Detalji o uhićenjima u Istri: "I moj tata s dozvolom za jedan napravi objekt i pol"

Slike u galeriji i s portala Istra24.hr Foto: Srećko Niketić/Pixsell

SKUPINA osumnjičenih za pogodovanja i zlouporabe u području prostornog planiranja, bespravne gradnje i legalizacije na području južne Istre, među kojima su, kako se neslužbeno doznaje, prvoosumnjičena Dora Komparić i drugoosumnjičeni Damir Janko, jučer je ispitana u riječkom Odsjeku USKOK-a.

Dora Komparić je bivša voditeljica Odjela za prostorno planiranje i gradnju, a Damir Janko bivši pročelnik za urbanizam Grada Vodnjana.

Akcijom Dorina koju su USKOK i policija u utorak proveli na više lokacija diljem Puljštine obuhvaćeno je 26 osoba od kojih je petnaestero uhićeno, a tereti ih se za pogodovanja i zloporabe u području prostornog planiranja i bespravne gradnje.

 

Među više osoba koje su u utorak ispitane u USKOK-u su, kako su potvrdili njihovi odvjetnici, bivši čelnik Ureda državne uprave u Istarskoj županiji Mladen Kancelar, bivši pročelnik za prostorno planiranje Istarske županije Sead Ibrahimović, geodet Krešimir Stojkovski, arhitekt Danijel Štokovac te više vlasnika nekretnina, među kojima, navodno, ima hrvatskih, slovenskih i srpskih državljana.

Detalje sumnjivih slučajeva prenosimo s lokalnog portala Istra24.hr.

Slučaj prvi: Vila Damira Janka s pogledom na Brijune

Jedan od slučajeva zbog kojih su jutros privedeni Dora Komparić i Damir Janko je i legalizacija Jankove kuće u Peroju, nasuprot Brijunima, na samoj obali mora.

Evo kako je Komparić, koja sada radi u Županiji, prije nekoliko mjeseci za Istru24 objasnila tu nezakonitu legalizaciju.

Istra24: Na snimci iz 2011. godine vidi se neka kamp-prikolica ili manji kontejner. Kako ste na osnovu toga legalizirali kuću od 72 kvadrata?

Dora Komparić: Nije bila kampica, taj je objekt imao građevinsku dozvolu. Na tom su se području, prema prethodnom planu Grada Pule, mogli raditi manji objekti, tipa sanitarni čvor ili nadstrešnica za sport i rekreaciju. Zemljište nikad nije bilo građevinsko, ali moglo se graditi manje objekte.

Zašto je onda obitelji Janko uopće trebala legalizacija ako su imali dozvole?

Dora Komparić: (smijeh) Jer su se, naravno, proširili kao i svi pošteni Hrvati. Tako i moj tata, dobije dozvolu za jedan objekt pa napravi od toga objekt i pol. U Peroju su bile dozvoljene legalizacije za te sportske namjene pa su ljudi onda kasnije to proširili.

Istra24: Ok, možda je to nekom normalno, ali Damir Janko je ipak pročelnik gradskog Odjela za prostorno planiranje. On bi morao biti primjer svima.

Dora Komparić: Tko sve zida ili ne zida bez ikakvih papira ne želim komentirati. Vidi se što sad imamo u prostoru.

Slučaj drugi: Disko Sahara i Mladen Kancelar

U drugoj urbanizaciji Dora Komparić legalizirala je bespravni objekt u Barbarigi temeljem zahtjeva Mladena Kancelara koji je također priveden. Riječ je o nekadašnjem čelniku Ureda državne uprave u Istarskoj županiji, potom privatnom konzultantu.

Foto: Duško Marušić/Pixsell

Kancelar je osebujan lik, poznat na istarskoj društveno-političkoj sceni, priznat kao osoba koja može riješiti probleme.

Legalizaciju je najprije odbila provesti referentica Sara Božić. Unatoč njenom odbijanju, Mladen Kancelar ne odustaje.

Ako neće Sara, možda hoće Dora. Predzadnjeg dana 2015. u dokumentu pod istim urudžbenim brojem pod kojim se vodi i odbijenica Sare Božić, po ovlaštenju pročelnika Damira Janka, stručna suradnica za nekretnine Dora Komparić ponovno pokreće postupak. Nepropisno urudžbiranim dokumentom od građevinske inspekcije traži potvrdu da nisu izdali rješenje o uklanjanju nekadašnje Sahare. Pritom je počinila dva ozbiljna propusta.

U procesu legalizacije prvi konkretan propust dogodio se 12.2.2016. kada su, piše u zapisniku, u Barbarigu na teren izašli Dora Komparić i Mladen Kancelar. Dora je očevidom utvrdila da je „zgrada potpuno dovršena i da se koristi“. Na snimkama iz 2014. godine, snimljenim, dakle, dvije godine ranije, vidljivo je da su objekti ruševni kao i da se ne koriste.

Drugi propust vezan je za činjenicu da Zakon o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama u šestom članku ne dozvoljava legalizaciju zgrada na području predviđenom za sport i rekreaciju, ukoliko te zgrade nisu izgrađene u svrhu sporta i rekreacije.

U postupku legalizacije Komparić utvrđuje da se spomenute čestice nalaze u okviru građevinskog područja sportsko-rekreacijske namjene, sportski centar Barbariga Zapad (R7).

Uvidom na terenu Dora je morala vidjeti da se radi o ruševnim objektima koji niti imaju niti su ikad imali sportsko-rekreacijsku namjenu. Izdavanjem rješenja o legalizaciji Mladenu Kancelaru Komparić je na dva mjesta prekršila zakonske propise.

Slučaj treći: Finta Ibrahimović u Peroju

Pročelnik Odjela za prostorno uređenje Grada Vodnjana Damir Janko nezakonito je legalizirao bespravnu gradnju na državnom zemljištu uz more, između Fažane i Peroja. Katnicu u borovoj šumici izgradila je osoba blisko povezana s tadašnjim voditeljem Odjela za prostorno uređenje Istarske županije Seadom Ibrahimovićem. Mnoštvo je nezakonitosti u rješenju koje je Damir Janko ekspresno izdao 2013. godine.

Ponajprije, šef Odjela za prostorno uređenje je u službenom dokumentu ustvrdio da je na ortofoto snimci iz 2011. godine vidljivo kako se na parceli 1019/27 KO Peroj nalazi građevina koja ima prizemlje i kat veličine 80 kvadrata, ukupnog obujma 212 kubnih metara.

- Radi se o poslovnoj zgradi turističke namjene, zaključio je u rješenju Damir Janko.

Međutim, na ortofoto snimci iz 2011., koja je i danas dostupna na Geoportalu, jasno je vidljivo da se na toj parceli tada nalazila neka manja hrpa kamenja.

Postupak je formalno pokrenula Ibrahimovićeva prijateljica Ingrid Sudar. Međutim, više različitih osoba iz Grada Vodnjana, ali i drugih institucija, potvrdilo nam je da je upravo Sead Ibrahimović vodio proces legalizacije te da je Ingrid Sudar u postupku sudjelovala samo formalno. Iako on to negira, potpuno je jasno da Ingrid Sudar sama ne bi uspjela legalizirati nepostojeći objekt na državnoj zemlji.

Razlog zbog kojeg Ibrahimović nije mogao svoje ime staviti na zahtjev za legalizaciju je jednostavan: u to vrijeme radio je kao voditelj u Istarskoj županiji upravo na izdavanju građevinskih dozvola.

Kako je neslužbeno doznao portal Istra24.hr, dokument na ovoj legalizaciji potpisao je osobno pročelnik Janko jer se službenici koji su radili na predmetu nisu željeli potpisati.

Dakle, pojednostavljeno: županijski voditelj za poslove prostornog uređenja, ili njemu bliska osoba, bespravno grade na državnoj zemlji. Tu bespravnu gradnju nezakonito legalizira gradski pročelnik za prostorno uređenje. Obojica su javni službenici dobro plaćeni novcem građana.

"To je u Istri godinama prolazilo. Jutros je stalo", poručili su s lokalnog portala.

Neki proveli noć u pritvoru

Među više osoba koje su u utorak ispitane u USKOK-u su, kako su potvrdili njihovi odvjetnici, bivši čelnik Ureda državne uprave u Istarskoj županiji Mladen Kancelar, bivši pročelnik za prostorno planiranje Istarske županije Sead Ibrahimović, geodet Krešimir Stojkovski, arhitekt Danijel Štokovac te više vlasnika nekretnina, među kojima, navodno, ima hrvatskih, slovenskih i srpskih državljana.

Novinarima okupljenima ispred riječkog USKOK-a u utorak nije službeno potvrđeno koliko je osoba tijekom dana ispitano, hoće li ispitivanje biti nastavljeno sutra, kao ni hoće li za nekog od njih biti zatražen istražni zatvor pa se očekuje da će to biti poznato u srijedu.

Da su osobe koje zastupaju ispitane i puštene kućama potvrdilo je tek nekoliko odvjetnika, većinom branitelja vlasnika nekretnina.

USKOK je u utorak popodne potvrdio da se u Istarskoj županiji provode uhićenja i pretrage koji se odnose na više osoba osumnjičenih za povredu službene dužnosti.

Uhićenja i provođenje hitnih dokaznih radnji rezultat su kriminalističkog istraživanja koje se provodi u suradnji s istarskom policijom na području Istarske županije i odnose se na više osoba za koje se sumnja da su počinile kaznena djela protiv službene dužnosti.

Nakon ispitivanja osumnjičenika USKOK će, najavili su, donijeti odluku o daljnjim potezima u tom predmetu.

Istarska policija izvijestila je da kriminalističko istraživanje zbog sumnje u počinjenje kaznenih djela protiv službene dužnosti provode djelatnici Službe gospodarskog kriminaliteta i korupcije u koordinaciji s USKOK-om.

Istragom je obuhvaćeno više osoba s područja Vodnjanštine i Pule. Na prvoj su razini zaposlenici Grada Vodnjana koji su vodili postupke legalizacije, na drugoj poduzetnici, odnosno građevinari, geodeti i arhitekti kao posrednici te na trećoj vlasnici nekretnina.

Navodne zloporabe službenog položaja i ovlasti ili poticanja dogodile su se između 2014. i 2019. godine.

Pročitajte više