Mladi hrvatski rukometaši srušili Francuze za polufinale Eura!

HRVATSKI kadeti su u polufinalu Europskog prvenstva u rukometu! U Koprivnici su pali najveći rivali Francuzi, rezultatom 25:20 (12:7).

U polufinalu Hrvatska igra protiv Islanda u petak 17. kolovoza u 20:30 sati u Areni Varaždin. Drugi polufinalni par su Danska i Švedska.

Hrvatska je odlično otvorila susret i diktirala tempo igre do posljednjeg zvižduka.

Francuzi prvi gol zabili tek u 11. minuti

Temelj igre Hrvatske je bila čvrsta obrana 6-0 koja je jako namučila Francuze. Oni su odgovorili zonom 4-1 koja se pretvarala u 5-1, ali nisu bili uspješni. Hrvatski napad je u prvih 11 minuta utakmice bio vrlo uspješan i postigao je četiri gola zaključno s Marinom Greganićem, dok je hrvatska mreža mirovala. Prvi gol protivnika stigao je tek u 11 minuti preko Yohana Bourgeuila.

Uz dobru obranu razbranio se i Stipe Purić pa je Francuska i sljedećih pet minuta bila bez pogotka. S druge strane hrvatski napad je nastavio s uspješnim pronalaženjem rupa u protivničkoj obrani pa je u 17. minuti stanje bilo 8:1 nakon sjajnog gola Patrika Martinovića. Francuska je na novi zgoditak morala čekati sve do 18. minute susreta kada je zabio Hugo Jullian. U posljednjih pet minuta prvog dijela utakmice koncentracija Hrvatske je pala i to je Francuska iskoristila za smanjenje minusa, ali bliže od minus pet nisu došli (12:7 na poluvremenu).

U deset minuta nastavka Hrvatska je nastavila nabijati razliku i došla do osam pogodaka prednosti (17:9). Nakon dvije pogreške u napadu Francuska je preko Loicka Saloua smanjila zaostatak na 11:17. No, Hrvatska nije popustila, a Francuzi su bili nemoćni.

Bilo je ipak sitnih grešaka u igri pa je u 47. minuti Hrvatska napadala s četiri igrača, a izbornik Boris Lisica pozvao je prvi time-out. U posljednjih deset minuta Hrvatska ulazi s obranom Frana Lučina i s osam golova u plusu. Konačni rezultat 25:20 bio je znak za veliko slavlje.

Obrana je bila ključ

Najefikasniji kod Hrvatske bio je Fran Mileta sa šest pogodaka, pet je upisao Patrik Martinović. Na vratima je Stipe Purić sakupio devet obrana, a Fran Lučin četiri. U redovima Francuske istaknuli su se Sadou Ntanzi i Yohan Bourgeuil svaki s po četiri zgoditka. Za najboljeg igrača utakmice proglašen je  Zvonimir Rudolf Šafranko.

Izbornik Boris Lisica nakon utakmice je rekao: "U najvažnijoj utakmici naglašavao sam da je jako bitan ulazak u utakmicu. To smo odradili kako treba i rezultat to pokazuje. Primili smo samo dva pogotka u 20 minuta utakmice. Imali smo dobar protok lopte. Vodili smo cijelo vrijeme i kontrolirali rezultat. Nismo posustajali sve do zadnjeg trenutka. Čestitam svojim momcima."

Na redu je Island.

"Površno smo gledali Island. U dublju analizu ćemo tek ući. Imaju odličnu vanjsku liniju i u tom segmentu su slični Dancima.''

Igrač utakmice Šafranko pohvalio je hrvatsku obranu.

"Sjajno smo krenuli. Kada se pokrenuo naš kotač i kada smo stvorili veliku razliku, Francuska se nije mogla vratiti, a na nama je bilo da održavamo prednost. Obrana je bila ključ obrane kao svaki put do sada. U polufinalu nas čeka Island, spremit ćemo se za njihov skandinavski stil."