Njemački profesor o Trumpovom potezu: Ovo je najbolje što se moglo dogoditi Putinu

NJEMAČKA javnost sa zabrinutošću je reagirala na telefonski razgovor Donalda Trumpa i Vladimira Putina o Ukrajini. Političari i stručnjaci upozoravaju kako ne smije biti rješenja bez sudjelovanja Ukrajine i Europe, javlja Deutsche Welle.
>> Razvoj događaja pratite na Indexu
"To je apokaliptični scenarij. Ovdje se vode pregovori mimo Ukrajinaca i Europljana", rekao je za dnevnik Bild profesor za međunarodnu politiku sa Sveučilišta Bundeswehra u Münchenu Karlo Masala komentirajući dogovor američkog predsjednika Donalda Trumpa i ruskog predsjednika Vladimira Putina o Ukrajini.
On strahuje da predstavnici Europe "neće imati mjesta za pregovaračkim stolom", a isto bi se moglo dogoditi i Ukrajincima, prenosi Deutsche Welle.
Masala smatra da je najavljeno povlačenje SAD-a iz događaja u Ukrajini "najbolje što se moglo dogoditi Putinu". "Europske mirovne postrojbe neće Putina spriječiti da za nekoliko godina krene u novi pokušaj osvajanja ostatka Ukrajine", rekao je vojni stručnjak.
"Nema nametanja mira"
Njemački političari ne iznose ovakve apokaliptične prognoze, ali ustraju na tome da se Ukrajina i Europa nikako ne smiju ignorirati kada se budu vodili pregovori. Ali i oprezno ističu važnu ulogu SAD-a u svakom budućem osiguranju mira u Ukrajini.
"Najvažnije je sada da se nikome ne nameće mir", rekao je njemački kancelar Olaf Scholz u razgovoru za portal Politico. On je istodobno naglasio kako svako buduće rješenje, posebice kada se radi o sigurnosnim jamstvima za Ukrajinu, neće biti moguće bez SAD-a.
Ali je istaknuo da je svaka rasprava o sudjelovanju i sastavu eventualnih mirovnih postrojbi u Ukrajini trenutačno "preuranjena".
"Svatko je svjestan toga da to sada nije tema", rekao je Scholz reagirajući na izjavu novog američkog ministra obrane Petea Hegsetha na marginama NATO sastanka u Bruxellesu kako će za jamstvo mira u Ukrajini biti odgovorni Europljani.
"Europa i Ukrajina ne smiju sjediti po strani"
Njemački ministar obrane Boris Pistorius je rekao kako Europa i Ukrajina u budućim mirovnim pregovorima "ne smiju sjediti po strani". On je također istaknuo potrebu sudjelovanja SAD-a u osiguranju mira, ali je istodobno ponovno naglasio kako se Europa mora sve više i više pouzdavati u vlastite snage i shodno tomu više investirati u obranu.
"Mi moramo brže i više investirati u naše obrambene sposobnosti. Mir se, i to je nažalost zaključak stogodišnjeg iskustva, može osigurati samo iz pozicije snage", rekao je Pistorius.
On je kritizirao pregovaračku taktiku američkog predsjednika Donalda Trumpa. "Žalosno je da je vlada Donalda Trumpa od samog početka Putinu otvoreno dala ustupke", rekao je Pistorius.
"To je europski mir"
Kritikama nenajavljenih pregovora Trumpa i Putina o miru u Ukrajini pridružila se i ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock (Zeleni). "Ne smije biti razgovora o miru u Ukrajini iza leđa Ukrajinaca. To je europski mir i zato mi Europljani moramo sudjelovati u tome", rekla je Baerbock u razgovoru za javni servis Deutschlandfunk.
Ona je naglasila da taj mir ne smije nalikovati "miru iz 2014." kada je Rusija okupirala Krim, a borbe na istoku Ukrajine su nastavljane nesmanjenom žestinom. "U situaciji takvog mira je nezamislivo slanje vojnika u Ukrajinu", rekla je Baerbock. Ona smatra da je za buduće osiguranje mira u Ukrajini moguća i misija Plavih kaciga.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati