Odlazi Van Gaal: Čajkovski ostao najdugovječniji trener Bayerna iza Hitzfelda

Foto: AFP

KADA 30. lipnja ove godine napusti trenersku fotelju u minhenskom Bayernu, 59-godišnji nizozemski trener Louis van Gaal zaključit će epizodu u trajanju od 729 dana.

Prema podacima kojima raspolaže Sport Bild, Louis van Gaal na ljestvici najdugovječnijih trenera momčadi bavarskoga nogometnog kluba zauzet će tada deveto mjesto, koje će dijeliti zajedno s Talijanom Giovannijem Trapattonijem.

U protekle 24 godine samo su se dvojica od ukupno 14 trenera, koliko ih je Bayern u tom razdoblju promijenio, na klupi zadržala dulje od triju punih godina: Jupp Heynckes (1987.-1981.) i Ottmar Hitzfeld (1998.-2004.). Obojica su se nakon toga još jednom, u kraćim periodima, vraćali na klupu.

Rekorder po broju dana provedenih na klupi Bayerna kroz povijest je današnji izbornik švicarske reprezentacije Ottmar Hitzfeld, koji je izdržao na poslu ukupno 2191 dan.

Najlošiji u povijesti po tom je kriteriju Danac Sören Lerby, danas nogometni agent, sa svega 154 dana u uredu. Kad su u pitanju privremeni treneri, Reinhard Saftig odradio je pretkraj sezone 1982/83 samo 44 dana na klupi.

Na drugom mjestu trenera koji su najdulje trajali nalazi se jedan Hrvat: riječ je o Željku "Čiku" Čajkovskom, koji je momčad vodio 1826 dana (pet punih sezona) tijekom 60-ih godina prošlog stoljeća, položivši temelje generaciji Seppa Maiera, Franza Beckenbauera i Gerda Müllera, koja je kasnije, sredinom 70-ih, pod vodstvom Uda Latteka odnosno Dettmara Cramera osvojila tri puta uzstopno Ligu/Kup prvaka.

Odmah nakon Čajkovskog, koji je otišao na kraju prvenstva 1967/68, momčad je preuzeo drugi veliki hrvatski trener, Branko Zebec. Sa 637 dana na klupi nekadašnja igračka i trenerska legenda zagrebačkog Dinama na vječnoj ljestvici drži 12. mjesto.

 

Ljestvica najdugovječnijih trenera Bayerna:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. Ottmar Hitzfeld, 2191 dan, 1. srpnja 1998 – 30.lipnja 2004.

2. Zlatko Čajkovski, 1826 dana, 1. srpnja 1963. - 30. lipnja 1968.

3. Udo Lattek, 1758 dana (14. ožujka 1970. - 2. siječnja 1975.)

4. Jupp Heynckes, 1560 dana, 1. srpnja 1987. - 8. listopada 1991.)

5. Pal Csernai, 1537 dana, 1. ožujka 1979. - 16. svibnja 1983.)

...

12. Branko Zebec, 637 dana, 1. srpnja 1968. - 13. ožujka 1970.

...

Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
Učitavanje komentara