Ova je palačinka bila hit u 20. stoljeću, a ime joj je bilo zaštićeno trademarkom
RIJETKI su oni koji na samu riječ "palačinke" ne osjete uzbuđenje. Iako su na našim prostorima najpopularnije one tanke, uvijek je dobro inspirirati se i isprobati neke malo drugačije, posebno ako su jednostavne za pripremu. Palačinke se mogu ispeći i u pećnici, a smjesa se može izraditi u blenderu. Tu se vrstu palačinki naziva Dutch Baby, a po našem - palačinka iz pećnice.
Kakva je to palačinka
Ova je palačinka specifična po tome što se razlikuje od klasičnih, ravnih palačinki. Umjesto da se peče na štednjaku te ispadne ravna i tanka, peče se u pećnici, zbog čega je deblja i mekana, napuhana poput kolača s visokim i zaobljenim rubovima, pa ju je lakše puniti nadjevima ili voćem. Rubovi su hrskavi, a sredina je mekana, zbog čega se smatra da je inspirirana jorkširskim pudingom. On zapravo nije puding, nego slano pečeno tijesto koje se priprema od istih sastojaka, a peče se u kalupima, pa je oblika sličnog kao ova palačinka.
Smjesa se priprema u blenderu, a stavlja se peći u zagrijanu tavu u pećnicu. Smjesa sadrži osnovne sastojke, jaja, mlijeko, brašno i maslac, rjeđa je od one za standardno tijesto za palačinke te sličnija pudingu. Ova raskošna palačinka obično se servira sa svježim voćem, medom, javorovim sirupom ili šlagom, a može se pripremiti i u slanoj verziji.
Kako je nastala
Iako se po imenu čini da se radi o nizozemskoj palačinki, ona potječe iz SAD-a i nema baš nikakve veze s Nizozemskom. Prema priči, nastala je u Manca's Cafeu u Seattleu koji je radio od 1800. do 1952. Vlasnik Victor Manca vjerojatno je bio inspiriran tradicionalnim njemačkim tipom debljih i ravnih palački s jabukama, popularnim Pfannkuchenom, koji se također peče u pećnici. Servirali su je prema želji kupaca, često s voćem, pa je palačinka sličila voćnoj košari, te s limunom i šećerom u prahu, istopljenim maslacem ili prelivene javorovim sirupom.
Ime je bilo zaštićeno trademarkom
Victor Manca je 1942. godine palačinku zaštitio trademarkom te je time imao ekskluzivno pravo na korištenje imena Dutch Baby. Međutim, kako se tijekom vremena recept popularizirao i mnogi restorani počeli su pripremati vlastite verzije ove palačinke, tako je i naziv postao općenit za tu vrstu.
Do imena Dutch Baby došlo je tako što je kći Victora Mance pogrešno izgovarala riječ "deutsch" dok ih je nazivala "njemačkim palačinkama". Dodatak Baby nastao je jer su u kafiću pripremali manje i veće verzije, pa su one manje jednostavno bile Dutch (deutsch) Baby palačinke.
Koji su sastojci potrebni
- brašno
- jaja
- mlijeko
- sol
- maslac
- šećer u prahu
Kako se priprema
Za početak zagrijte pećnicu na 230 stupnjeva. Zatim pripremite smjesu: u blenderu sjedinite jaja, brašno, sol, mlijeko i maslac te blendajte dok smjesa ne postane sasvim glatka. Za ovu palačinku trebate imati tavu od lijevanog željeza, koju s maslacem treba ugrijati u pećnici pa u nju uliti smjesu te peći dok se rubovi palačinke ne napušu i postane zlatnosmeđe boje.
Pečenu palačinku možete napuniti bobičastim voćem, preliti medom ili nekim drugim sirupom po želji i izrezati na kriške. Ako više volite jednostavne recepte, posipajte ju šećerom i imat će okus kao fini biskvit, a svakako ju je najbolje jesti dok je još topla!
Detaljan recept pogledajte ovdje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati