Stranka fašističke prošlosti namjerava onemogućiti pravo na pobačaj u Italiji

KADA je 20-godišnja Giulia otkrila da je trudna, odmah je zaključila da nije spremna za dijete. Uz podršku svog dečka i obitelji potražila je liječnički savjet o tome kako izvršiti pobačaj u svom rodnom gradu u središnjoj talijanskoj regiji Marche. Na svakom je koraku nailazila na prepreke, od neodgovorenih poziva i zatvorenih ordinacija do jednog liječnika koji ju je pokušavao nagovoriti da se predomisli.
64% ginekologa odbija prekinuti trudnoću
Pobačaj je u Italiji legaliziran referendumom 1978. godine, čime je poništena potpuna zabrana koju je proveo fašistički diktator Benito Mussolini, smatrajući pobačaj zločinom protiv talijanske rase. Međutim, veliki broj ginekologa odbija prekinuti trudnoću iz moralnih razloga - njih 64.6% prema podacima iz 2020. godine - što znači da se žene još uvijek susreću s velikim poteškoćama u pristupu sigurnim postupcima, piše The Guardian.
Konzervativno političko vodstvo u nekoliko talijanskih regija posljednjih je godina još više ometalo pristup pobačaju, osobito u Marcheu, bivšem bastionu ljevice, kojim od rujna 2020. vlada Fratelli d'Italia (Braća Italije), stranka s neofašističkim korijenima koja bi nakon parlamentarnih izbora u rujnu mogla biti najveća stranka u desnoj vladajućoj koaliciji.
Giorgia Meloni, šefica stranke koja se nada postati premijerkom, opisala je pobačaj "kao poraz", iako je nedavno rekla da ukidanje zakona iz 1978. nije na njenom dnevnom redu.
Međutim, Marche, opisan kao "laboratorij" za politiku Fratelli d'Italije, daje naslutiti što bi se moglo dogoditi ako koalicija predvođena ovom strankom, koja uključuje krajnje desničarsku Legu Mattea Salvinija, koja se također protivi pobačaju, preuzme vlast.
"Ovdje je gotovo nemoguće pobaciti"
Jedan od prvih poteza regionalnog vijeća u Marcheu bio je neprimjenjivanje mjere ministarstva zdravstva, uvedene prošle godine, kojom se zdravstvenim klinikama, a ne samo bolnicama, omogućuje nabava tablete za pobačaj. Dok nacionalna politika propisuje da se medicinski pobačaj može izvršiti do devetog tjedna trudnoće, u Marcheu je granica sedam tjedana. Prema zakonu, nakon što žena dobije liječničku potvrdu o pobačaju, mora razmisliti tjedan dana prije nego što se postupak provede.
"Ponekad žena ne otkrije da je trudna sve do petog ili šestog tjedna. Ovdje je gotovo nemoguće pobaciti. Da, ne možemo poreći da je i prije bilo teško, ali to je bilo zbog prigovora savjesti, a sada je erozija prava na pobačaj postala politička tema", rekla je Manuela Bora, regionalna političarka iz Demokratske stranke lijevog centra.
Na internetu našla kliniku koja radi pobačaj
Giulia, 20-godišnjakinja koja je tražila pobačaj, na kraju je otišla na internet i pronašla detalje o neprofitnoj klinici za obiteljsko savjetovanje u Ascoli Picenu, gotovo dva sata vožnje od njezine kuće, koja pruža usluge pobačaja.
Klinika priprema žene za medicinski ili kirurški pobačaj, koji svake subote u lokalnoj bolnici izvan regije Marche obavljaju dva ginekologa koji nemaju prigovora savjesti i koji se često suočavaju s gnjevom prosvjednika protiv pobačaja.
Usluga je prije deset godina ugovorena s AIED-om - neprofitnom klinikom za obiteljsko savjetovanje u Ascoli Picenu koja pruža usluge pobačaja - jer bolnica više nije mogla jamčiti postupke pobačaja zbog velikog broja liječnika s prigovorom savjesti.
Istog jutra kada je Giulia bila na konzultacijama, potpredsjednica AIED-a Tiziana Antonucci razgovarala je sa šest drugih žena koje imaju slične priče o teškoćama u pristupu pobačaju putem javnozdravstvenog sustava. Prekid trudnoće putem AIED-a stoji 200 eura, a u privatnoj klinici 1500 eura.
Čak i u bolnicama gdje nema prigovora savjesti pobačaja nema
"U nekim bolnicama postoje samo oni s prigovorom savjesti, a jedna bolnica u Fermu nikada nije ni primijenila zakon o pobačaju. Ali čak i u bolnicama gdje nema prigovora savjesti, usluga je neadekvatna. Kad je ljevica bila na vlasti, nije učinila ništa da to promijeni jer se bojala da će izgubiti katoličke glasove. Sada imamo pravo na pobačaj, ali situacija je sve teža", rekla je Antonucci za The Guardian.
Vijeće pod vodstvom Fratelli d'Italije predložilo je da se aktivistima protiv pobačaja, koji su se već infiltrirali u bolnice kako bi vršili pritisak na žene da ne prekinu trudnoću, omogući rad u klinikama za obiteljsko savjetovanje. "Zamislite da žena ode u kliniku tražiti pobačaj i tamo nađe fanatike", rekla je Bora.
I sama Bora dobro je upoznata s taktikama aktivista protiv pobačaja. Nakon sukoba oko pitanja pobačaja s Giorgiom Latini, pročelnicom za jednake mogućnosti u Marcheu, dobila je 1450 pelena, što odgovara broju pobačaja u Marcheu 2019. godine. Pelene je u Borin ured donio jedan liječnik, dok je njegov sin držao natpis na kojem je pisalo da ima krv na svojim rukama.
Prioritetna politika i Fratelli d'Italije i Lege je zaustaviti pad nataliteta u Italiji. Jedan je od načina da se to postigne, vjeruju ove stranke, smanjenje broja pobačaja davanjem financijskih poticaja trudnicama da održe trudnoću.
"Kada sam izabran 2020. godine, u regiji je bilo 2000 pobačaja. Možete li zamisliti trg pun te djece i njihovih majki? Majki kojima smo pomogli da ovoj djeci osiguraju dom i financijsku potporu u ranim godinama. Ovo je svijet kakav trebamo zamišljati", rekao je Filippo Saltamartini, pročelnik za zdravstvo u Marcheu.
"Talijansko stanovništvo se brojčano smanjuje"
Za neke bi taj zamišljeni svijet idealno bio čistokrvni talijanski. "Talijansko stanovništvo se brojčano smanjuje. Ne kažem da stranci ne bi trebali imati djecu, ali moramo stvoriti uvjete da se Talijani mogu razmnožavati", rekao je Carlo Ciccioli, lider zastupnika Fratelli d'Italije u regionalnom vijeću Marchea koji je prošle godine izazvao kontroverze nakon što je govorio o "etničkoj supstituciji" talijanske djece u školama.
Ciccioli je liječnik i bio je član mladeži Talijanskog socijalnog pokreta (MSI), neofašističke stranke koju je osnovao nekadašnji ministar u Mussolinijevoj vladi, a koja se pretvorila u Nacionalni savez prije nego što je postala Fratelli d'Italia. Godine 1974. Ciccioli je iz pištolja ispalio pet hitaca u političkog suparnika i pogodio ga u nogu na ulici u Anconi, glavnom gradu regije Marche.
Stranka je prekinula regionalno sponzorstvo Povorke ponosa Marche, dok je predsjednica regionalne komisije za jednake mogućnosti predložila stvaranje uvjeta za žene koje rade skraćeno radno vrijeme kako bi mogle više vremena posvetiti kuhinji.
Snažan znak političkog zaokreta u regiji pojavio se 28. listopada 2019., kada je u Ascoli Picenu održana komemorativna večera povodom obilježavanja godišnjice Mussolinijevog "Marša na Rim". Večeri je nazočio Francesco Acquaroli, sada predsjednik Marchea, zajedno s nizom drugih gradonačelnika iz redova Fratelli d'Italije.
"Marche je laboratorij za Fratelli d'Italia. Ovdje je stranka provela testove dok se priprema za ono što bi mogla učiniti na nacionalnoj razini. Za dva mjeseca Italijom bi mogla upravljati stranka koja nikada nije raskinula veze sa svojom fašističkom poviješću", rekao je Paolo Berizzi, novinar La Repubblice koji je opširno pisao o ekstremnoj desnici u Italiji.
