UN: Postupanje talibana prema ženama moglo bi se smatrati zločinom protiv čovječnosti

POSTUPANJE talibana prema ženama i djevojčicama moglo bi se smatrati progonom prema spolu i stoga zločinom protiv čovječnosti, rekli su stručnjaci UN-a.
"Posljednjih mjeseci su kršenja temeljnih prava afganistanskih žena i djevojčica, ionako oštra i neprihvatljiva, dramatično porasla", kazali su neovisni stručnjaci koje je angažirao UN.
Stručnjaci su dio mehanizma za utvrđivanje činjenica i monitoringa u više zemalja svijeta i oko raznih tematskih pitanja pri Vijeću za ljudska prava. Neovisni su o bilo kojoj vladi, organizaciji ili instituciji.
Stručnjaci s područja ljudskih, kulturnih i ostalih prava i sloboda ističu da je djevojčicama u Afganistanu zabranjeno srednjoškolsko obrazovanje, da žene ne mogu ići same u parkove ili sportske dvorane, kao ni putovati izvan svog mjesta stanovanja.
Među stručnjacima je i jedna Hrvatica
"Ograničavajući žene na bivanje u samo četiri zida kuće jednako je zatočenju te se povećava rizik od nasilja u obitelji i ugrožavanja mentalnog zdravlja", stoji u izvješću stručnjaka, među kojima je i hrvatska znanstvenica, pravnica i aktivistica za ljudska prava Ivana Radačić.
U srijedu su dužnosnici za telekomunikacije provincije Uruzgan objavili da žene više ne mogu kupovati SIM kartice za mobitele jer dućani nemaju posebne zone u kojima bi ih se uslužilo.
Sva ta ograničenja, ističe Richard Bennett, posebni izvjestitelj za ljudska prava u Afganistanu, trebala bi biti predmet istrage kao progon utemeljen na spolu, što se smatra zločinom protiv čovječnosti. Stoga bi, smatra Bennett, trebalo pokrenuti sudske progone prema međunarodnom pravu.
