S Lampardom je otišla zlatna generacija kojoj je Barićeva Hrvatska zabila prerano

TREBALA JE to biti "ta" generacija koja će napokon nešto osvojiti i završiti 38 godina dugi post od titule svjetskih prvaka 1966. godine. Malo koji trener je mogao poželjeti takav spoj mladosti i iskustva kakvo je tog ljeta i Portugalu imao Sven-Göran Erikkson. Superiskusni David James, Gary Neville, Sol Campbell, Paul Scholes i David Beckham u kombinaciji s Frankom Lampardom, Ashleyem Coleom, Stevenom Gerrardom i Michaelom Owenom u najboljim nogometnim godinama te nadolazećim 19-godišnjim Wayneom Rooneyem bili su jedni od favorita za naslov.

Protutnjali su kvalifikacijama, ali već u prvoj utakmici Eura moglo se pretpostaviti kako će završiti engleska odiseja u Portugalu. Smješteni u jaku skupinu sa Švicarskom, Francuskom i Hrvatskom, "gordi albion" je u 1. kolu igrao protiv aktualnih europskih prvaka.

I počelo je odlično. Fantastični Frank Lampard, koji je danas objavio da je završio karijeru, doveo je Engleze u vodstvo i kad je u 72. minuti Beckham stavio loptu na bijelu točku, činilo se da će Engleska do pobjede. No, Barthez mu je obranio da bi Zinedine Zidane u sudačkoj nadoknadi s dva gola preokrenuo susret.

Šokantan poraz ipak nije omeo Engleze koji su u odličnoj partiji s 3:0 pomeli Švicarce i protiv neuvjerljive Hrvatske im je trebao bod za prolazak skupine.

No, ni tu nije moglo bez šokova. Hrvatska je golom Nike Kovača u 4. minuti šokirala favorizirane Engleze, koji su ipak do poluvremena preko Scholesa i Rooneya preokrenuli prije nego što je sjajni Evertonov napadač u 68. povisio na 3:1. Ipak, Tudor je smanjio u 73. da bi Frank Lampard, kojemu su Hrvati često bili mušterije, sjajnim solo prodorom postavio konačnih 4:2.

"Prerano smo zabili prvi gol, to je bilo ključno", legendarna je izjava tadašnjeg hrvatskog izbornika Otta Barića, koji je postao prvi trener u povijesti kojemu nije odgovaralo da njegova momčad povede 1:0 u 4. minuti utakmice koju mora dobiti za prolazak skupine.

Hrvati su otišli kući, a Englezi na noge domaćinima u četvrtfinalu. U jednoj od najboljih utakmica u povijesti Europskih prvenstava Owen je već u 3. minuti fantastičnim golom doveo Engleze u vodstvo.

Opet su imali nekoliko prilika da "ubiju" utakmicu, no kazna je došla u 83. minuti kad je Helder Postiga izjednačio. Poništili su im i gol u zadnjoj minuti i išlo se u produžetke u kojim je Rui Costa fantastičnim golom u 110. minuti zabio za 2:1. No, Frank Lampard, koji je vukao Englesku sjajno je iz okreta pet minuta prije kraja zabio za 2:2.

Dalje znate. David Beckham je prvi penal poslao preko stadiona, da bi u neviđenoj zadnjoj seriji Ricardo bez rukavica obranio Dariusu Vassellu i onda sam zabio odlučujući penal.

Bio je to trenutak koji kao da je ukleo zlatnu englesku generaciju.

U okrutnoj igri sudbine na SP-u 2006. opet su igrali protiv Portugala u četvrtfinalu. Opet su se pucali penali, opet su izgubili.

Na Euro 2008. nisu ni išli zahvaljujući Mladenu Petriću, a u Južnoj Africi, kao da ih netko zafrkava, im je sudac Jorge Larrionda ukrao čisti Lampardov gol za 2:2 protiv Nijemaca. Dan danas nikome nije jasno kako nitko nije vidio da je Neuer loptu izvadio metar iza gol linije. Englezi kao Englezi su se do kraja raspali i izgubili 4:1.

Većina ih se oprostila od reprezentacije do Eura 2012. godine, Lampard je bio ozlijeđen, no "prokletstvo" je ostalo. Opet četvrtfinale, opet penali. Ovaj put protiv Talijana. Opet poraz.

Komentatori, treneri, uzgajivači konja...

I danas je to ostala jedna od najjačih engleskih generacija u povijesti, koje, kao i većina njih prije, nije napravila veći rezultat. Od momčadi koja je te večeri pobijedila Hrvatsku 4:2, ostali su samo Wayne Rooney, John Terry i Ashley Cole. Tada 19-godišnja zvijezda Evertona, Rooney je danas najbolji strijelac u povijesti Manchester Uniteda, Terry završava karijeru, a Cole je otišao namaknuti još koji milijun u MLS.

Najslabija karika te generacije, David James, karijeru je završio na golu Kerala Blastersa u indijskoj ligi, a danas je TV komentator. Gary Neville je shvatio da trenerski posao možda nije najbolji izbor nakon debakla u Valenciji pa se zaposlio na Sky Sportsu, kao i Scholes i Owen, koji usput uzgaja i trkaće konje.

Sol Campbell je pomoćnik izbornika Trinidada i Tobaga, Gerrard je trener na Liverpoolovoj akademiji, a David Beckham je odavno postao puno više od nogometa. Frank Lampard će pohađati trenerske seminare u engleskom savezu.

Tko zna kako bi završila ova zlatna engleska generacija da je Beckham možda zabio onaj penal s početka priče ili onaj drugi, puno važniji, protiv Portugala.