Šef EHF-a objasnio što bi se dogodilo da je Euro otkazan i kakve bi bile posljedice

EURO u rukometu se bliži kraju. Pred nama su polufinala, ali ostaje dojam da je turnir zbog kaosa oko korone bio neregularan. Više od 100 igrača je napustilo svoje reprezentacije, neki igrači su se priključivali doslovce iz karantene, a neki iz reprezentativne mirovine. Virus je u dobroj mjeri režirao rasplet Eura, no za prvog čovjeka Michaela Wiederera turnir je regularan i za njega otkazivanje nije dolazilo pod znak pitanja.
Svi najbolji su u polufinalu
''Treba samo pogledati četiri ekipe koje su došle do polufinala. Danska je aktualni dvostruki svjetski prvak, Francuska, olimpijski prvak, Švedska, doprvak Svjetskog prvenstva 2021., a Španjolska europski prvak na zadnja dva prvenstva. Dodajte tome Norvešku i Island koji su igrali za peto mjesto, imate šest momčadi koje spadaju u najbolje na svijetu'', kazao je prvi čovjek EHF-a pa se osvrnuo na kritike oko higijene na Euru i činjenice da su među igračima boravili ljudi bez zaštitnih maski. Igrači su tražili balon, no nisu ga dobili.
''Majka istine i pravde je vrijeme. To je citat. Događaj poput Eura pripremaju njegovi organizatori i EHF za mnogo godina unaprijed. Posljednja tri mjeseca prije početka rezervirana su za fino sređivanje. Prije mjesec dana, omikron varijanta nije bila prisutna u Europi. Higijenski koncepti koji su razvijeni predstavljali su stanje znanja u to vrijeme.
Kako se situacija mijenjala, EHF je napravio potrebne prilagodbe opet u skladu s liječničkim savjetima i na temelju njih prilagodbe. Nadalje, kad god je na turniru bilo nedostataka, organizatori su odmah reagirali, to su sve ekipe priznale.''
Nije bilo mogućnosti da sve otkažemo
Kako je rastao broj slučajeva zaraženih među igračima, postavljalo se pitanje zašto Euro nije otkazan. Wiederer smatra da je previše novca u igri za tako nešto.
''Mislim da se društvo prilagođava najnovijim zbivanjima, a ono čemu u ovom trenutku svjedočimo u mnogim dijelovima Europe, na temelju sadašnjeg znanja o omikronu, veća je tendencija otvaranja i udaljavanja od ograničenja. Također treba spomenuti da je EHF timovima dao mogućnost da nominiraju igrače izvan početnog sastava od 35 ljudi, kao i mogućnost da vrate oporavljene igrače.
Nema pritiska na igrače da igraju osim ako nisu potpuno zdravi. Imali smo reprezentacije u kojima je bio samo ograničen broj pozitivnih slučajeva ili čak niti jedan. Situacija je jako različita od ekipe do ekipe. Otkazivanje ne bi odgovaralo zbivanjima u cijeloj Europi kojima sada svjedočimo'', rekao je pa je objasnio što bi se dogodilo da je Euro otkazan.
''Otkazivanje bi imalo značajne posljedice na organizatore, a također bi imalo utjecaja na momčadi. Postoje momčadi koje imaju vrlo malo zaraženih igrača. Postoje timovi koji unatoč većem broju slučajeva rade izuzetno dobro. To bi imalo utjecaja na međunarodni kalendar uključujući kvalifikacije za buduće događaje. I, naravno, postoje medijski i marketinški ugovori koji ne bi bili ispunjeni.
Ovdje se ne radi o prihodima. Riječ je o naknadi štete – nečemu što bi utjecalo na cijeli rukometni ekosustav. A isto vrijedi i za nacije sudionice. Uzevši sve to u obzir i pažljivo balansirajući sve različite aspekte, nije bilo osnova da turnir otkažemo'', zaključio je šef EHF-a.
