Azijske burze porasle, dolar ojačao

Foto: EPA

NA AZIJSKIM su burzama u petak cijene dionica porasle, nakon oštrog pada dan prije, dok je vrijednost dolara prema košarici valuta dosegnula najvišu razinu u godinu i pol jer se u SAD-u očekuje agresivno povećanje kamatnih stopa.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7 sati u plusu 0.2 posto, nakon što je jučer potonuo više od 2 posto i skliznuo na najnižu razinu u gotovo 15 mjeseci.

Jutros je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks skočio više od 2 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Južnoj Koreji i Australiji porasle između 0.4 i 2.1 posto. U Hong Kongu su, pak, pale oko 0.5 posto.

Rast indeksa ponajviše se zahvaljuje korekciji cijena dionica nakon što su jučer oštro pale.

Podršku tržištu pružaju i američki terminski indeksi, koji su trenutno u plusu, zahvaljujući skoku cijene dionice Applea za 5 posto, nakon što je taj tehnološki div izvijestio o boljim nego što se očekivalo kvartalnim poslovnim rezultatima.

Ulagači oprezni

Ipak, ulagači su oprezni jer na tržištima vlada nesigurnost zbog prilagodbe cijena dionica budućem okruženju u kojemu bi američka središnja banka mogla zaoštriti monetarnu politiku agresivnije nego što se očekivalo.

Nakon poruka čelnika Feda u srijedu očekuje se da će središnja banka ključne kamate povećati u ožujku, prvi put od prosinca 2018. godine.

U istom bi mjesecu središnja banka mogla okončati program kupnje obveznica, a potom početi i smanjivati svoje bilance.

To su agresivniji planovi Feda nego što se na tržištu očekivalo.

Analitičari su dosad procjenjivali da će Fed u ovoj godini povećati kamate u tri do četiri navrata, a sada mnogi smatraju da postoji mogućnost povećanja u pet navrata, s obzirom na to da se inflacija kreće na najvišim razinama u 40 godina i da i dalje postoje "čepovi" u nabavnim lancima, koji podržavaju rast cijena roba.

Zbog toga su jučer burzovni indeksi na Wall Streetu znatno oscilirali, pa su čas bili u pozitivnom, čas u negativnom području.

"Ovo je šizofrenično tržište. Ima ulagača koji smatraju da je sve negativno već ugrađeno u tržište, a s druge su strane oni koji smatraju da najgore tek dolazi. Ovo je razdoblje velike nesigurnosti", kaže Tim Ghriskey, strateg u tvrtki Ingalls & Snyder.

I dok će gubitak monetarnih poticaja negativno utjecati na tržište, podršku bi mu mogao pružiti daljnji oporavak gospodarstva.

Jučer je objavljeno da je bruto domaći proizvod (BDP) SAD-a u posljednjem lanjskom tromjesečju porastao 6.9 posto na anualiziranoj razini, znatno više od očekivanih 5.5 posto.

Dolar ojačao, cijene nafte porasle

A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta porasla jer uskoro slijedi zaoštravanje monetarne politike u SAD-u. Zahvaljujući tomu, dolarov indeks probio se, prvi put od srpnja 2020. godine, iznad razine od 97 bodova.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 97.16 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 96.60 bodova.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 114.60 na 115.40 jena.

Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula s 1.1220 na 1.1135 dolara, blizu najniže razine u 20 mjeseci.

Cijene su nafte, pak, porasle. Na londonskom je tržištu cijena barela ojačala 0.40 posto, na 89.70 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0.50 posto, na 87.05 dolara.

Kretanje cijena nafte oko najviših razina u sedam godina posljedica je, među ostalim, napetosti između SAD-a i Rusije u vezi Ukrajine jer su trgovci sve zabrinutiji zbog mogućeg poremećaja opskrbe naftom i plinom iz Rusije.

Pročitajte više