Stanari Trešnjevke okupljeni u inicijativu "Stop gradnji na zelenoj javnoj površini" posljednje tri godine pokušavaju spriječiti izgradnju nove zgrade na križanju Nove ceste i Ulice Andrije Žaje, u blizini Doma sportova. Bore se za parcelu površine 490 četvornih metara, jednu od rijetkih preostalih zelenih površina u tom dijelu Zagreba.
No, unatoč njihovim pokušajima, čini se da će na toj lokaciji ipak niknuti šesterokatnica s pripadajućim parkiralištem, nakon što je Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine odbacilo žalbe Grada i stanara na izdanu građevinsku dozvolu.
Susjedi su shvatili da bi se na toj lokaciji moglo graditi nakon što su primijetili rušenje stabala na površini koju su donedavno koristili kao park, koji je održavao Zrinjevac. Ondje se nalazio i kiosk koji je Gradu plaćao najam, kažu nam. Nakon što su, kako kažu, pregledali dokumentaciju, otkrili su da je sporna čestica parcelirana i vraćena osobama, ili njezinim nasljednicima, kojima ju je bivša jugoslavenska vlast nekada oduzela.
"Investitor na dan kad je grad donio odluku o javnom dobru počeo izlijevati beton"
Nezadovoljni time što je prenamjenom omogućena višestambena izgradnja, sredinom 2023. preko Vijeća Mjesnog odbora Samoborček podnijeli su prijedlog da se zemljište proglasi javnim dobrom u vlasništvu Grada, pozivajući se na Zakon o komunalnom gospodarstvu.
Godinu dana kasnije Gradska skupština odlučila je da se zelena parcela vodi kao "javno dobro u općoj uporabi i neotuđivom vlasništvu Grada". No, stanari tvrde da je investitor upravo na dan donošenja odluke ogradio parcelu i počeo izlijevati beton.
Kažu nam i da su tada doznali da se investitor žalio, nakon čega je Visoki upravni sud srušio odluku Skupštine te, pritom, naveo da ta čestica nikada nije bila javna površina, već obrasla i neodržavana parcela. Iako su iz gradske uprave pred sudom iznijeli svoje dokaze, stanari na Trešnjevki tvrde da Grad nije učinio sve što je mogao pa su pokrenuli i peticiju protiv gradnje.
"Što znači odluka Ministarstva, odnosno odbacivanje žalbi? Potvrdu da je Gradski ured za prostorno planiranje postupio kako treba, što je neobično s obzirom na to da je Grad bio u sukobu s resornim ministarstvom, osobito oko upravljanja prostorom i donošenja Izmjena i dopuna GUP-a. U ovom slučaju ipak se pokazuje da mogu lijepo surađivati", kaže Nikolina Rajković iz građanske inicijative.
"Grad ne samo da nije zaštitio vlastitu imovinu, nego ju je prepustio investitorima"
Procedura izdavanja građevinske dozvole započela je početkom 2024., dodaje Rajković, a postupak je trajao, ističe, u vrijeme dok je čestica bila pod zaštitom. Na izdanu građevinsku dozvolu žalile su se stranke u postupku, uključujući i Grad, što znači da je gradska uprava zapravo uložila žalbu na odluku vlastitog Ureda za prostorno planiranje, koji je dozvolu i izdao, zaključuje.
"Grad ne samo da nije zaštitio vlastiti prostor i imovinu, čije smo održavanje financirali mi kao građani kroz plan komunalnih aktivnosti, već ga je investitorima praktički prepustio kako bi ondje mogli graditi poslovne prostore. Pritom je resorni gradski ured izdao građevinsku dozvolu prema starom GUP-u, koji je bio loš i za čije smo se izmjene i dopune izborili", kaže Nikolina Rajković.
Ipak, resorno ministarstvo ocijenilo je da je izdana građevinska dozvola zakonita. Stanari pritom upozoravaju da je dozvola izdana bez suglasnosti HEP Toplinarstva, iako preko parcele prolazi vrelovod koji vodi do toplinske stanice obližnjeg nebodera.
"Ako se mora graditi, neka barem bude po GUP-u"
Usto navodi da će, prema informacijama koje su dobili, Grad sada pokrenuti upravni spor. I to podržavaju, ali poručuju da ne žele da Grad Zagreb ostane tek pasivni promatrač, već da aktivno štiti javni interes i interese lokalne zajednice. Smatraju i da gradska uprava mora preuzeti odgovornost za odluke koje se donose unutar gradskih ureda.
A ako se već mora graditi, poručuju susjedi, onda se gradnja barem treba odvijati u skladu s GUP-om. Podsjećaju da prostorni plan za taj dio grada kao "pretežitu visinu bloka" propisuje prizemlje, dva kata i potkrovlje, odnosno uvučeni kat. Na spornoj čestici ipak je planirana izgradnja šesterokatnice.
"Govorimo o GUP-u koji više nije na snazi, a vrijedio je do lanjskog listopada. Smatramo da je građevinska dozvola nezakonita jer odstupa od parametara koji se odnose na veličinu i oblik parcele. Planirana zgrada predviđa dvije etaže više nego što je dopušteno, ugrožava zelenilo jer ga neće ostati dovoljno, a zbog projekta bi se trebala ukinuti i dva parkirna mjesta", govori.
Tko su suvlasnici zemljišta?
Prema podacima iz katastra, parcela ima tri suvlasnika. Najveći udio ima Graditelj Julius d.o.o., građevinska tvrtka iz Sesveta koja se bavi gradnjom stambenih i poslovnih zgrada. Manji udio drži pak Modul više d.o.o., koji se bavi projektiranjem i gradnjom. Povezuje se i s arhitektom Juricom Barišićem, koji je ujedno i projektant planirane zgrade na Novoj cesti.
Ministarstvo: Pokrenut je upravni spor koji još nije okončan
Iz Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine za Index kažu da su zaprimili dvije odvojene žalbe protiv građevinske dozvole koju je izdao Grad. Tom se dozvolom, na zahtjev investitora Graditelj Julius d.o.o. iz Sesveta i Modul više d.o.o. iz Zagreba, dopušta gradnja visoke poluugrađene stambene zgrade s 14 stambenih jedinica.
Potvrdili su i da su rješenjem odbacili žalbu. "Postupajući po žalbama, Ministarstvo je ocjenjivalo zakonitost i pravilnost osporene građevinske dozvole te je razmotrilo sve žalbene navode, među kojima i pitanje toplovodne mreže te potrebe ishođenja posebnih uvjeta nadležnog javnopravnog tijela", navode u ministarstvu.
"U tom smislu, rješenje Ministarstva sadržava obrazloženje prema kojem je utvrđeno da toplovodna mreža prolazi sjevernom stranom građevne čestice te da se predmetna građevina ne gradi preko toplovodne mreže. Također je utvrđeno da planirana zgrada neće biti priključena na toplovodnu mrežu", poručuju.
"Protiv rješenja Ministarstva pokrenut je upravni spor pred Upravnim sudom u Zagrebu, koji još nije okončan", zaključuju u ministarstvu.
Upite o ovoj situaciji poslali smo gradskoj upravi, no do objave teksta odgovore nismo dobili. Objavit ćemo ih kada nam stignu. Kontaktirali smo i suvlasnike parcele, ali nam se do sada nitko nije javio.