Istraživanje je pokazalo da u trudnoći uistinu narastu stopala. Evo i zašto

IAKO mnogi misle da je ovo zapravo samo mit, znanstvenici su sada potvrdili činjenicu da stopala žene uistinu narastu tijekom trudnoće. I to nije sve, kod većine njih stopalo se nikada ne vrati na prijašnju dužinu. To se ne događa svim trudnicama, ali kod većine je to ipak slučaj. No zašto stopala uopće rastu tijekom trudnoće?
Kako donosi The Bump, stopala mogu rasti iz nekoliko različitih razloga. Kao prvo, stopalo se sastoji od 20-ak kostiju i više od 30 zglobova koji su povezani ligamentima. Tijekom trudnoće dolazi do opuštanja ili popuštanja ligamenata u cijelom tijelu, a to je način na koji vaše tijelo priprema zglobove zdjelice za porod, a vjeruje se da su promjenjive razine hormona ono što to uzrokuje, objašnjavaju liječnici.
Debljanje također doprinosi rastu stopala. U trudnoći, kada tijelo ipak ima veću težinu, stopala se više opterećuju što može uzrokovati širenje zglobova. Faktor povećanja broja stopala također mogu biti otekline na nogama. Kako objašnjavaju znanstvenici, stopala se tijekom trudnoće mogu povećati za cijeli broj, a to bi, izgleda, mogla biti trajna promjena.
Naime, istraživači su testirali promjene na stopalima kod velikog broja trudnica, i to za vrijeme njihove trudnoće, nakon poroda, pa čak i godinu dana nakon porođaja. U najnovijem istraživanju čiji su rezultati objavljeni u časopisu American Journal of Physical Medicine & Rehabilitation otkriveno je kako je rast stopala zapravo trajna promjena.
