NBA DOIGRAVANJE

Borbeni Raptorsi povijesnom pobjedom došli na prag svog prvog NBA finala

TORONTO Raptorsi došli su dalje nego ikad u svojoj 24-godišnjoj povijesti, na samo jednu pobjedu od NBA finala, nakon što su u petoj utakmici finala Istoka slavili u Milwaukeeju 105:99 i poveli 3:2 u seriji.

Kawhi Leonard bio je u svom elementu, zabio je 35 koševa uz devet asistencija i sedam skokova, ali junak Raptorsa bio je Fred VanVleet koji je s klupe zabio 21 koš, sve iz trica, kojih je pogodio sedam iz devet pokušaja, a njegova je momčad napravila nevjerojatnih 28 razlike dok je bio na parketu.

Iz tog podatka se vidi koliko su obje ekipe oscilirale. Bucksi su odlično otvorili utakmicu, imali su 10 razlike nakon prve četvrtine i činilo se da će doći do još jedne uvjerljive domaće pobjede.

No Raptorsi su dostigli i preokrenuli zaostatak prije poluvremena, na koje se ipak otišlo s tri poena prednosti za domaćine.

Bucksi su se početkom treće četvrtine opet odvojili serijom 14:2, ali tada je počeo pogađati VanVleet, a u posljednjoj četvrtini Leonard je utrpao 15 od svojih 35 koševa.

U potpuno otvorenoj završnici Kanađani su ipak imali puno sreće, ali isprovocirali su je borbenošću, kao kad je Leonardova lopta istekom napada ipak liznula obruč prije nego što ju je Marc Gasol uhvatio i izborio prekršaj, a Pascal Siakam odigrao je zatim vrhunsku obranu na Malcolmu Brogdonu, kojem se lopta od potkoljenice odbila u aut.

Konačno, dok su Bucksi očajnički pokušavali napraviti prekršaj i zaustaviti vrijeme, igrači Toronta ekspresno su se i vrlo rizično rješavali lopte koja je naposljetku pukim slučajem došla do Siakama, a Kamerunac je zakucavanjem potvrdio pobjedu.

Giannis Antetokounmpo zabio je 24, dodao po šest skokova i asistencija, ali opet se mučio s linije slobodnih bacanja, kojih je pogodio samo četiri iz devet pokušaja, iz čega se vidi da nije još mentalno spreman za ovako veliku pozornicu. Da stvar bude gora po Buckse, u samoj završnici ozlijedio je gležanj te je morao napustiti igru, a vratio se 26 sekundi prije kraja, kad je, zapravo, već bilo kasno.

Eric Bledsoe zabio je 20, Brogdon 18, a Brook Lopez 16 koševa za domaćine, ali ovaj put potpuno je zakazala inače vrlo pouzdana klupa s koje je samo George Hill imao dvoznamenkasti broj koševa (12).

Šesta utakmica, u kojoj Raptorsi mogu izboriti svoj prvi NBA finale, igra se u noći sa subote na nedjelju u Torontu. Kanađani nikad nisu bili u NBA finalu, a najbliže su mu stigli prije tri godine, kad su u istoj ovoj fazi izgubili 4:2 od LeBrona Jamesa i Clevelanda, prepreke koju nikako nisu uspijevali preskočiti. Ali LeBron je sad u Lakersima, na Zapadu, a nije ni ušao u doigravanje. Nema jedinog čovjeka koji ih je uspijevao zaustaviti u protekle tri godine.