Ni brkovi nisu pomogli razbijanju europskog prokletstva

HRVATSKA je izgubila 7:6 protiv Crne Gore, europskog prvaka koji je dominirao čitavom utakmicom četvrtfinala olimpijskog turnira. Izabranici Ratka Rudića niti u jednom trenutku nisu bili blizu vodstvu, a pred sam kraj susreta propustili su nekoliko odličnih prilika za izjednačenje i ulazak u produžetke.

>Tijek susreta

>Smodlaka: Što uopće reći nakon trećeg olimpijskog debakla?

Ovo su već treće Olimpijske igre na kojima hrvatska reprezentacija ostaje bez medalje. Na olimpijskom turniru u Sydneyju 2000. godine Hrvatska nije izborila polufinale u izravnom susretu protiv Španjolske (8:9), a četiri godine kasnije, u Ateni, Hrvatska je ostvarila sramotno 10. mjesto nakon poraza od Australije (8:7).

Europski prvak sjajno otvorio susret

Prva četvrtina današnje utakmice bila je presudna u čitavom susretu, jer su tad Crnogorci ostvarili početnu prednost koju su uspjeli zadržati tijekom čitavog susreta. Već je tada trebalo biti jasno kako će europski prvak graditi svoju igru na izrađenim kontra napadima i vrlo čvrstoj obrani za koju Hrvati, jednostavno, nisu imali rješenja.

Gojković i Ivović igrači utakmice

Već na samom početku prve četvrtine iz školski izrađene kontre Gojković zabija za vodstvo Crne Gore dok s druge strane Barač ne uspijeva iskoristio peterac što nas je "obilježilo" do kraja poluvremena. Tek jedan pogodak svjetskog prvaka i tri europskog davali su naznake kako će se ovaj susret razvijati do kraja.

Ratko Rudić očito je dao dobre savjeta na početku druge četvrtine, jer su naši vaterpolisti napokon zaigrani nešto bolje i ostvarili 3:2 u svoju korist. Bilo bi i više pogodaka da Crnogorci na vratima nisu imali danas odličnog Šćepanović. Hinić je u drugoj četvrtini bio naš najbolji igrač u bazenu, ali pored crnogorskog vratara ipak nemoćan da preokrene rezultat u našu korist.

Crnogorci nas uništili kontranapadima

U trećoj četvrtini iskazao se hrvatski vratar Vićan koji nekoliko puta spašava da Crnogorci ne odu na tri razlike. U napadu Barakuda izostao je šut izvana, a forsiralo se proigravanje na centre koji su između vrlo pokretne crnogorske obrane teško dolazili do prilike da upute šut. Treći dio susreta obilježili su kontranapadi Crnogoraca koji su ih izvodili sjajno, gotovo školski. Prvo ime utakmice definitivno je crnogorski reprezentativac Gojković koji je brzim plivanjem po desnoj strani uništavao Đogaša i nakon kontri zabio dva vrlo bitnih pogodaka za europskog prvaka.

I posljednja četvrtina susreta protekla je u znaku europskog prvaka, dok svjetski prvaci nisu napravili gotovo ništa u napadu nasuprot odlične crnogorske obrane koja je naše vanjske pucače tjerala gotovo do centra bazena.

Sad Barakude mogu obrijati brčiće

Rezime susreta može se sabrati u nekoliko riječi - nekonkretan napad, izostanak šuta izvana, forsiranje centara i neopreznost prilikom crnogorskih kontranapada.

Hrvatska vaterpolo reprezentacija putuje u Hrvatsku bez medalje, a opravdanje se može tražiti u ležernom pristupu utakmici protiv Amerike i propuštanja direktnog plasmana u polufinale olimpijskog turnira.