Hladni val u Hrvatskoj trajat će danima. Temperatura će pasti do -18°C

Ilustracija Foto: Davor Javorovic/PIXSELL

DANAS će biti djelomice, na Jadranu popodne i pretežno sunčano te i dalje hladno. U sjevernim kopnenim područjima povremeno više oblaka, a uglavnom će navečer mjestimice padati slab snijeg, prognoza je Državnog hidrometeorološkog zavoda.

Vjetar na kopnu slab, na istoku i umjeren sjeverozapadni. Na moru umjerena i jaka bura, u drugom dijelu dana u jačanju. Najviša dnevna temperatura zraka od -1 do 4, na Jadranu od 5 do 10 stupnjeva Celzijusovih.

Upozorenje na hladni val

U našu je zemlju stigao prvi hladni val ove zime. Državni hidrometeorološki zavod izdao je posebno upozorenje te za neka područja najavio umjerenu i veliku opasnost za zdravlje.

Za Karlovac, Knin, Split i Dubrovnik DHMZ je objavio upozorenje na umjerenu, a za područje Gospića veliku opasnost od hladnog vala.

Na Zavižanu -11 stupnjeva

Najniža temperatura izmjerena jutros u 7 sati bila je u Zavižanu i NP-u Risnjak, -11 stupnjeva. Samo jedan stupanj toplije bilo je u Bosiljevu, Otočcu i NP-u Plitvička jezera. U Gospiću je bilo 9.4 stupnja ispod nule, a u Slunju i Karlovcu je izmjereno -9.3 stupnja.

U Zagrebu je jutros bilo -7, u Osijeku -3, Splitu 1, a Rijeci 1.8 stupnjeva. 

Najtoplija je jutros bila Palagruža s 6.2 stupnja. 

Vrhunac hladnog vala u ponedjeljak, temperature do -18 stupnjeva

Već od petka temperatura će se zadržavati cijeloga dana ispod nule u Gorskom kotaru i većem dijelu Like, a u subotu se cjelodnevni minusi očekuju i ponegdje u Slavoniji. Noću i ujutro u nizinama od -12 do -5, u gorju i do -18 stupnjeva. Minusi će biti najmanji u Podravini i Međimurju, no i tamo će biti podjednako hladno jer će osjećaj hladnoće pojačavati povremeno umjeren sjeverozapadni vjetar, prognozirala je za Index Dunja Mazzocco Drvar.

Najhladniji dan u ovom ledenom nizu bit će ponedjeljak kada će se temperatura u gorju spustiti i do -18, oko Karlovca, na Kordunu i u dijelu Banovine i do -15, a na potresom pogođenom području do oko -11 °C.

I na obali vrlo hladno, na jugu čak iznimno hladno, i to prije svega zbog bure i tramontane koja će vrhunac imati u subotu rano ujutro. Na područjima izloženim buri kao što su primjerice Senj, Šibenik, Split i Dubrovnik, temperatura će se zadržavati u plusu, uglavnom između 0 i 3 stupnja, ali će uz udare bure od oko 70 do 80 kilometara na sat osjet hladnoće biti kao da je -5 do -8 °C.

Od utorka sve manje hladno.

Vremenska prognoza za Sisačko-moslavačku županiju

Danas se u Sisačko-moslavačkoj županiji očekuje umjereno i pretežno oblačno uz slabu susnježicu i snijeg te moguće stvaranje tanjeg snježnog pokrivača, a postoji i mala mogućnost za slabu ledenu kišu. Poslijepodne bar djelomice sunčano.

Vjetar će biti slab i umjeren sjeverozapadni i sjeverni. Najviša dnevna temperatura oko 4, navečer oko -3°C.

Prijepodne djelomice sunčano, popodne promjenljivo oblačno no uglavnom bez oborina. Vjetar većinom slab. Najniža jutarnja temperatura od -7 do -5, a najviša dnevna oko 2 °C.

U iduća tri dana na području pogođenom potresu očekuje se promjenljivo oblačno i dalje hladno. Uglavnom bez oborine, no u subotu je moguć slab snijeg. Vjetar većinom slab, u subotu do umjeren sjeveroistočnjak, samo ponegdje i uz jake udare. Jutarnja temperatura od -9 do -4, a najviša dnevna između 0 i 3 °C.

Narančasto upozorenje zbog jakog vjetra

DHMZ je zbog jakog vjetra za područje Kvarnera i Velebitskog kanala objavio narančasto upozorenje. Ono predstavlja treći od četiri stupnja i označava opasno vrijeme.

Liječnici savjetuju - starije osobe i kronični bolesnici trebali bi dodatno pripaziti.

"Treba izbjegavati izlazak vani po niskim temperaturama, osobito u ranojutarnjim ili kasnovečernjim satima, zatim imati adekvatnu odjeću i obuću, zaštititi se, staviti kapu", navodi za HRT dr. med. Ljupka Hitrova s Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Grada Zagreba.

HZJZ objavio preporuke

Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je preporuke kako se ponašati za vrijeme ledenog vala.

"Hladni valovi koje karakterizira pad temperature na određenom području u određenom vremenskom razdoblju uobičajena su pojava tijekom zimskih mjeseci te kao takvi mogu imati štetne posljedice po ljudsko zdravlje. Dok će se zdrava populacija srednje životne dobi lakše prilagoditi novonastalim vremenskim uvjetima, kronični bolesnici s kardiovaskularnim bolestima i bolestima dišnog sustava te osobe starije i mlađe životne dobi teže će podnositi niske temperature.

Skupini ozljeda hladnoćom pripadaju sniženje tjelesne temperature (hipotermija) i žarišne ozljede mekih tkiva uzrokovane smrzavanjem (smrzotina) ili bez smrzavanja (ozebline, rovovsko stopalo i promrzline). Podložnost navedenim ozljedama je povećana u stanjima iscrpljenosti, izgladnjelosti, dehidracije, hipoksije i dodira s vlagom ili metalom. U osobitoj su opasnosti od ovakvih ozljeda osobe pod utjecajem droga ili alkohola.

Ne boravite dugo na otvorenom

Izbjegavajte izlazak u jutarnje ili noćne sate kada su temperature najniže. Nemojte zanemarivati osjećaj hladnoće i drhtavicu koji upozoravaju na potrebu da se prekine boravak na hladnoći. Također izbjegavajte sve aktivnosti koje mogu uzrokovati brzo umaranje i izazvati ubrzano disanje pri niskim temperaturama. Ako vam grijanje nije dostupno, kao privremeno rješenje možete provoditi vrijeme u trgovačkim centrima.

Obvezni kapa, šal i rukavice

Ako ne možete izbjeći izlazak na hladnoću, zaštitite glavu kapom, jer se 30 % topline gubi iz područja glave. Ruke zaštitite rukavicama te prekrijte usta šalom kako biste spriječili izravno udisanje hladnog zraka. Lice i usnice zaštitite kremom i balzamom za usnice.

Pripazite na odjeću i obuću

Odjenite više slojeva tople, ne preuske, odjeće po mogućnosti od materijala koji zadržavaju toplinu (vuna, polipropilen, svila). Vanjski dio odjeće (kaput, jakna) treba biti nepropustan za vjetar i vlagu. Izuzetno je važna obuća otporna na vlagu. Izbjegavajte neudobnu obuću visokih potpetica radi smanjenja rizika od pada i ozljeda.

Budite u kontaktu sa starijima

Starije osobe, osobito kronični bolesnici, zimi trebaju paziti na elemente koji im pogoršavaju teškoće. U hladnim mjesecima održavajte redoviti kontakt sa starijim osobama i osigurajte da uvijek uza sebe imaju osobne podatke, ime i prezime, adresu stanovanja i broj telefona.

Što učiniti u slučaju ozljede uzrokovane hladnoćom?

U slučaju pojave početnih simptoma hipotermije ili ozeblina (trnci u prstima, smanjen osjet prstiju uz blijedu kožu, ponekad i bol) potrebno je u što kraćem roku potražiti zagrijani prostor, skinuti vlažnu odjeću, pothlađenu osobu postupno ugrijavati zamatanjem u deke, ali nikako ne izlagati direktnom izvoru topline. Preporučuje se konzumirati tople bezalkoholne napitke (čaj, juhe) te potražiti stručnu medicinsku pomoć kod nadležnog liječnika."

Pročitajte više