Inicijativa za Lungomare odbila poziv pulskog gradonačelnika
ČLANOVI Inicijative za Lungomare odbili su danas poziv pulskoga gradonačelnika Filipa Zoričića, koji ih je u noći referenduma pozvao za zajednički stol, jer je, kako ističu, on trebao stići prije referenduma.
Iz pulske gradske uprave na adresu inicijative stigla je obavijest o terminu sastanka s gradonačelnikom Pule Filipom Zoričićem u srijedu u 12:30, a članovi inicijative odlučili su da se pozivu neće odazvati.
"Osnovni razlog je što smatramo da je poziv na razgovor trebao stići prije održavanja referenduma", stoji u priopćenju.
Rekli uvjete za daljnju komunikaciju
Osim toga, ističu da je zahtjev inicijative koji se odnosi na Urbanistički plan uređenja Lungomarea isti kao i onaj zbog kojega su se izborili za referendum, a poduprlo ga je gotovo deset tisuća građana. To je izmjena Generalnog urbanističkog plana grada Pule, kojom će se u cijeloj zoni valjanoga Urbanističkog plana uređenja Lungomarea ukinuti mogućnost gradnje hotela, drugih turističkih smještajnih kapaciteta i stambeno-poslovnih građevina, te mogućnosti davanja u koncesiju, uređenja i betonizacije triju plaža, priopćili su iz inicijative.
Ocijenivši kako je njihov način komunikacije otvoren i uključiv prema građanima, gradonačelnika Zoričića pozvali su na javnu komunikaciju, poput tribine, na kojoj će sudjelovati predstavnici gradske izvršne i predstavničke vlasti te zainteresirana javnost.
"Na taj će način građani koji su glasovali za izmjene Urbanističkog plana uređenja 'Lungo mare' i ukidanje mogućnosti gradnje imati priliku otvoreno razgovarati o konkretnim namjerama vezanih za to pitanje", poručili su iz Inicijative.
Dodali su da je uvjet za daljnju komunikaciju objava ključne dokumentacije koja se odnosi na sadržaj lokacijske dozvole za planirani hotel i pripadajuće objekte te one u vezi s pretvorbom i privatizacijom zemljišta na Lungomareu i sportskom centru Valkane.
Referendum
"Tražimo da za razliku od Vaših prethodnika objavite javnosti sve dokumente koje Grad Pula posjeduje ili nam ih dostavite na uvid. U interesu je lokalne zajednice, ali i Hrvatske, postizanje transparentnosti i otvorenosti te rasvjetljavanje cijeloga privatizacijskog postupka, čemu će nedvojbeno pridonijeti i istrage nadležnih tijela s kojima imamo svi obvezu maksimalno surađivati", zaključili su iz inicijative.
Pozvali su i dalje na pokretanje trećih izmjena Urbanističkog plana uređenja Lungomarea kako bi se, kako su naveli, "sporni objekti i omogućeni zahvati izbrisali iz spomenutog plana".
Referendum za Lungomare 9. listopada nije uspio jer je na njega izašlo 11.065 glasača, ili 22.71 posto, a da bi rezultat bio valjan moralo je izaći 50 posto plus jedan birač, ili 24.357 građana. Među biračima koji su glasali 9716 ih je bilo za, što je 88.55 posto, 1256 građana ili 11.45 posto bilo je protiv, a ostali listići nisu bili valjani.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati