Američki predsjednik Donald Trump nije održao nikakve sastanke i rasprave niti je istražio bilo kakve praktične ili pravne aspekte svog prijedloga da preuzme "vlasništvo" nad Pojasom Gaze i raseli 2 milijuna stanovnika prije nego što ga je najavio na konferenciji za novinare ovog tjedna, piše The New York Times.
Trump je u posljednje vrijeme više puta iznio ideju da bi Egipat i Jordan mogli primiti dio palestinskih izbjeglica iz Gaze dok se to područje obnavlja - što su obje zemlje odbile. U utorak je tijekom obraćanja medijima u Bijeloj kući uz izraelskog premijera Benjamina Netanyahua izjavio da će "Sjedinjene Države preuzeti Pojas Gaze", dok bi njegovi stanovnici trebali biti preseljeni u druge zemlje.
Prema pisanju The Timesa, prije te objave Trumpova administracija nije provela ni najosnovnije planiranje kako bi ispitala izvedivost takvog prijedloga i potencijalnu razinu američkog angažmana.
Pozivajući se na nekoliko neimenovanih dužnosnika, list piše da nije bilo sastanaka s Pentagonom ili State Departmentom o takvom planu, kao ni procjena potrebnog broja vojnika, troškova ili čak nacrta kako bi to funkcioniralo.
Jedan američki dužnosnik rekao je da Trump prije utorka nikad nije spomenuo mogućnost angažmana američkih trupa u Gazi. Drugi su savjetnici za The Times izjavili da "očekuju da će ideja o preuzimanju Gaze tiho nestati kad Trump shvati da je neprovediva".
Na pitanje tijekom konferencije za medije u utorak o "pravnoj osnovi" koja bi omogućila SAD-u preuzimanje kontrole nad stranim teritorijem, Trump je odgovorio samo da to "nije odluka donesena olako" te da se svima s kojima je razgovarao "sviđa ideja da Sjedinjene Države posjeduju taj dio zemlje".
Tijekom jučerašnjeg intervjua za Fox News Netanyahu se osvrnuo na Trumpove riječi. "Ne mislim da je Trump govorio o slanju američkih trupa kako bi dovršile uništenje Hamasa - to je naša obaveza, to je naš posao i apsolutno smo tome posvećeni".
Dodao je da bi obnovu plaćale susjedne zemlje: "Također ne mislim da je rekao da će financirati obnovu. Rekao je da bi to učinile susjedne bogate države."
Prema pisanju Zman Yisraela, hebrejskog izdanja portala The Times of Israel, nacrt tog plana potječe od Josepha Pelzmana, profesora na Sveučilištu George Washington, koji je u srpnju 2024. objavio rad pod naslovom Ekonomski plan za obnovu Gaze.
Pelzmanov prijedlog predviđa da bi strane države i investitori sudjelovali u obnovi Gaze uz 50-godišnji zakup, nakon čega bi se riješilo pitanje suvereniteta. Prema tom planu, primarni fokus obnove bio bi turizam, uključujući izgradnju hotela na obali.
The Wall Street Journal izvijestio je u utorak da je Trump tijekom telefonskog razgovora s Netanyahuom krajem ljeta 2024. rekao da je Gaza "prvorazredna nekretnina" te da bi mogla biti idealno mjesto za izgradnju hotela.
Pelzman je u podcastu u kolovozu 2024. izjavio da je njegov rad "poslan Trumpovim ljudima jer su oni prvi pokazali interes, a ne Bidenova administracija". Također je rekao da je Trumpov zet Jared Kushner bio zainteresiran za ulaganje u projekt: "Kushner želi uložiti novac u to... Ne mogu dočekati da uđu u projekt."
Pelzman je naveo da bi se, prema njegovom prijedlogu, Pojas Gaze u potpunosti iselio i da bi Sjedinjene Države mogle izvršiti pritisak na Egipat da prihvati palestinske izbjeglice jer je "Egipat financijski u teškoj situaciji" i ima značajan dug prema SAD-u, piše Times of Israel.
Kushner, koji je bio viši savjetnik u Trumpovoj prvoj administraciji, ali se zasad drži podalje od politike, rekao je u veljači 2024. da bi vlasništvo nad obalnim područjem Gaze moglo biti vrlo vrijedno.
Te su izjave tada naišle na oštre kritike, a mnogi su smatrali da Kushner želi istjerati Palestince i privatno razviti to područje. Kushner je poslije rekao da je njegova izjava pogrešno protumačena i da je samo htio istaknuti kako Hamas troši resurse na izgradnju tunela i infrastrukture za napade umjesto da razvija mirno gospodarstvo.