HNL

HAJDUK - SLAVEN 2:1 Bili jedva do pobjede za drugo mjesto protiv desetkovanog Belupa

HAJDUK - SLAVEN BELUPO 2:1 u 31. kolu HNL-a.

Golove su postigli Caktaš u 10. minuti iz penala i Eduok u 59. minuti za domaćine te Međimorec u 24. minuti za goste. U zadnjoj minuti penal za goste je promašio Lima i tako im propustio donijeti senzacionalan bod.

Hajduk je u borbi za nikad vrjednije drugo mjesto teško pobijedio nezainteresirani Slaven, koji je jedva skrpao momčad za utakmicu

Inače remi ovih suparnika ne bi bilo senzacija, ne samo zbog očajnih igara Hajduka u zadnje vrijeme, nego i jer je Slaven do ove utakmice u aktualnoj sezoni pobijedio Hajduk u dva od tri prvenstvena dvoboja.

Međutim, gosti iz Koprivnice ovaj put na Poljud su došli bez čak deset kartoniranih i ozlijeđenih igrača. U zapisniku su imali samo 16 nogometaša, od toga dva golmana. Usprkos svemu tome i ranom vodstvu Hajduka, zamalo su uzeli bod na Poljudu, gdje je domaćina prije nego što će gost promašiti penal, dva puta sjajnim obranama spašavao golman Posavec.

Hajduk je na kraju jedva i sretno došao do važne pobjede kojom se pet kola prije kraja vratio na drugo mjesto s istim brojem bodova kao i Lokomotiva, te s dva boda više od Rijeke i Osijeka, koji ima utakmicu manje.

Tako da se nastavlja napeta borba za nikad vrjedniju drugu poziciju HNL-a, koja vodi u kvalifikacije za Ligu prvaka te nudi relativno lako dostizanje utješne nagrade - ulazak u skupinu Europa lige.

Sve je ukazivalo na to da će čak i Tudorov Hajduk lako pobijediti

Teško dakle da je išta slutilo na to kako ćemo na ovoj utakmici gledati dramu, jer Hajduk je nakon više od tri i pol mjeseca na svom terenu pred publikom tražio pobjedu, koja k tome znači toliko važno drugo mjesto i to uz pomoć pomilovanog napadača Eduoka.

Na ruku su mu išli i rezultati konkurenata za drugo mjesto, jer ranije u ovom kolu Lokomotiva je kod Istre uzela samo bod (1:1), a Rijeka je kod kuće izgubila od Gorice (1:2), što je značilo da se Hajduk pobjedom vraća toliko željenu poziciju.

S druge strane pak bio mu je "nezainteresirani" Slaven, koji ne može iznad svog sedmog mjesta, ali neće ni pasti u borbu za opstanak. Dodamo li tome već istaknuto, da je na ovu utakmicu došao s toliko malo igrača da mu je za put u Split bio dovoljan kombi, očekivala se laka pobjeda čak i u zadnje vrijeme očajnog Tudorovog Hajduka.

Posebno nakon što je domaćin poveo već u 10. minuti. Juranović je tražio Caktaša u petercu, gdje Bogojević igra rukom. Zebec pokazuje na penal koji sigurno u gol pretvara Caktaš. Njegovim 17. ovosezonskim golom Hajduk se vratio na drugo mjesto, a da se igrači na ovoj utakmici nisu ni zagrijali.

Hajdukova polovica je nakon vodstva Bilih postala šetalište igrača Slavena

U idućih sedam minuta Hajduk će imati dvije lijepe prilike za povećanje vodstva, ali Ježina odlično brani Nejašmićev i posebno Caktašev šut.

I tada već počinju pukotine u Hajdukovoj igri. Krstanović, Brković i Havelka u samo par minuta pucaju s ruba kaznenog prostora domaćina nakon što su igrači Slavena šetnjom dolazili do opasne zone.

Zato nije čudno da je Slaven izjednačio upravo neometanim udarcem iz daljine. Jako lijep gol Slavena i osveta Hajduku za rano opuštanje došao je u 24. minuti. Havelka odigrava na desnu stranu, gdje je na 20-ak metara od gola potpuno sam Međimorec precizno pogađa donji desni kut gola domaćina.

Dva puta u prvom poluvremenu Hajduk je spašavao golman

Četiri minute kasnije Hajduka prvi put spašava golman. Lima na kraju sjajne akcije gostiju bježi Ismajliju i puca s desetak metara, ali Posavec je odličnom obranom spriječio preokret.

Nakon pola sata igre Slavenov trener Stipić vidi i da mu se usprkos tome što igra s drugom momčadi Hajduk nudi, pa podiže obranu visoko. Slaven je bio hrabar po cijelom terenu, jer Paracki i Zirdum spašavali su pred Čolinom i Juranovićem pred svojim golom, ali su zato gosti bili neprecizni pred Hajdukovim.  U sudačkoj nadoknadi druga velika prilika za Slaven i velika obrana Posavca. Delić izbija pred Hajdukovog vratara koji sjajno brani nogama.

Na isteku dodanog vremena u prvom dijelu još jednu veliku šansu je imao Hajduk. Brnić je silovito pucao s deset metara, ali golman gostiju Ježina vrhunski brani.

Hajduk je sretno zabio drugi gol

Drugi dio počeo je dominacijom Hajduka, a Tudor već do 56. minute vrši tri zamjene. Jedna od njih donosi mu gol koji će se pokazati pobjedničkim. U 59. minuti Kreković nakon dugog napada Hajduka centrira s desne strane, a Eduok puca glavom. Ježina je bio na lopti, ali mu je kroz prste prošla u gol. Hajduk je opet na drugom mjestu.

Iako je bilo još puno do kraja, utakmica se već tada smirila i činilo se da ide prema neumitnom kraju i ishodu. Hajduk je po par minuta držao loptu, a potrošeni Slaven nije imao snage za novi juriš i njegovi igrač jedva su stajali na nogama čekajući kraj.

Ovaj Hajduk će kompromitirati sigurnu pobjedu čak i protiv suparnika koji odbrojava do kraja

Tudorov Hajduk će međutim čak i protiv takvog suparnika kompromitirati važnu pobjedu. U zadnjoj minuti regularnog dijela Liklin je ubacio iz slobodnog udarca pred Hajdukov gol, gdje Dimitrov starta na Limu. Sudac Zebec nakon VAR provjere pokazuje na penal, a Dimitrovu daje žuti karton. Međutim, Lima očajno izvodi jedanaesterac i nakon što je umjesto zaleta i trka do lopte šetao, šalje je pokraj gola.

Hajduk se tako spasio još jednog debakla te sretno došao do iznimno važne pobjede.

Tablice omogućuje SofaScore LiveScore

HAJDUK - SLAVEN 2:1

Tijek utakmice:

90+5' Prilika za Hajduk. Blagaić uzima loptu Parackom i sam izlazi pred Ježinu, ali ne reagira brzo, pa obrana gostiju ispravlja grešku.

90' Igrat će se devet minuta sudačke nadoknade.

90. minuta. Slaven je promašio penal, Lima puca pokraj gola! Liklin je ubacio iz slobodnog udarca pred gol, gdje Dimitrov starta na Limu. Sudac Zebec nakon VAR provjere pokazuje na penal, a Dimitrovu daje žuti karton. Međutim, Lima očajno izvodi jedanaesterac i nakon što je umjesto zaleta i trka do lopte šetao, šalje je pokraj gola.

83' Dvije zamjene kod Hajduka. Ulaze Jakoliš i Blagaić umjesto Edouka i ozlijeđenog Hamze.

76' Drugi žuti kod Slavena. Dobio ga je Paracki.

75' Žuti karton za Caktaša. To je veliki hendikep za Hajduk jer je kapetanu i najboljem strijelcu to treći žuti karton pa neće moći igrati u idućem kolu kod Gorice.

73' Jako dobra akcija Caktaša. Uzeo je loptu gostima na 20-ak metara od gola, nezadrživo krenuo s desne strane prema vratima i jako pucao iskosa. Lopta prolazi malo pokraj vrata.

70' Utakmica se smirila. Hajduk zadovoljan vodstvom čuva loptu, a oslabljeni Slaven čini se nema snage za novi juriš.

69' Treća zamjena kod Slavena. Liklin ulazi umjesto Brkovića.

67' Na Poljudu su 4523 gledatelja.

65' Druga zamjena kod Slavena. Šego, koji je u Koprivnici na posudbi iz Hajduka, ulazi umjesto Krstanovića.

60' Prva zamjena kod Slavena. Čovo ulazi umjesto Delića.

59. minuta: GOOOL za HAJDUK! 2:1, strijelac SAMUEL EDUOK! Kreković je nakon dugog napada Hajduka centrira s desne strane, a Eduok puca glavom. Ježina je bio na lopti, ali mu je kroz prste prošla u gol. Hajduk je opet na drugom mjestu.

56' Dvostruka zamjena kod Hajduka. Čuić i Kreković ulaze umjesto Juranovića i Nejašmića.

55' Velika prilika za Hajduk! Brnić je ostao sam na 13 metara od gola, ali puca u golmana gostiju.

52' Prilika za Hajduk. Brnić puca s 15 metara, ali malo preko gola.

51' Prvi žuti karton kod Slavena. Dobio ga je Havelka.

46' Počeo je drugi dio. Zamjena kod Hajduka. Dolček je ušao umjesto Čoline.

Kraj poluvremena.

Hajduk se za sada ni pred navijačima na svom terenu i protiv Slavena, koji je na Poljud došao bez deset igrača, ne uspijeva nametnuti i pokazati da je ovo utakmica na kojoj se pobjedom vraća na drugo mjesto. Gosti su oduševili hrabrom igrom usprkos tome što su jedva skrpali momčad za dolazak na Poljud.

45+3' Velika prilika za Hajduk, sjajna obrana Ježine! Brnić silovito puca s deset metara, ali golman gostiju vrhunski brani.

45+2' Velika prilika za Slaven, opet golman spašava Hajduk! Nakon kornera za goste Delić ostaje sam na pet metara. Gol se čini izvjestan, ali Posavec odlično brani nogama te tako još jednom spašava domaćina.

45' Igrat će se dvije minute sudačke nadoknade.

44' Odlične i požrtvovne intervencije Slavena u obrani. Paracki i Zirdum spašavaju gol bacanjem na udarce Čoline i Juranovića.

41' Čolina je drugi Hajdukov igrač sa žutim kartonom. Dobio ga je zbog faula na centru.

38' Hajdukov pokušaj iz daljine, ali neprecizan. Vušković s 20 metara puca visoko preko gola.

35' Slaven se definitivno oslobodio. Igrači gostiju koji su od početka utakmice i nakon vodstva domaćina bili u krilu svom golmanu, sada su obranu postavili visoko prema naprijed. Slavenov trener Stipić osjeća da i s "drugom" momčadi danas može do uspjeha.

29' Prvi žuti karton na utakmici dobio je Hajdukov stoper Vušković. Zaslužio ga je zbog starta na Havelki.

28' Velika prilika za Slaven, Posavec spašava Hajduk! Lima na kraju sjajne akcije gostiju bježi Ismajliju i puca s desetak metara, ali Posavec odličnom obranom priječi preokret na Poljudu.

24. minuta: GOOOL za SLAVEN! 1:1, strijelac VINKO MEĐIMOREC! Jako lijep gol Slavena i osveta Hajduku za rano opuštanje. Havelka odigrava na desnu stranu, gdje je na 20-ak metara od gola potpuno sam Međimorec koji precizno pogađa donji desni kut gola domaćina.

23' Opet gosti pokušavaju iz daljine. Havelka puca s 20 metara. Posavec lako brani.

20' Očekivao se Caktašev udarac na gol iz slobodnjaka s lijeve strane, ali Hajdukov najbolji strijelac vara publiku i suparnike te odigrava dijagonalu na za Juranovića, koji  dobro i jako puca s 15 metara, ali blok Slavena spašava.

17' Nov pokušaj Slavena iz daljine i opet nakon lagane šetnje kroz obranu Hajduka. Srećom po domaćine, Brković je jako loše pucao s 20-ak metara.

15' Slaven prvi put prijeti. Nakon što su gosti lako osvojili polovicu domaćina Krstanović puca s ruba kaznenog prostora, ali neprecizno.

13' Velika prilika za Hajduk, Ježina spašava Slaven! Caktaš snažno puca iz kuta kaznenog prostora, ali vratar gostiju odličnom obranom nogom spašava siguran gol.

11' Nova opasnost pred golom gostiju. Nejašmić puca ljevicom s ruba 16-erca, ali Ježina brani.

10. minuta: GOOOL za HAJDUK! 1:0, strijelac MIJO CAKTAŠ iz penala! Juranović je tražio Caktaša u petercu, gdje Bogojević igra rukom. Zebec pokazuje na penal, kojeg sigurno u gol pretvara Caktaš. Njegovim 17. ovosezonskim golom Hajduk se vraća na drugo mjesto.

7' Prva prilika na utakmici. Caktaš je uzeo loptu na centru i sjurio se do ruba kaznenog prostora odakle puca, ali slabo i pravo u Ježinu.

5' Očekivano, Hajduk dominira. Igra se na jedan gol, onaj potpuno začahurenih gostiju.

1' Sudac Mario Zebec označio je početak utakmice.