"Hrvatska nije najveće gradilište u Europi"
MINISTARSTVO zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva odbacilo je tvrdnje udruga Plavi forum i Odbora za zaštitu od nekontrolirane urbanizacije koje smatraju kako Hrvatska postaje najveće gradilište u Europi, jer su prostorni planovi rađeni za Hrvatsku sa 16 milijuna ljudi, a na najužem obalnom području za tri milijuna.
"Udruge se u javnosti služe neistinama kako 'Hrvatska postaje najveće gradilište u Europi' te da je ministrica Marina Matulović-Dropulić zaboravila donijeti u novom Zakonu o prostornom uređenju zaštitne mehanizme kakve su utvrdili naši susjedi", navodi Ministarstvo.
"Tvrdnje udruga, koje uporno ponavljaju, ali za njih ne iznose argumente, jer ih nemaju, pripadaju u red javnog ekshibicionizma njezinih članova koji očito imaju političke ambicije", priopćilo je Ministarstvo.
Za podatak o 16 milijuna stanovnika, tvrdi Ministarstvo, udruge su najprije tvrdile da se odnosi samo na obalni pojas, a sada tvrde da se odnosi na cijelu Hrvatsku.
U obalnom pojasu 30 posto manje građevnog područja
Prije donošenja Vladine Uredbe o uređenju i zaštiti obalnog pojasa, u Hrvatskoj je planovima bilo određeno 462.670 hektara građevnog područja, a na sedam jadranskih županija bilo je planirano 129.000 hektara građevinskog područja.
Nakon usklađivanja s Uredbom građevno područje je, za sedam županija, smanjeno na 109.600 hektara. Prije Uredbe izdvojene turističke zone zauzimale su 13.500 hektara, a nakon usklađivanja 10.317 hektara.
Ministarstvo spominje i kako su udruge iznijele zahtjev da se turistička područja pojedinih općina i gradova planiraju po broju nezaposlenih osoba, što bi značilo da su gradovi i općine na obali, koji uspješno rješavaju pitanje nezaposlenosti, kažnjeni nemogućnošću planiranja turizma.
J.Da.
Foto: MZOPU