Kosovo blizu povijesnog uspjeha: Evo kako mogu do Eura

I DOK većina ''velikih'' reprezentacija rogobori protiv Lige nacija, ''male'' reprezentacije poput Makedonije ili Kosova itekako dobro koriste novo UEFA-ino natjecanje.

O Makedoniji smo pisali jučer, a i Kosovo je u ovom trenutku u jako dobroj poziciji da lakšim putem izbori povijesni plasman na Euro 2020.

Kosovska nogometna reprezentacija nalazi se u najslabijoj Ligi D, u grupi s Azerbajdžanom, Maltom i Farskim otocima.

Iako je Azerbajdžan bio apsolutni favorit za osvajanje prvog mjesta u ovoj skupini, igra vrlo slabo nakon što ga je napustio Robert Prosinečki, što se još jednom potvrdilo ove nedjelje. Tek spašen bod kod kuće protiv Malte samo je produbio rezultatsku krizu.

S druge strane, Kosovo je najugodnije iznenađenje grupe, a kad je na Farskim otocima povelo prekrasnim golom Milota Rashice u 37. minuti, činilo se da će doći na korak do osiguranja prvog mjesta. No gol Renea Joensena u 50. minuti značio je da su obje utakmice ipak na kraju završile 1:1.

Kosovo unatoč izgubljenim bodovima ostaje s osam osvojenih bodova na vrhu ljestvice, dva više od Azerbajdžana koji dočekuje u studenom, u ključnoj posljednjoj utakmici ove grupe.

Ako reprezentacija koju uspješno vodi Švicarac Bernard Challandes obrani svoje prvo mjesto, ne samo što će otići u rang više u sljedećem izdanju Lige nacija već će izboriti i mjesto u dodatnim kvalifikacijama za Euro 2020. godine, gdje će protiv Makedonije, Bjelorusije ili Gruzije u dvije nokaut utakmice tražiti plasman na veliku nogometnu smotru, što bi bio zaista senzacionalan uspjeh. Posebice ako znamo da najbolji kosovski igrači nastupaju za neke druge reprezentacije poput Švicarske, Belgije ili Albanije.