NATO testira novi model raspoređivanja trupa po istočnoj Europi. SAD ne sudjeluje

Foto: Profimedia

NATO savez testira svoju sposobnost brzog raspoređivanja diljem istočne Europe - bez izravne pomoći SAD-a - dok Washington mijenja svoj pristup europskoj obrani i ratu u Ukrajini, piše AP.

Šestotjedna vježba Steadfast Dart 2025 održava se u Bugarskoj, Rumunjskoj i Grčkoj, dok se ruska invazija na Ukrajinu približava trećoj godini. U vježbi sudjeluje oko 10.000 vojnika iz devet zemalja, što predstavlja najveću planiranu NATO-ovu operaciju ove godine.

Izostanak američkih snaga dolazi u trenutku kada europske zemlje pokušavaju povećati vojnu samodostatnost zbog zabrinutosti oko posvećenosti Trumpove administracije zajedničkoj obrani i njegovih zahtjeva za povećanjem europskog vojnog proračuna, navodi AP.

Zahtjevi SAD-a

Američki predsjednik Donald Trump jučer je najavio namjeru da pregovara s Rusijom izravno. Američki ministar obrane Pete Hegseth na svom prvom sastanku s kolegama iz NATO-a u Bruxellesu pozvao je europske zemlje da drastično povećaju vojne izdatke i preuzmu "prevelik udio" financiranja pomoći Ukrajini.

Grčki i španjolski marinci predvodili su danas vojnu demonstraciju desantnog napada u blizini središnjeg grčkog grada Volosa, što je bila prva operativna primjena NATO-ove nove Savezničke reakcijske snage (ARF).

Ova snaga osnovana je u srpnju prošle godine i predstavlja najnoviju stratešku evoluciju NATO-a, osmišljenu za raspoređivanje u roku od 10 dana, kombinirajući konvencionalne snage s kibernetičkim i svemirskim tehnologijama.

"Ovo je ono za što smo se obučavali", rekao je zapovjednik ARF-a, talijanski general poručnik Lorenzo D’Addario, nakon 90-minutne demonstracije za AP.

"NATO želi imati snagu koja je spremna, fleksibilna i koja može djelovati u svih pet domena - zraku, moru, kopnu, ali i u kibernetičkom prostoru i svemiru - kako bi osigurala obranu saveza i odvraćanje sukoba", dodao je.

Jačanje istočnog krila saveza

Zapadni vojni dužnosnici, očekujući dugotrajne napetosti s Rusijom i predsjednikom Vladimirom Putinom, smatraju da nova sposobnost NATO-a postaje sve važnija za jačanje istočnog krila saveza, prenosi AP.

"Dok se približavamo obljetnici brutalne ruske invazije na Ukrajinu, danas svjedočimo obnovljenom i fokusiranom NATO-u", rekao je kanadski general-pukovnik Peter Scott, zamjenik zapovjednika NATO-ovog Združenog zapovjedništva snaga u Napulju, koji je također prisustvovao vježbi.

Opisao je vježbu kao "značajnu prekretnicu i uspjeh u modernizaciji i proširenju spremnosti NATO-a za obranu svakog dijela saveznog teritorija".

"Pripreme su počele prije dvije godine"

Scott je dodao kako su pripreme za vježbu započele prije dvije godine u suradnji s planerima iz zemalja koje ne sudjeluju, uključujući Sjedinjene Države. "U budućim vježbama sudjelovat će različite zemlje, ali za ovu vježbu tako je jednostavno ispalo."

Po pisanju AP-a, u trenutačnoj vježbi sudjeluju snage iz devet članica NATO-a, uključujući regionalne suparnike Grčku i Tursku, sa 17 ratnih brodova, više od 20 zrakoplova i 1500 vojnih vozila. Velika Britanija predvodi operaciju s 2600 vojnika i 730 vozila, preuzimajući zapovjedništvo nad svim kopnenim snagama tijekom vježbe.

Vježbe, koje završavaju 26. veljače, fokusiraju se na scenarije brzog raspoređivanja i operacije u više domena - zrak, kopno, more i specijalne snage - naglašavajući promjenu vojne strategije NATO-a duž njegovih istočnih granica.

Zemlje sudionice su Bugarska, Francuska, Grčka, Italija, Rumunjska, Slovenija, Španjolska, Turska i Velika Britanija.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.