteksa iz udarca pogađa gredu.

Iako je Varteks u prvih pola sata pokazao više, Riječani su ipak uspjeli izjednačiti. U 30. minuti poentirao je Tadić za 1:1, a krivac za pogodak je donekle i neiskusni vratar Koprić.

U 41. minuti Varteks je propustio stopostotnu priliku. Varaždinci su dugo kombinirali na rubu šesnaesterca, jedna povratna lopta došla je do Mujanovića na 13-14 metara, vratar Rijeke nije bio dobro postavljen, ali Mujanović je nabio loptu preko gola.

U drugom poluvremenu uloge su se zamijenile, pa je tako Rijeka dominirala terenom, a Varteks se većinu vremena branio.

Rijeka je u 47. minuti imala izvrsnu priliku za vodstvo, ali udarac Mitua s 3-4 metra pogodio je vratnicu.

Unatoč dominaciji Rijeke, domaćini su iz brze kontre uspjeli povesti golom Mujanovića, koji je dobro lobao vratara Rijeke u 55. minuti za 2:1, a asistent je bio kapetan Šafarić.

Rijeka je nastavila napadati, a njihov trud se isplatio u 53. minuti, kad je Lerant postigao gol glavom nakon ubacivanja iz skraćenog kornera.

U 71. minuti Katulić je glavom pogodio za 2:3.

Iako je do kraja susreta Rijeka imala još izglednih prilika, ali rezultat je ostao 2:3, pa se tako zbog istog rezultata prije tjedan dana u Rijeci gostujuća momčad plasirala u finale Kupa.

Pred 4.000 gledatelja sudio je Svilokos iz Siska.