Hrvatski klubovi u Europi

• RNK SPLIT - HAPOEL B.S. 2:1
Piše: Vedran Buble
četvrtak, 17.7.2014. 22:33

SPLITSKI Crveni ostvarili su u prvoj utakmici drugog pretkola Europa lige na Parku Mladeži vjerojatno najveću europsku pobjedu u povijesti. S 2:1 pao je izraelski Hapoel Be`er Sheva. Prisjetimo se, prije tri sezone Split je u drugom pretkolu ovog natjecanja u dvije utakmice bio bolji od slovenskih Domžala, međutim renome ova dva protivnika neusporediv je. Hapoel je aktualni viceprvak Izraela koji u momčadi ima nekoliko sjajnih internacionalca i koji je nakon ždrijeba slovio kao izraziti favorit.

> Preokret u osam minuta: Split protiv Hapoela upisao najveću europsku pobjedu u povijesti

U razgovoru s nekoliko hrvatskih stručnjaka koji prate nogometne prilike u Izraelu, doznali smo kako bi sve osim prolaska Hapoela u treće pretkolo bilo ravno senzaciji. I činjenica je da je prvih 45 minuta sve išlo na mlin Hapoela. Splićani su teško stvarali prilike, a gosti stigli u vodstvo naizgled s pola snage. No u nastavku je trener Matić s nekoliko promjena ubrzao igru svoje momčadi, a sve je rezultiralo sjajnim preokretom u svega osam minuta. Mogli su u finiši susreta Crveni postići i treći gol, ali nedostajalo je koncentracije udarnim igrama Splita.

No vratimo se događanjima na Parku Mladeži, gdje su lijepu navijačku kulisu formirali vatreni tifosi Izraelaca. Prvi priliku na susretu upisali smo već u sedmoj minuti, kada je s 20-tak metara ubacio veznjak Gordana, a na drugoj stativi Arbitman propustio matirati Vukovića. Split je uzvratio samo dvije minute kasnije, međutim udarac braniča Ibriksa obranio je vratar gostiju. Vatrene četiri minute zatvorio je odličnim udarcem opasni Barda, kojeg je Vuković bio prisiljen boksati iz samih rašlji.

U 19. minuti ponovno je Split u prilici. Mate Bilić je tukao iz svog trademarka, slobodnog udarca s 20-tak metara iskosa lijevo, međutim lopta je prohujala tik poviše vratnice. Uslijedila su dva dalekometna projektila, po jedan s obje strane, da bi u 31. minuti Izraelci neočekivano poveli. Buzaglu je izveo slobodni udarac s 25 metara, prekrasno prebacio živi zid i matirao nemoćnog Vukovića. Do kraja poluvremena domaćini su imali još jednu priliku, međutim odličan udarac Bilića izvrsno je obranio Ejida, inače rezervni vratar nigerijske reprezentacije.

Za razliku od prvog, drugo poluvrijeme ponudilo je puno više u smislu ritma i kombinatorike, međutim pravih prilika nije bio sve do 65. minute. Tada su upravo sjajnu akciju organizirali Crveni. Glavina je ubacio, Erceg u sredini propustio za bivšeg reprezentativca Dujmovića čiji udarac s ruba kaznenog prostora prolazi zamalo pokraj izraelskog gola. 25 minuta prije kraja trener Crvenih Ivan Matić bacio je sve karte u napad. Ušao je brzonogi Kamerunac Henri Belle, koji je unio puno živosti u igru domaćih.

U 73. minuti nakon dar-mara Ercega na lijevoj strani Bilić je u sredini tukao tik pokraj vratnice. I onda, 12 minuta prije kraja Splitovci su napokon zabili. Iz slobodnjaka s lijeva ubacio je Erceg, a Dujmović u sredini nebeskim skokom matirao nigerijskog vratara. Samo osam minuta kasnije pravi delirij zavladao je Parkom Mladeži. Vratar Hapoela srušio je u kaznenom prostoru Marka Roga. Sudac je bez razmišljanja pokazao na bijelu točku, a Bilić rutinerski donio Splitu veliku pobjedu pred uzvrat na Cipru.

RNK SPLIT - HAPOEL B.S. 2:1

Strijelci: 0-1 Burzaglo (31), 1-1 Dujmović (78), 2-1 Bilić (85,pen)

Pred 1000 gledatelja na stadionu Park mladeži sudio je Ilias Spathas iz Grčke.

RNK SPLIT: Vuković - Ibriks, Galović, Glumac, Rugašević (Rog, 60) - Vojnović (Dujmović, 46), Vidović - Bagarić (Belle, 70), Erceg, Glavina - Bilić

HAPOEL BEER-SHEVA: Ejide - Bittion, Soares, Pajović, Davidzada - Gordana, Buzaglo (Nassar, 81), Arel, Gabay (Melikson, 63) - Barda, Arbitman (Malul, 74)