DINAMO U LIGI PRVAKA

Gdje je Dinamo bio prije 20 godina, a gdje je danas?

REMIJEM protiv Šahtara (3:3) Dinamo je stigao do učinka od pet bodova u prva četiri kola u Ligi prvaka. Prije 21 godinu Dinamo je debitirao u grupnoj fazi elitnog natjecanja, a nikad nije igrao tako dobro niti je ikad skupio toliko bodova u ovoj fazi.

Posebno je dojmljiva činjenica da Dinamo nikad nije zabio više od sedam golova, a ove sezone ih ima već devet, i to dva kola prije kraja. Ovo je mali podsjetnik gdje se Dinamo u dosadašnjim avanturama u Ligi prvaka nalazio nakon četiri odigrana kola.

Sezona 1998./99. - 4 boda

U skupini s Olympiakosom, Portom i Ajaxom Dinamo nije krenuo najbolje. Poslije početnog remija u Zagrebu protiv Ajaxa (0:0) uslijedili su gostujući porazi od Porta (3:0) i Olympiakosa (2:0). U četvrtom kolu Dinamo je igrao biti ili ne biti utakmicu protiv Porta u natjecanju u kojem još uvijek nije postigao gol. Mikić je već u 7. minuti načeo suparnika, a sjajnu igru okrunio je Rukavina koji je sretnim golom podebljao vodstvo do poluvremena. Jardel je nakratko vratio nadu Portu koju je definitivno ugasio Mujčin i postavio konačnih 3:1.

Dinamo je u idućem kolu nezaboravnim lobom Josipa Šimića preko Van der Saara stigao i do druge pobjede te je u posljednjem kolu dočekao Olympiakos. Na zaleđenom Maksimiru trebala mu je pobjeda od dva gola razlike, ali su Grci uzeli bod i osigurali prvo mjesto u grupi. Modri su na kraju bili drugi, ali je to bila jedna od dvije sezone u povijesti Lige prvaka u kojoj drugoplasirana ekipa nije imala osiguran prolazak u iduću fazu.

Sezona 1999./00. - 4 boda

U iduću sezonu Dinamo je ušao bajkovito. Ponovno "nula" na otvaranju grupne faze, ali ovog puta u gostima kod aktualnog prvaka Europe, Manchester Uniteda. Crveni vragovi bili su bolja momčad, ali su Ladić i uža obrana odigrali vjerojatno najzreliju utakmicu karijere. Tjedan dana kasnije Perez i Bakayoko šokirali su Maksimir i Marseille je uzeo pun plijen u gostima (1:2). Dojam je popravljen protiv Sturma iz Graza, nominalno najslabije momčadi u grupi. Šokota je pogodio dvaput, a Rukavina jednom za slavlje od 3:0. Sve do Oršićevog hat-tricka Atalanti Šokota je bio jedini Dinamov igrač koji je u istoj utakmici grupne faze Lige prvaka dao više od jednog gola.

Ipak, uzvrat je bio težak, s vrlo mučnim ishodom. Austrijski Hrvat Tomislav Kocijan zabio je jedini gol na utakmici i dao se naslutiti još jedan Dinamov europski krah. Manchester je očekivano slavio na Maksimiru u idućem kolu. Prosinečki je pred kraj utakmice postigao tek utješni pogodak s obzirom na to da je United vodio 0:2 golovima Beckhama i Keanea. Konačno, Dinamo je u posljednjem susretu trebao pobjedu u Marseilleu kako bi osigurao europsko proljeće. Golovima Mikića i Mujčina vodio je 1:2 sve do 90. minute, a onda je Diawara zabio pogodak koji Marseilleu u konačnici nije ništa značio jer bi ionako završio na drugom mjestu, ali je gurnuo Sturm na treću poziciju ispred Dinama i time na najdinamovskiji mogući način okončao još jednu europsku sezonu.

Sezona 2011./12. - 0 bodova

Platini je reformirao sustav kvalifikacija i omogućio klubovima iz slabijih liga da se mnogo lakše kvalificiraju u Ligu prvaka. Da to nipošto ne mora biti dobro za renome kluba, pokazala je već prva Dinamova sezona u Ligi prvaka koja je oborila gotovo sve negativne rekorde. Na otvaranju su pružili vrlo solidan otpor Realu na Maksimiru, ali je Mourinhova momčad zahvaljujući golu Di Marije slavila s 0:1. Gostujući poraz protiv Lyona i domaći protiv Ajaxa (oba po 2:0) bili su sasvim prihvatljivi, ali je četvrto kolo nagovijestilo pravu katastrofu.

Dinamo je u četvrtom kolu u  Amsterdamu izgubio s 4:0. To je bio tek uvod u epske katastrofe protiv Reala (6:2) i Lyona (1:7). Dinamo je na kraju sezone držao čak tri neslavna rekorda: najgoru gol-razliku u povijesti Lige prvaka (-19), najviše primljenih golova (22) i najteži domaći poraz (1:7).

Sezona 2012./13. - 0 bodova

Iduća sezona pokazala je da to nije bila slučajnost i da Dinamo nema što tražiti u Ligi prvaka. U prva četiri kola gubio je od Porta na Maksimiru (0:2), kijevskog Dinama u gostima (2:0) i dvaput od PSG-a (0:2 i 0:4).

Dinamo je do kraja imao cilj postići barem jedan pogodak i tako donekle sačuvati dostojanstvo. To mu nije pošlo za rukom u Portu gdje je izgubio 3:0, ali u posljednjem kolu su mu se ostvarile želje. Dinamo Kijev vodio je na Maksimiru sve do 95. minute, a onda je Krstanović iz penala donio Dinamu prvi gol u grupnoj fazi te sezone i prvi bod u novijoj povijesti Lige prvaka.

Sezona 2015./16. - 3 boda

Nakon dvije sezone "odmora" u Europskoj ligi Dinamo je dobio vrlo tešku grupu s Arsenalom, Bayernom i Olympiakosom. Na otvaranju je Dinamo šokirao svijet i svladao Arsenal s 2:1 u Zagrebu. Pivarić je doveo Dinamo u vodstvo, a Giroud je crvenim kartonom pred kraj poluvremena Dinamu dodatno olakšao posao. Fernandes je sredinom drugog poluvremena povisio rezultat pa je Walcottov četvrti gol na Maksimiru u karijeri bio tek utješne naravi. Iduće kolo donijelo je gostovanje u Münchenu kod Guardiolinog stroja i očekivani 5:0 poraz. Priliku za dugo sanjano proljeće Dinamo je propustio u dvije utakmice protiv Olympiakosa.

U Zagrebu je bio barem podjednako dobra momčad, ali je Gueye u 79. minuti zabio jedini gol na utakmici i donio tri boda Grcima. U uzvratu je Dinamo poveo preko Hodžića, da bi Pardo s dva pogotka (jednim u 90. minuti) donio preokret za domaćina. Porazi protiv Arsenala (0:3) i Bayerna (0:2) značili su da je Dinamo još jednom najgora momčad u grupi.

Sezona 2016./17. - 0 bodova

Jedna od najsramotnijih euro-sezona u klupskoj povijesti odvila se prije samo tri godine. Dinamo je nakon četiri kola imao četiri poraza (Lyon, Juventus, dvaput Sevilla) i gol-razliku 0:12.

Do kraja je izgubio od Lyona (0:1) i Juventusa (0:2) te je postao tek drugi klub, uz Club Maccabi Haifu, koji nije uspio zabiti gol u cijeloj grupnoj fazi. S druge strane, postao je prvi klub koji je okončao grupnu fazu bez ijednog boda čak dva puta.

Koliko god remi protiv Šahtara i način na koji je on ostvaren bio bolan, vidljivo je da je Dinamo zadnji put ovako konkurentnu i dobru ekipu imao prije dvadeset godina. Bitna razlika je i u tome što su razlike između elite i drugog europskog razreda tada bile znatno manje, što ove Dinamove nastupe čini još impresivnijima. Bjelica je sasvim u pravu kad kaže kako je ovaj Dinamo nešto novo i drugačije od svih prethodnih generacija.