Analitičar i urednik BBC-ja: Putin je, u mnogočemu, već ostvario što želi

GLAVNI analitičar i urednik BBC-ja za Rusiju napisao je analizu nakon što je američki predsjednik Donald Trump objavio da je razgovarao s Vladimirom Putinom i Volodimirom Zelenskim i da počinju pregovori o kraju rata u Ukrajini.
U nastavku njegovu analizu prenosimo u cijelosti:
Jedan telefonski poziv neće preko noći zaustaviti rat u Ukrajini. Pregovori bi mogli započeti, no kada i kako će završiti ostaje neizvjesno. Ipak, predsjednik Vladimir Putin već je postigao određenu diplomatsku pobjedu samim tim što je došlo do ovog razgovora.
Prije tri godine bio je politički izopćenik. Odluka da pokrene invaziju na Ukrajinu pretvorila ga je u nepoželjnog aktera na svjetskoj sceni. Opća skupština Ujedinjenih naroda velikom je većinom usvojila rezoluciju kojom osuđuje Rusiju zbog "nezakonite upotrebe sile protiv Ukrajine". Rusija je postala meta tisuća međunarodnih sankcija, a godinu dana kasnije Međunarodni kazneni sud izdao je nalog za uhićenje ruskog predsjednika.
Što se tiče tadašnjeg američkog predsjednika Joea Bidena, on nije skrivao što misli o Putinu - nazvao ga je "ubilačkim diktatorom" i "čistim nasilnikom". Nakon početka ruske invazije u veljači 2022. svi su kontakti između Putina i Bidena prekinuti.
Prebacimo se sada u 2025.
Potpuna promjena pristupa
Novi predsjednik donio je promjenu tona, drugačiji način komunikacije - i potpuno novi američki pristup Rusiji. Donald Trump sada poručuje da želi "blisko surađivati" s Putinom na okončanju rata u Ukrajini. Izrazio je i želju da njih dvojica "posjećuju jedan drugoga u svojim državama".
Čini se da je i Putin na istoj valnoj duljini, jer je pozvao Trumpa u Moskvu. Ako do tog posjeta dođe, to će predstavljati veliku prekretnicu u odnosima između SAD-a i Rusije. Nijedan američki predsjednik nije posjetio Rusiju više od desetljeća.
Putin je, u mnogočemu, već ostvario što je želio - priliku da pregovara izravno sa Sjedinjenim Državama o Ukrajini, možda čak i zaobilazeći Kijev i Europu, te priliku da se ponovno nametne kao ključni igrač na svjetskoj političkoj sceni. No, ostaje pitanje koliko je Putin zapravo spreman na kompromis.
Rusija je spremna za pregovore. Ali pod vlastitim uvjetima
Ruski dužnosnici tvrde da je Moskva spremna za pregovore, no uvijek se pozivaju na Putinov takozvani mirovni plan iz lipnja 2024., koji više nalikuje ultimatumu.
Prema tom prijedlogu, Rusija bi zadržala sve ukrajinske teritorije koje je već osvojila, plus dodatne dijelove koji su još uvijek pod ukrajinskom kontrolom. Uz to, Ukrajini bi bilo zabranjeno članstvo u NATO-u, a zapadne sankcije protiv Rusije bile bi ukinute.
Kako je jedan ruski list ovih dana napisao: "Rusija je spremna za pregovore. Ali pod vlastitim uvjetima." Ako izbacimo diplomatske fraze, to se jednostavno zove ultimatum.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati