KORONAVIRUS U HRVATSKOJ

Beroš: Dodatak na plaću zdravstvenim djelatnicama određivat će ravnatelji ustanova

Foto: Edina Zuko/PIXSELL

MINISTAR zdravstva Vili Beroš danas je poručio da je isplata 10 posto veće plaće zaposlenima u zdravstvenom sustavu koji rade s covid-19 pozitivnim pacijentima u domeni ravnatelja pojedinih zdravstvenih ustanova.

Beroš je nakon obilaska sisačke bolnice, vezano za upozorenje Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi o neisplati 10 posto veće plaće zaposlenima u zdravstvenom sustavu koji rade s covid-19 pacijentima, kazao da je odluka vlade jasna.

>> Beroš: Očekivali smo veći porast novozaraženih nakon potresa, no to se nije dogodilo

"U domeni je ravnatelja pojedinih zdravstvenih ustanova da za svakog djelatnika sagledaju koliko je radio s covid-19 pozitivnim bolesnicima i da odrede taj dodatak", naglasio je.

Ako bude spornih elemenata, kao s vozačima saniteta, Beroš je rekao da je na raspolaganju svima da evaluiraju tu problematiku i da vide što i kako. 

Nakon što je obišao sisačku bolnicu ministar zdravstva izrazio je zadovoljstvo stanjem kakvo je tamo zatekao.

Naveo je da su od 5. siječnja tamo hospitalizirana 223 bolesnika. Broj pacijenata u specijalističko-konzilijarnoj zdravstvenoj zaštiti pregledanih u ambulantama je 1927 te su obavljene 772 dijagnostike.

"Ovi podaci ukazuju na volju koja je pokazana i koju ravnatelj s vodstvom bolnice iskazuje da bi pružio zdravstvenu pomoć", ocijenio je ministar zdravstva.

Izrazio je zadovoljstvo što je Ministarstvo zdravstva pridonijelo adekvatnom odgovoru zdravstva, u smislu redistribucije bolesnika. Sve zagrebačke i okolne bolnice uvezene su, kaže, u jedan povezani sustav gdje komuniciraju kroz brzu telefonsku liniju 24 sata dnevno. Dosad nije bilo većih problema u transportiranju bolesnika prema drugim bolnicama.

Beroš je istaknuo da su na današnjem sastanku razgovarali o kratkoročnim i dugoročnim planovima revitalizacije sisačke bolnice. Zamolio je, kaže, da oni sami sugeriraju pravce kretanja s obzirom na specifičnu situaciju da je sisačka bolnica dislocirana na tri lokacije što komplicira pružanje zdravstvene zaštite.

"Sada je trenutak nakon tragedije da se podvuče crta i da odredimo daljnji pravac kretanja i optimalne ideje za ovaj kraj", istaknuo je Beroš dodavši da će vlada i ministarstvo napravit sve da 'suportiraju' takvu ideju.

Velika mogućnost koja se pruža jest, ističe, financiranje iz sredstava EU fondova.

"Naš zadatak je utemeljiti jedno takvo rješenje koje će biti odgovor na zdravstvene potrebe stanovništva ove županije u budućnosti", poručio je.

Dujmenović: Započeli smo s obrtničkim radovima

Ravnatelj sisačke bolnice Tomislav Dujmenović rekao je da su već započeli s obrtničkim radovima na odjelu oftalmologije, što će povećati broj hospitaliziranih bolesnika za 12 kreveta.

U traženju su ponuda za obrtničke radove na zgradi kirurgije, a planirano trajanje radova je 30 do 40 dana.

Izvijestio je da bolnica trenutno ima 50 kreveta za bolesnike, a dnevno umjesto nekadašnjih 1200 postupaka, obave do 350.

Dijagnostičke postupke obavljaju, kaže, kao i prije, a specijalističke ambulante koje su radile prije rade i sada, ali u nešto manjem obujmu.

Specijalizanti idu u Kutinu, a svaki tjedan do pet specijalista ide u Kutinu, Novsku i Topusko.

"Šaljemo automobil po krv iz DZ-a Glina i na taj način određujemo hormone i tumorske markere te im putem CEZIH-a pošaljemo", rekao je Dujmenović.

Dva šatora ispred bolnice bit će tamo dok se ne završe zgrada kirurgije i oftalmologija.

Pročitajte više