Europska središnja banka održala sastanak, rast EU gospodarstava je usporen

EUROPSKA središnja banka (ESB) danas je očekivano potvrdila ključne kamatne stope na sadašnjim razinama, a ponovila je i da će ih na tim razinama zadržati još barem do kraja ljeta ove godine.
Upravno vijeće ESB-a na današnjoj je sjednici potvrdilo tri ključne kamatne stope, uključujući onu negativnu za stalno raspoloživu mogućnost deponiranja kod središnje banke, od minus 0,4 posto.
"Upravno vijeće očekuje da će ključne kamatne stope ESB-a biti na sadašnjim razinama barem još tijekom ljeta 2019., u svakom slučaju onoliko dugo koliko bude potrebno kako bi se osigurala daljnja postojana prilagodba inflacije razinama koje su ispod, ali blizu 2 posto u srednjoročnom razdoblju", ponovio je ESB u priopćenju objavljenom po završetku današnje sjednice.
U vezi s nestandardnim mjerama monetarne politike, iz ESB-a su ponovili da "Upravno vijeće namjerava i dalje u potpunosti reinvestirati glavnice dospjelih vrijednosnih papira kupljenih u sklopu programa kupnje vrijednosnih papira tijekom duljeg razdoblja nakon što počne povećavati ključne kamatne stope ESB-a, a u svakom slučaju onoliko dugo koliko bude potrebno za održavanje povoljnih likvidnosnih uvjeta i visokog stupnja prilagodljivosti monetarne politike".
Privodeći kraju program kupnji obveznica vrijedan 2600 milijardi eura prije svega nekoliko tjedana, iz ESB-a su poručili da i dalje očekuju da će kamatne stope držati na rekordno niskim razinama još barem do kraja ljeta 2019. godine, a unatoč tomu što na tržištima sada očekuju da bi takav potez mogao uslijediti puno kasnije, primjećuje Reuters.
Prvu ovogodišnju sjednicu ESB je održao u kontekstu pojačane bojazni u vezi usporavanja gospodarstva, na što ukazuju podaci iz vodećih gospodarstava eurozone - njemačkog, francuskog i talijanskog, a koja su u četvrtom kvartalu jedva ostvarila rast, podsjeća Reuters.
U četvrtak su i podaci londonske istraživačke tvrtke IHS pokazali da su poslovne aktivnosti u eurozoni u cjelini u siječnju rasle najslabijim tempom od 2013. godine.
Neke su slabosti možda privremene, poput teškoća povezanih s prilagodbom u njemačkoj autoindustriji na nove standarde u emisiji ispušnih plinova, opreza investitora pred izlazak Velike Britanije iz Europske unije ili prigušenog raspoloženja zbog prosvjeda u Francuskoj protiv predsjednika Emmanuela Macrona. Međutim, slabašna inozemna potražnja vjerojatno će i dalje biti prisutna, pri čemu bi usporavanje moglo ojačati zbog posustajanja aktivnosti u kineskom gospodarstvu, primjećuje Reuters.
