Možemo traži izlazak iz Energetske povelje. "Već imamo 245 milijuna eura duga"
SABORSKI zastupnici stranke Možemo! Jelena Miloš i Marin Živković pozvali su danas Vladu i premijera Andreja Plenkovića da objasne zašto ne pokreću izlazak Hrvatske iz Ugovora o energetskoj povelji, ocijenivši da je riječ o sporazumu koji je štetan za Hrvatsku i njezine građane.
Uoči sutrašnje saborske rasprave o toj temi, Miloš je na konferenciji za novinare u Saboru poručila kako Možemo! već četiri godine traži napuštanje povelje, tvrdeći da štiti interese investitora nad pravom svake zemlje da samostalno upravlja svojom energetskom politikom.
Miloš je upozorila i na višegodišnje troškove arbitražnih postupaka koji proizlaze iz primjene Energetske povelje, ističući slučaj MOL-a koji je 2013. tužio Hrvatsku. Prema njezinim riječima, Hrvatska je u tom postupku izgubila te bi trebala platiti više od 245 milijuna eura troškova, kamata i odštete, dok je u tijeku još jedan postupak u kojem se potražuje dodatnih oko 215 milijuna eura.
"Potpuno je nejasno zašto Hrvatska i dalje ostaje u sporazumu koji je ekonomski i strateški štetan"
"To su iznosi usporedivi s godišnjim izdvajanjima države za doplatak za djecu", kazala je Miloš. Navela je i da Ugovor dodatno opterećuje rad državnih institucija, posebno Državnog odvjetništva RH (DORH), za koje je kazala da je u 2025. značajan dio sredstava trošilo na troškove zastupanja u međunarodnim arbitražama, uključujući i one povezane s Energetskom poveljom.
Živković je rekao kako je Europska komisija Hrvatskoj uputila opomenu zbog neizlaska iz Ugovora te kritizirao prijedlog zakona u kojem, kako je naveo, nije objašnjeno zašto bi za Hrvatsku bilo bolje da prihvati ovu noviju verziju sporazuma umjesto da jednostavno istupi iz njega, kao što to preporuča Europska unija.
Naveo je da su iz Energetske povelje već izašle ili najavile izlazak brojne države članice EU, među njima Španjolska, Njemačka, Luksemburg, Poljska i Slovenija. "Činjenica je da investitori upravo taj sporazum koriste kako bi usporili energetsku tranziciju i odgodili prelazak država na obnovljive izvore energije. Zato je potpuno nejasno zašto Hrvatska i dalje ostaje u sporazumu koji je ekonomski i strateški štetan", ustvrdio je.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Zašto vam biljke stalno ugibaju? Problem je u ovih par stvari
Vrtni namještaj vam brzo propada? Ove greške radi gotovo svatko
VIDEO Unuci i bake kuhali zajedno. Chef Mandarić otkrio što ga je impresioniralo
VIDEO Pitali smo prolaznike osnovna pitanja o prehrani. Znate li više od njih?
VIDEO Jan izazvao prolaznike na zaboravljen izazov. Bilo je zbilja smiješno
Pričali smo s čovjekom čije viralne objave Hrvati obožavaju
VIDEO Vozili smo jedan od najpoželjnijih plug-in SUV-ova godine. Evo dojmova
Stručnjak ruši mit o "pravilu 5 sekundi": "Dovoljan je trenutak za kontaminaciju"
Svakodnevno koristite AI? Dovoljno vam je 30 sekundi za ovo: Možete osvojiti 7000€
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Zašto vam biljke stalno ugibaju? Problem je u ovih par stvari
Vrtni namještaj vam brzo propada? Ove greške radi gotovo svatko
VIDEO Unuci i bake kuhali zajedno. Chef Mandarić otkrio što ga je impresioniralo
VIDEO Pitali smo prolaznike osnovna pitanja o prehrani. Znate li više od njih?
VIDEO Jan izazvao prolaznike na zaboravljen izazov. Bilo je zbilja smiješno
Pričali smo s čovjekom čije viralne objave Hrvati obožavaju
VIDEO Vozili smo jedan od najpoželjnijih plug-in SUV-ova godine. Evo dojmova
Stručnjak ruši mit o "pravilu 5 sekundi": "Dovoljan je trenutak za kontaminaciju"