Stožer zabranio rad teretanama, Capak ne zna koliko je zaraženih tamo

ZABRANA rada teretana i fitness centara u Splitsko-dalmatinskoj županiji već dva dana izaziva burne reakcije.
"Oni imaju dosta lošu situaciju. Mi stalno komuniciramo s njima. Kao što znate, oni su jučer predložili mjere koje je naravno Nacionalni stožer prihvatio. I ranije smo rekli da ćemo podržati svaki stožer koji uoči svoje probleme i ima načina da ih riješi. Vidjet ćemo kako će se tamo sada dalje razvijati situacija. Jučer su imali 136, danas 108, znači nešto manje, ali vidjet ćemo kako će sada biti trend u sljedećih nekoliko dana", kazao je Krunoslav Capak u razgovoru za RTL.
Jučer je stožer Splitsko-dalmatinske županije zatražio, a Nacionalni žurno prihvatio nove mjere. Jedna od njih je zabrana rada teretanama i fitness centrima koje su prokazane kao žarišta.
Nije stigao pričati s ljudima iz Splita
Udruga Glas poduzetnika jučer popodne zatražila je dokaze za to da su teretane žarišta.
Šef HZJZ-a i jedan od ključnih ljudi Nacionalnog stožera Krunoslav Capak te im dokaze nije mogao dati. Štoviše, u razgovoru za RTL je priznao da nije razgovarao s kolegama iz Splita.
"Gledajte, dokazi su da postoji u anamnezi nekoga tko se zarazio da nema nekog drugog načina nego da je bio u teretani, to bi bio dokaz. Moram priznati da nisam stigao, danas sam bio cijeli dan izvan zavoda, nisam stigao razgovarati s kolegama iz Splitsko-dalmatinske županije. Ali siguran sam da su imali razloga da naprave ovo što su napravili", rekao je Capak.
Zbog toga se postavlja pitanje je li Nacionalni stožer, koji je prihvatio predložene mjere lokalnog stožera, uopće pitao za konkretnije dokaze. Po ovome što je rekao Capak, moglo bi se zaključiti da nisu. Capak čak kaže da je siguran da su imali razloga to napraviti.
Capak je dodao da su teretane i fitness centri važni za zdravlje ljudi.
"Ukoliko vidimo da se situacija poboljšava preporučit ćemo da se što prije ta mjera prema ustanovama koje nam pomažu u očuvanju i stjecanju zdravlja da se otvore", kazao je.
Na pitanje ako je netko bio i u noćnom klubu i restoranu i teretani, kako razlučiti da se zarazio baš u teretani, Capak je kazao da je to teško razlučiti.
"Ali dobrom epidemiološkom anamnezom se to može. Naročito ako je više zaraženih bilo na jednom mjestu, a nisu recimo, bili u istom klubu, nego su bili na istom nekom mjestu, to je moguće utvrditi. A sad ne mogu tvrditi da li je to bilo tako", kazao je Capak.
UGP traži da vlada pokrije plaće i doprinose radnicima
U međuvremenu su se danas opet javili iz udruge Glas poduzetnika. Od vlade traže da isplati plaće i doprinose radnicima zatvorenih teretana.
“Naša poruka iz UGP-a je jasna. Želite li nas zatvoriti ili ograničiti naše poslovanje gospodo u Vladi, e onda to morate i platiti, ne samo mjerama za očuvanje radnih mjesta, već i dodatnim - za očuvanje tvrtki koje zatvarate ili ograničavate poslovanje u ime više sile. Bez tvrtki, nema ni zaposlenika“, rekao je Hrvoje Bujas, predsjednik udruge Glas poduzetnika.
U protekla 24 sata u Hrvatskoj su zabilježena 304 nova slučaja zaraze koronavirusom tako da je broj aktivnih slučajeva danas ukupno 2420, izvijestio je u četvrtak Nacionalni stožer civilne zaštite.
Među novooboljelima su 194 pacijenta na bolničkom liječenju, od čega ih je na respiratoru 13, a dvije osobe su preminule.
Od 25. veljače, kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, ukupno su zabilježene 9192 osobe zaražene koronavirusom, od kojih je 177 preminulo, dok se 6595 oporavilo.
U samoizolaciji je sada 8388 osoba.
Do danas je ukupno testirano 160.236 osoba, od čega 2849 u zadnja 24 sata.

Pročitajte još
