Kanađanin gasio požar u Americi pa poginuo. Pogledajte kako su mu odali čast
HELIKOPTER koji je sudjelovao u gašenju požara u Coloradu srušio se prekjučer u akumulacijsko jezero, pri čemu je poginuo pilot, potvrdile su vlasti. Pilot koji je smrtno stradao je 56-godišnji Nicholas Dale iz Britanske Kolumbije, najzapadnije kanadske pokrajine, a njegovo tijelo ronioci su pronašli u jezeru Silver Jack u okrugu Gunnison, piše Associated Press.
Jučer je kolona službenih vozila prevezla Daleovo tijelo iz Gunnisona u Grand Junction. Na tom putu su se okupili brojni stanovnici koji su željeli odati počast stradalom pilotu i tisućama vatrogasaca koji se bore s požarima na zapadnom dijelu Sjedinjenih Američkih Država.
Za sobom ostavio suprugu i dvoje djece
Guverner Colorada Jared Polis najavio je da će državne zastave biti spuštene na pola koplja na dan Daleove komemoracije. Dale je iza sebe ostavio suprugu i dvoje djece. "Naša je dužnost pružiti podršku hrabrim vatrogascima i njihovim obiteljima, a država je spremna pomoći u istrazi ovog tragičnog događaja", poručio je Polis.
Prema preliminarnom izvješću Savezne uprave za zrakoplovstvo (FAA), radilo se o helikopteru tipa Kaman Aerospace K-1200 koji se "srušio pod nepoznatim okolnostima". Istragu će voditi Nacionalni odbor za sigurnost prometa (NTSB).
Letjelica je bila u vlasništvu tvrtke Helicopter Express iz Georgije, koja je jučer potvrdila smrt svog pilota. "Ovo je golem gubitak za sve u Helicopter Expressu i cijeloj zajednici zračnog vatrogastva. Nickova predanost, profesionalnost i posvećenost zaštiti drugih nikada neće biti zaboravljeni", stoji u priopćenju tvrtke.
Požari i dalje haraju na zapadu SAD-a
Dale, koji je bio jedina osoba u helikopteru, pomagao je u gašenju požara Gold Mountain u jugozapadnom Coloradu, koji se proširio na područje od oko 148 četvornih kilometara. Do prekjučer je požar bio 11 posto pod kontrolom. Vatrogasci su se i prošli tjedan u Coloradu oprostili od trojice kolega koji su smrtno stradali u požaru na granici Colorada i Utaha.
Brojni veliki požari i dalje bjesne diljem Zapada, od Aljaske do Arizone, a najviše ih je u Coloradu, Utahu i Novom Meksiku. Nacionalna meteorološka služba upozorava da se zbog dugotrajne vrućine i suše i ovog tjedna očekuju vremenski uvjeti koji pogoduju izbijanju i širenju požara.