EK predstavila mjere o tehnološkoj suverenosti, želi smanjiti ovisnost o SAD-u
EUROPSKA komisija danas je predstavila paket za europsku tehnološku suverenost koji sadrži mjere za jačanje europskih kapaciteta u području poluvodiča, umjetne inteligencije, računalstva u oblaku i otvorenog koda.
Cilj je smanjiti ovisnost o američkim digitalnim tvrtkama i kineskim čipovima te dati prednost europskim alternativama.
Von der Leyen: Ovisnost o drugima nije opcija
"Ne možemo si priuštiti da ovisimo o drugima za tehnologije koje održavaju rad naših bolnica, stabilnost naših energetskih mreža i sigurnost naših usluga", izjavila je predsjednica Komisije Ursula von der Leyen.
Stoga Komisija predlaže da se ugovori za određene digitalne usluge rezerviraju isključivo za europske tvrtke.
"U određenim vrlo specifičnim slučajevima, u vrlo kritičnim sektorima, ključno je da europski pružatelji usluga pružaju usluge", rekla je Henna Virkkunen, potpredsjednica Komisije za digitalna pitanja.
"Želimo biti sigurni da ćemo u kritičnim područjima uvijek moći kontrolirati usluge i čuvati podatke u Europi. Ne želimo se naći u situaciji u kojoj netko pritiskom na gumb može isključiti pružanje usluga", dodala je Virkkunen.
Čipovi, oblak i energetika
Paket uključuje dva zakonodavna prijedloga, Akt o čipovima 2.0 i Akt o razvoju računalstva u oblaku i umjetne inteligencije, kao i strategiju otvorenog koda te strateški plan za digitalizaciju i umjetnu inteligenciju u području energetike.
Strateški plan za digitalizaciju i umjetnu inteligenciju u energetskom sektoru trebao bi ubrzati uvođenje digitalnih rješenja i umjetne inteligencije radi poboljšanja i pametnog upravljanja europskom elektroenergetskom infrastrukturom. Istodobno bi trebao poduprijeti brže uvođenje pametnih brojila, koja su ključna kako bi europski potrošači imali veću kontrolu nad svojom potrošnjom energije i u konačnici smanjili račune, navodi Komisija.
Plan bi trebao potaknuti i uspostavu podatkovnih centara unutar EU-a.
"Digitalizacija energetskog sustava prilika je da Europa izvuče više iz iste infrastrukture koju već imamo i smanji račune potrošačima. Tim se paketom iskorištava ta prilika i osigurava da rastuća potražnja podatkovnih centara funkcionira s mrežom, a ne protiv nje", rekla je izvršna potpredsjednica Komisije Teresa Ribera.