Damir Novotny: Po kojim kriterijima se spašava Ingra, a Dioki ne?
Foto: Arhiva
NAJAVA Holdinga Đuro Đaković koji u svom portfelju želi vidjeti zagrebačku Ingru privremeno je zaustavila trgovanje dionicama dviju tvrtki na Zagrebačkoj burzi. Detalji ponude znat će se najkasnije u roku 30 dana. U Vladi pozdravljaju dugoročni plan Holdinga za snažniji iskorak na strana tržišta.
Trgovanje dionicama slavonskobrodske i zagrebačke tvrtke jutros je privremeno obustavljeno kako bi se svi ulagatelji pravovremeno informirali. Nakon nastavka trgovanja cijena Ingrine dionice skočila je 25 posto. Konkretne iznose ponude zasad nitko ne spominje. Predsjednik Uprave Holdinga Vladimir Kovačević otkriva da je dugoročni plan daljnje širenje na strana tržišta.
"Smatramo da bi sa ovako zaokruženom ponudom, mogli postati još konkurentniji te da bi Ingra unutar našeg sustav mogla biti točka okupljanja svih značajnih građevinskih kompanija u nastupu na globalnim tržištima. Mi u Đuri Đakoviću imamo viziju i financijsku snagu i moć pomoć Ingri i vjerujemo da će dioničari i vjerovnici Ingre to prepoznati", rekao nam je Kovačević.
"Đuro Đaković bi bio optimalno rješenje"
Za posrnulu Ingru, nekad jednu od najuspješnijih domaćih tvrtki, strateški kupac značio bi svjež kapital, deblokadu računa i spas od mogućeg stečaja. Ponudu još nisu vidjeli, drago im je što je riječ o domaćoj tvrtki i vjeruju da će poslovna vizija Đure Đakovića biti na obostranu korist, kaže u ime Uprave Vladimir Čeliković.
"Đuro Đaković bi sa svojim asortimanom proizvoda i usluga i komplementarnosti programa s Ingrom, bio optimalno rješenje. Uprava Ingre će naravno, u okviru zakonskih mogućnosti i štiteći interese dioničara i društva surađivati s ovim potencijalnim preuzimateljem sve do ovjere ponude", ističe Čeliković.
Spajanje tvrtki koje su već surađivale na energetskim i građevinskim projektima u Njemačkoj, Sudanu i Egiptu, ministar poduzetništva Gordan Maras vidi kao dobar recept za gospodarski pomak.
"Tržište je takvo, da ako postoji sinergija između nekoliko tvrtki, onda je dobro da udruže i da se na neki način ti potencijali spoje i da eventualno sutra imamo uspješniju i kvalitetniju kompanju. To je jedini komentar koji mogu dati", kaže Maras.
Vlada nema jasnu strategiju
No, ekonomskom analitičaru Damiru Novotnyu nejasna je namjera, ali i kriteriji po kojima država, koja u Holdingu ima 40-ak posto, spašava Ingru, koju je loše vođenje i dovelo u tešku situaciju.
Istodobno, nije se interveniralo u drugu privatnu tvrtku Dioki, što pokazuje nedostatak jasne strategije intervencije u privatnom sektoru, zaključuje Novotny.
"Intervencije u privatnom sektoru su potrebne i moguće, međutim ad hoc odluke Vlade nisu dobrodošle. Ekonomsko-politički ne vidim osobite koristi od te transakcije. Ako je namjera da se ostvari jaki državno-građevinski Holding, takvo nešto ne postoji na svijetu, osim možda u Kini, a i tamo više nema takvih Holdinga. Dakle, u tom smislu potpuno je nejasno koje su namjere Vlade", ističe Novotny.
Detalje ponude za preuzimanje Ingre, Đuro Đaković objavit će nakon što Hanfa, najkasnije u roku 30 dana, da 'zeleno svjetlo'.