Pet slika za sva vremena: Ovako je rođen Dinamo s mudima i karakterom

DINAMO je završio najuspješniju europsku sezonu u zadnjih pola stoljeća. Okončana je u ožujku ove, ali je počela još u srpnju prošle godine.

Donosimo pet slika koje je definiraju.

Hapoel - Dinamo 2:2, uzvrat drugog pretkola Lige prvaka.

Dinamo je u sva tri pretkola LP-a dobio najteže protivnike. Prvi od njih bio je prvak Izraela. Hrvatski prvak razbio ga je 5:0 u prvoj utakmici na svom terenu, ali očajno je otvorio uzvrat i već nakon pola sata gubio 0:2. Do kraja je uspio poravnati, a Nenad Bjelica je nakon meča otkrio da je na poluvremenu imao "zanimljiv razgovor" s igračima. Njegovi detalji naravno nisu za javnost, ali tu se rodila legenda o Dinamu s mudima i karakterom. Što su osobine koje do sada nije imao.

Dinamo - Young Boys 1:2, uzvrat play-offa Lige prvaka.

Poraze se ne smije slaviti, posebno one protiv suparnika protiv kojeg je Dinamo bio najvećim dijelom bolji. Ali iz poraza se itekako puno može naučiti. Dinamu je ovo bila skupa, ali i sjajna škola. Dodajmo i ono što se inače ne ističe kada se piše i govori o Dinamovoj sezoni iz bajke, ali je činjenica: da Dinamo nije izgubio ovu utakmicu i tako se iz pretkola LP-a spustio u skupinu Europa Lige, jako bi teško došao do proljeća u Europi. Ovako mu je to omogućeno ne na mala, nego na vrata kroz koja mu je neusporedivo lakše proći.

Dinamo - Spartak Trnava 3:1, četvrto kolo skupine Europa lige

Ne pobjede protiv smiješnog Anderlechta ili tragikomičnog Fenerbahčea, velikana još samo po imenu. Puno su puta Dinamove europske utakmice, kada je to bilo primjereno, a još češće kada nije, dobivale epitet "povijesnih". Ali ova, premda u skupini, a ne kasnoj eliminacijskoj rundi i bez obzira na to što je bila protiv neatraktivnog suparnika, to je. Jer njome je čak dva kola prije kraja grupne faze i nakon 49 godina čekanja Dinamo napokon izborio proljetni dio sezone u Europi. Utakmica je odigrana po strašnoj magli koja se oko dva sata prije početka utakmice počela spuštati na Maksimir. Uvjeti za igru bili su bizarni, utakmicu se jako teško moglo pratiti, u jednom trenutku velik dio gledatelja je napustio stadion, a već nakon pola sata igre sudac je odlučio da se susret može nastaviti jedino s narančastim loptama, onima za snježne uvjete. Ipak, i takvi gotovo neregularni uvjeti nisu smetali Dinamu da odigra fantastičnu utakmicu i u potpunosti nadigra goste iz Slovačke. U prvom poluvremenu domaći su mogli imati tri-četiri razlike. Gojak i Oršić promašili su čiste zicere, ali Modri su ipak zabili dva gola. Najprije se Gojak u 22. minuti iskupio za promašaj par minuta ranije, a onda je, nakon sjajnog ubačaja Stojanovića, Kadlec zakucao loptu u svoju mrežu u 35. minuti. Gosti su u 63. smanjili na 2:1 i pokušali izjednačiti, gol im je dao krila, ali ovaj Bjeličin Dinamo je predobar da bi profućkao povijesnu šansu. Deset minuta do kraja, Petković, koji je ušao četiri minute prije, sjajno je presjekao loptu na desnoj strani i pronašao Oršića na drugoj stativi koji pogađa za 3:1 i neviđeno slavlje na Maksimiru. Slavlje koje se u Zagrebu čekalo pola stoljeća.

Dinamo - Viktoria Plzenj 3:0, uzvrat 1/16 finala Europa Lige.

Nakon teških pretkola i lake skupine, Dinamo je u nokaut fazi izvlačio same teškaše. Prvak Češke je godinu dana ranije u osmini finala EL-a ispao tek u produžecima, a ove sezone je u Ligi prvaka na konopcima držao Real na Bernabeuu i pobijedio Romu. Tako je zaslužio utješnu nagradu u vidu eliminacijske runde Europa lige. Ali Dinamo mu je umjesto utjehe dao tek bolni nokaut, iako je prva runda u Plzenu pripala domaćinu 2:1. Hrvatski prvak s češkim nije igrao, s njim se poigrao. To posebno vrijedi za Bruna Petkovića, koji je na ovoj utakmici potvrdio transformaciju iz bivšeg igrača u Dinamovu legendu. Pamtite li ljepši gol Dinama nego što je onaj viđen na ovoj utakmici, kada je Dinamov Zlatan čuvara Ludeka izludio slanjem po ćevape, piruetom i petom, Olmo loptu propustio kroz noge, a Oršić je zakucao u rašlje? Naravno da ne pamtite, ovo je retoričko pitanje.

Dinamo - Benfica 1:0, prva utakmica 1/8 finala Europa lige.

Benfica je u Zagreb došla u šarenom sastavu, ali Dinamo to s pravom nije bilo briga. Ovom pobjedom savršeno je zaokružio europsku sezonu iz snova jer je tek u njenom osmom mjesecu igrao protiv europskog velikana. Pri tome ga je nadigrao, pobijedio te zaslugom Ivana Šunjića i pretukao. Ali propustio je napraviti i ono treće što je morao - razbiti ga. Da je to uradio, ovaj tekst ne bi pisali sada, nego nakon utakmica četvrtfinala Europa lige.