Peti dan krize za Olmerta

Piše:
petak, 4.5.2007. 11:35
Smanji veličinu slova Tekst Povećaj veličinu slova

KAKO ulazimo u peti dan krize koja ljulja stolicu izraelskog premijera Ehuda Olmerta, postaje jasno da je on vještim političkim manevriranjem (koje su mu priznale i neke izraelske novine) uspio skinuti glavninu paljbe sa sebe, ali su svi događaji oko Winogradovog izvješća dodatno nagrizli ionako ukaljani i poljuljani ugled njegove stranke Kadime. S druge strane, upravo je taj politički vakuum ono što mnogi političari iskorištavaju da bi za sebe ukrali koji bod.

Jučer je u Tel Avivu na ulice izašlo oko 100 000 - 150 000 ljudi, s ljevice i desnice, i svi su tražili Olmertovu ostavku, nazivajući ga beskičmenjakom. Tražili su i ostavku ministra obrane i predsjednika Laburističke stranke Amira Peretza. Olmert je na to odgovorio rekavši kako ne namjerava preuzeti osobnu odgovornost zbog Winograda. Na prosvjedu su bili i Ami Ayalon, Ophir Pines-Paz i Danny Yatom, trojica pripadnika Laburističke stranke koji pretendiraju na njeno čelno mjesto.

Pines-Paz je jučer najavio da će ispred premijerovog ureda podići šator i u njemu boraviti tako dugo dok Olmert ne podnese ostavku. Yatom je jučer na izvanrednoj sjednici Knesseta govorio u ime laburista i žestoko napao Olmerta. Ayalon, koji je uz Ehuda Baraka glavni kandidat za novog predsjednika laburista, već se okrenuo protiv Olmerta. Pitanje je jedino Barak, koji se nije detaljno izjasnio oko Olmertove ostavke, iako je već prije napomenuo da namjerava izvesti laburiste iz vladajuće koalicije ako bude novi predsjednik. Laburisti 13. svibnja odlučuju o tome hoće li ostati u koaliciji, a 28. imaju izbor za novo vodstvo stranke.

Jučer se u Knessetu oglasio i predsjednik Likuda, Benjamin Netanyahu, koji je do jučer bio suzdržan oko pitanja, i izjavio kako oni koji su izgubili rat ne mogu sami popravljati greške, kako je izraelska javnost izgubila povjerenje u vladu i kako se mora izabrati vlada koja će zaštititi svoje građane od grešaka koje je navelo Winogradovo izvješće. Netanyahu je trenutno daleko ispred ostalih izraelskih političara u anketama za novog premijera, a i Likud vodi u anketama.

Tzipi Livni, ministrica vanjskih poslova koja je u srijedu rekla kako vjeruje da bi Olmert trebao dati ostavku, pala je pod val kritike zbog svog "kukavičkog", "beskičmenog" i "neprincipijelnog" ponašanja, a jedne novine su na njenom primjeru pokazale kako je Kadima samo skupina korumpiranih političkih oportunista koji svi zajedno ne mogu složiti nacionalni politički program.

Istodobno, SAD je Izraelu i Palestincima donio detaljnu seriju uvjeta koje moraju ispuniti na Zapadnoj obali i u Pojasu Gaze da bi nastavili s mirovnim procesom, a to je, unatoč trenutnoj prašini koja se podigla oko Winogradovog izvješća, ključna stvar oko koje će se u nadolazećem vremenu voditi izraelska politika.

Iako, Olmert će se u ponedjeljak, kad se Knesset ponovno sastane, ponovno morati suočiti s kritikama i glasanjem o povjerenju vladi.

J.D.

Komentari (0)
Komentari na forumu objavljuju se u realnom vremenu i Index.hr ne može se smatrati odgovornim za izrečeno. Zabranjeno je vrijeđanje, psovanje i klevetanje. Upisi s takvim sadržajem bit će izbrisani, a njihovi autori prijavljeni nadležnim službama.

Vezano
Vijesti  |  Tagovi

Najpopularnije
Danas  |  Jučer  |  Tjedan
Najnovije