Klub zastupnika nacionalnih manjina neće podržati niti jedan od četiri predožena izborna zakona, jer niti jedan nije predvidio institut pozitivne diskriminacije za pripadnike manjina.
Tibor Santo je danas u Saboru u ime Kluba nacionalnih manjina podsjetio da je Vlada najavila da će predložiti odgovarajuće rješenje za osiguranje pozitivne diskriminacije u izbornom zakonodavstvu, a da stranke koje su podržale Vladu, nisu to imale volje ugraditi u predložene izborne zakone.
Santo je dodao da se pripadnici nacionalnih manjina zalažu za većinski model izbora, jer iz iskustva znaju da taj sustav osigurava bolju zastupljenost.
I u nastavku saborske poslijepodnevne rasprave o predloženim izbornim zakonima, što su ih predložili HSS, SDP, DC, te Damir Kajin (IDS) i Zlatko Kramarić (LS), većina klubova je istaknula da je za demokratsku i političku stabilnost države nužno dva puta zaredom birati po istom izbornom zakonu.
Mate Granić (Klub DC-a) smatra da bi se u izbornom zakonu trebao odrediti točno nadnevak redovitih izbora i da se ne mijenja pred svake izbore.
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA
DC se ne slaže s izbornim zakonom po kojem bi Hrvatska bila jedna izborna jedinica, jer to, smatra Granić, vodi prema bipolarizmu i smanjuje šanse manjim strankama.
Darko Šantić je u ime Kluba HNS/PGS/SBHS-a istaknuo da praksa neprestanog mijenjanja izbornih pravila i čitavih sustava jasno pokazuje nerazumijevanje prave uloge i važnosti izbornih sustava.
Šantić je istaknuo da je prijedlog Kramarića i Kajina za sada jedina realna mogućnost, bez obzira dobiva li se time do kraja konzistentan izborni zakon.
Taj prijedlog odražava postojeće stanje, uvažava ustavni rok u kojem se takav zakon mora donijeti i usklađuje postojeći zakon s izmjenama Ustava i Ustavnog zakona o zaštiti nacionalnih manjina, rekao je Šantić, posebno podržavajući neposredan izbor načelnika, gradonačelnika i župana.
(Hina) daju mć