"Sirijci će se morati sami nositi s građanskim ratom punih razmjera dođe li do njega", rekao je danas Konstantin Kosačjov, zamjenik predsjednika gornjeg doma ruskog parlamenta, sugerirajući da je Moskva spremna podržati sirijski narod u određenim okolnostima.
Sirijski pobunjenici objavili su danas da su svrgnuli predsjednika Bašara al-Asada, nakon što su u nedjelju preuzeli kontrolu nad Damaskom, okončavši čvrstu vladavinu njegove obitelji nakon više od 13 godina građanskog rata, i to u seizmičkom trenutku za Bliski istok.
Rusija spasila Asada 2015.
Rusija, vjerni Asadov saveznik, odlučno je intervenirala 2015. kako bi ga poduprla tijekom građanskog rata u Siriji. Ali s obzirom na to da su joj vojni resursi većinom vezani ratom koji sama vodi u Ukrajini, njena je sposobnost da utječe na situaciju na terenu ovaj je put mnogo ograničenija. Rusija i dalje održava dva vojna objekta u Siriji, ali nije mobilizirala istu razinu resursa.
Ruski ratni blogeri izrazili su strah o sudbini dvaju ruskih vojnih objekata pod pobunjenicima, ali zasad se čini da još uvijek funkcioniraju, dok je rusko veleposlanstvo u Damasku priopćilo da je osoblje "u redu".
"Ovo neće završiti Asadovim odlaskom"
Kosačjov, iskusni ruski stručnjak za međunarodna pitanja, predviđa da građanski rat u Siriji neće završiti Asadovim odlaskom i da su pred državom teška vremena.
"Sirija je vrlo teška priča, za sve bez iznimke. Kako god se okrene, građanski rat danas neće završiti, previše je suprotstavljenih interesa i previše suprotstavljenih sila. Uključujući otvorene terorističke skupine. I zato najteži dio ponovno tek slijedi", napisao je Kosačjov na svojem službenom Telegram kanalu.
"To je tragedija, ponavljam, za sve. A za nas Ruse, naša primarna zadaća je osigurati sigurnost naših sunarodnjaka i civila, uključujući naše diplomate i njihove obitelji i, naravno, vojnog osoblja koje se ondje nalazi za dobrobit Sirije, njena suvereniteta i teritorijalnog integriteta."
"Ako narod Sirije nastavi trebati našu potporu, ona će biti pružena. Ali teško u kontekstu građanskog rata punog razmjera. Sirijci će se s time morati nositi sami", zaključio je.
Stigla i prva službena reakcija Moskve
Stigla je i prva službena reakcije iz Moskve otkako je Asadov režim svrgnut. Rusko ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je da prati događaje u Siriji s "ekstremnom zabrinutošću".
Navode da "Rusija nije sudjelovala u pregovorima" u kojima je sirijski predsjednik Bašar al-Asad napustio svoju dužnost i pobjegao iz zemlje.
Moskva je bila ključan saveznik Asadovog režima te ga je zadržala na vlasti 2015. tijekom građanskog rata
Ministarstvo vanjskih poslova Rusije tvrdi da je "u kontaktu sa svim skupinama sirijske oporbe". Dodala je da poduzima mjere kako bi osigurala sigurnost ruskih građana u Siriji, rekavši da su njene vojne baze u zemlji u stanju visoke pripravnosti.