Nina Obuljen Koržinek
Broj afera: 1

Tko je HDZ-ovka Nina Obuljen Koržinek, koju možemo nazvati i perjanicom Plenkovićeve proeuropske orijentacije? Naizgled, radi se o birokratkinji par excellence koja se razumije u europske kulturne procese pa ih prenosi na hrvatske prilike, ali u praksi Obuljen Koržinek s bezbroj sitnih poteza, filigranski preciznih, ubija slobodu, i to terorom političkog autoriteta i cenzure.

Rođena je 1970. godine u Dubrovniku. Diplomirala je violinu na Muzičkoj akademiji, a kasnije francuski jezik i komparativnu književnost. Od 2013. godine je doktorica društvenih znanosti u znanstvenom polju politologije.

Zanimljivo je da je odgovarala svoj trojici ključnih HDZ-ovih vođa, Tuđmanu, Sanaderu i Plenkoviću. Bila je u vladi i u Tuđmanovo vrijeme. S 28 godina postala je šefica kabineta ministra u Ministarstvu kulture. Na tom mjestu bila je od 1998. do 2000. godine.

Za vrijeme Sanadera, od 2006. do 2011. godine bila je pomoćnica ministra i državna tajnica u Ministarstvu kulture RH. Prije dolaska u Sanaderovu vladu i ovu Plenkovićevu radila je kao znanstvena suradnica na Institutu za razvoj i međunarodne odnose u Zagrebu.

Otac joj je dubrovački moćnik, brat šef HAKOM-a

Radi se o onoj vrsti HDZ-ovke koja vuče, prema kriterijima stranke, kraljevski HDZ-ov pedigre. Naime, njen otac je Nikola Obuljen, uvjereni HDZ-ovac s početka 1990-ih, nekadašnji dubrovački gradonačelnik.

Kasnije je bio u dubrovačkom Demokratskom centru, kada je bio ključan u pregovorima za dovođenje na vlast Dubravke Šuice. Bio je i upravitelj Zaklade Blaga djela. To je organizacija koja, kako navodi na svojim stranicama, izravno ili putem postojećih ustanova socijalne skrbi ili organiziranjem novih pruža različite oblike potpore osobama u teškim životnim situacijama.

Neupitno je da postoje oni kojima su Blaga djela pomogla, ali ta organizacija ujedno gospodari vrijednom imovinom, koju daje i u zakup poslovnim subjektima. Radi se o najatraktivnijim gradskim lokacijama, pa neupitno iz toga proizlazi njen velik utjecaj na društveni, ali i politički život Dubrovnika.

Nikola Obuljen je dobio i nagradu Grada Dubrovnika za životno djelo, što je zapravo u snažno HDZ-ovski orijentiranom gradu poput tog, kako praksa pokazuje, nagrada za dobrog HDZ-ovca.

Treći uspješnik iz obitelji Obuljen je Ninin brat Tonko. Radi se o predsjedniku Vijeća regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM), koji obnaša tu dužnost od 2018. godine. U vladi su u redovnom priopćenju prešutjeli to imenovanje.

"On je prije radio taj posao, prijavio se na javni natječaj, mislim da je sve javno", odgovorila je Obuljen Koržinek na pitanje je li bila upoznata s činjenicom da se njezin brat prijavio za posao

Na strani ekstremnih desničara

U više navrata Obuljen Koržinek je pokazala da nije na strani kulture, koja bi trebala podrazumijevati pluralizam i uključivost te slobodu izraza prije svega, nego na strani cenzure i desničarske rulje.

Tako je održavanje međunarodne kulturne manifestacije Europska noć kazališta odgođeno nakon što je Udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata 91. na više adresa poslala zahtjev u kojem traži odgodu kako se ne bi poklapalo s Danom sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.

Argument udruge je bio da će "tamo biti srpski pisci". Recimo i da je vođa udruge Mladen Pavković, osuđen na sedam mjeseci uvjetnog zatvora zbog bludne radnje nad 18-godišnjom djevojkom. No Obuljen Koržinek manifestaciju je odgodila.

O smjeru u kojem ona promišlja kulturu govori i način na koji je reagirala oko predstave Olivera Frljića Naše nasilje i vaše nasilje, koja je igrala na 27. Marulićevim danima. Zbog te predstave bunili su se desničarski ekstremisti, oglasila se i Crkva, održan je i prosvjed. A što je napravila ministrica?

Umjesto da je stala na stranu slobode umjetničkog izraza, ona je poslala priopćenje u kojem navodi kako "Ministarstvo kulture i Splitsko-dalmatinska županija nisu podržali Marulićeve dane". Vrhunac je ipak bio u njenim sljedećim riječima:

"Poštujući umjetničke slobode i estetska mjerila svakog umjetnika, mišljenja smo kako je potrebno pri stvaranju i izvedbama umjetničkih djela imati na umu vjerske i nacionalne osjećaje, kao i osnovna ljudska prava svakog pojedinca i društvene skupine."

"Bojim se da ovakvim provokacijama Frljić zapravo i traži takvu reakciju i na neki način zapravo potiče vrlo ružne reakcije", rekla je ministrica gostujući u Dnevniku HTV-a.

Opskurnom portalu dala više od milijun kuna javnog novca

Koliko joj je stalo do vjerskih i nacionalnih osjećaja, vidi se i kroz brigu za ekstremističke medije. Pisali smo kako je 2022. godine Ministarstvo kulture i medija Nine Obuljen Koržinek objavilo rezultate natječaja za financiranje projekata "Mediji zajednice - potpora socijalnom uključivanju putem medija".

Tako je opskurni desničarski portal Priznajem.hr dobio 1.3 milijuna kuna za razvoj informativne platforme Hrvatski branitelj. Riječ je o portalu poznatom po objavi lažnih vijesti, od onih vezanih za pandemiju koronavirusa, preko suludih optužbi na račun Billa Gatesa, pa sve do revidiranja povijesti.

Sve obrađene afere