Profesionalka upozorila na greške koje radimo kod čišćenja: Bacate novac i vrijeme

KADA je riječ o čišćenju, svi želimo obaviti posao brzo, jednostavno i učinkovito. Koliko god to zvučalo lako, mnogim vlasnicima domova čišćenje nerijetko postaje vrlo stresan i dugotrajan zadatak koji uglavnom završava frustracijom i nezadovoljavajućim rezultatima.
''Otkrili smo da korijen problema općenito leži u korištenim metodama ili proizvodima koji se samo čine kao da udvostručuju vaš rad ili uzrokuju više štete nego koristi. Dakle, kao i obično, u našem pokušaju da vam pomognemo da čišćenje učinite brzim i jednostavnim, došli smo do popisa uobičajenih pogrešaka u čišćenju koje troše vaše dragocjeno vrijeme, ali i novac'', piše Karen Saunders za Simply Maid.
1. Ne perete krpe za čišćenje
''Krpe za čišćenje često ostaju prljave nakon što budu korištene, a te iste krpe često uzimamo sljedeći put kad nam zatrebaju. Samo što ovaj put zapravo ne čistimo, nego samo prenosimo staru prljavštinu na površinu dok brišemo noviju prašinu. To je začarani krug i samo bespotrebno trošimo dragocjeno vrijeme.
Evo jednostavnog rješenja - nakon što završite s krpom za prašinu, temeljito je isperite pod tekućom vodom sve dok iz nje ne počne teći čista voda. Nadalje, ako se krpa previše zaprlja usred čišćenja, isperite je (ili uzmite čistu ako ne želite koristiti vlažnu krpu na toj određenoj površini) i nastavite s čišćenjem'', napominje.
2. Čistite ogledalo na pogrešan način
''Ovo je klasična početnička pogreška u čišćenju. Prskate ogledala sredstvom za čišćenje stakla i koristite krpu od mikrovlakana, papir ili novine kako biste ga obrisali, no rezultat je još uvijek mutno ogledalo s prugama prljavštine zamrljane po površini.
To je zato što ogledala prvo treba dobro obrisati čistom krpom kako biste uklonili svu prašinu i prljavštinu koja je na njemu, a tek nakon što to učinite, upotreba sredstva za čišćenje stakla imat će smisla i pokazati rezultate'', napominje Sanders.
3. Ne ispirete posuđe odmah nakon korištenja
''Potrebno je samo nekoliko sekundi da ulijete malo vode u svoje prljavo posuđe i ostavite ga sa strane dok radite nešto drugo. Ovo vrijeme namakanja uštedjet će vam dobru količinu truda i vremena koje biste inače potrošili na ribanje tvrdokorne masnoće ili ostataka hrane. Slično tome, korištenje vruće vode također će vam pomoći u ribanju čistog posuđa s lakoćom, ubrzavajući cijeli proces'', objašnjava.
4. Čistite prozore u pogrešno doba dana
''Ne mora postojati postupak ponavljanja prilikom čišćenja prozora ako to radite u pravo doba dana. Nikada ne perite prozore kada je jako sunce - ili odaberite oblačan dan ili ih čistite rano navečer kada sunčeva svjetlost nije toliko jaka.
Razlog tome je što sunce zagrijava vaše prozore i brzo suši sredstvo za čišćenje stakla, ostavljajući tragove nakon brisanja. Stoga ga morate više puta čistiti dok mrlje ne odu. Pokušajte to učiniti kad je vani oblačno i jamčim vam da ćete to morati učiniti samo jednom'', dodaje Sanders.
5. Snažno ribate mrlje na tepihu
''Snažno ribanje tepiha oštećuje njegova vlakna. Naime, ne da jako ribanje ne uklanja mrlje s tepiha na učinkovit način, već će to najvjerojatnije uzrokovati da mrlja uđe još dublje. Ribanje također oštećuje vlakna tepiha tako što ih odmota, što uzrokuje da se brže troše. Mnogo je sigurnije mrlju očistiti postupkom upijanja, odnosno natapanja'', objašnjava.
6. Koristite pogrešna sredstva za čišćenje
''Korištenje pogrešnog sredstva za čišćenje može trajno uništiti vaš namještaj te nerijetko uzrokovati gubitak boje. Prije nego što prionete na posao, provjerite koje bi sredstvo bilo najbolje za čišćenje, što znači da je vrlo važno slijediti uputstva proizvođača i dobro proučiti etiketu na svakom proizvodu'', dodaje.
7. Koristite previše sredstva za čišćenje
''Sasvim je prirodno misliti da će rezultati čišćenja biti bolji što više proizvoda koristite. Ali jeste li ikada stavili previše deterdženta u prah u perilicu dok perete rublje? Ako jeste, primijetili biste da je odjeća nakon pranja izašla s ostatkom deterdženta ili joj je trebalo još jedno ispiranje.
Zato razmišljajte ovako - manje je u većini slučajeva više. Osim toga, ovakvim nepotrebnim pretjerivanjem na kraju potrošite veliku količinu proizvoda, što je bespotrebno bacanje novca i nema nikakvog smisla'', upozorava.
8. Čekate da se vrećica usisavača napuni do kraja
''Vrećica ispunjena prašinom čini usisavanje beskorisnim. Iako neki usisavači imaju indikator koji pokazuje koliko je vrećica puna, najbolje je da sami provjerite stanje i zamijenite vrećicu kada nije u potpunosti puna. U tom slučaju usisivač bolje čisti i jače vuče, a koristite li usisivač bez vrećice, vodite računa o redovitom čišćenju dijelova na kojima se skuplja prašina'', objašnjava Sanders.
