Kinezi izdominirali zimski prijelazni rok

Foto:  Guliver Image/Getty Images

PREMDA zimski prijelazni rok još nije završio kineski klubovi su do sada potrošili više od 150 milijuna eura, najviše od svih svjetskih liga, a prijelazni rok im traje još mjesec dana.

> Posljednje sate prijelaznog roka pratite na Indexu

Kina drži rekord i po ukupnom zbroju transfera ove zime i po pojedinačnom

Uz rekord po iznosu ukupnih transfera, Kina drži i rekord po najskupljem pojedinačnom transferu, onog Ramiresa iz Chelseaja u Jiangsu Suning. Transfer je iznosio 30 milijuna eura.

Ove zime u najmnogoljudniju zemlju na svijetu su preselili su Ramires, Gervinho, Freddy Guarin, Paulinho i Tim Cahilla, a pred vratima transfera u Kinu je i njemački reprezentativac Lukas Podolski. 

Ramires, Robinho, Guarin, Paulinho, Podolski....

Napadač Galatasaraya karijeru bi trebao nastaviti u redovima Shanghai Shenhua koji mu nudi trogodišnji ugovor s godišnjom plaćom od devet milijuna eura. To je tri puta više od njegove sadašnje plaće u redovima turskog velikana. Podolski nije želio komentirati vijesti o transferu, a šute i u Galatasarayu.

Također, na pragu dolaska u Kinu bio je i Jackson Martinez, no kako je njegov transfer iz Atletica propao, izgledno je da će na ''put svile'' krenuti jedan drugi Kolumbijac - Falcao, kojeg želi Jiangsu Suning.

Posljednji je u Kinu stigao brazilski reprezentativac Ramires koji je iz Chelsea preselio u Jiangsu Suning za 30 milijuna eura što je rekordan transfer u kineskoj ligi, ali i cijelog ovog prijalznog roka. Ramires se pridružio klubu u čijim redovima igra bivši hrvatski reprezentativac Sammir.

Ove zime u Kinu je stigao i reprezentativac Obale Bjelokosti Gervinho koji je napustio Romu i karijeru će nastaviti u novom kineskom prvoligašu Hebei China Fortune. Vrijednost transfera nije službeno objavljena, no talijanski mediji nagađaju kako će Roma dobiti oko 15 milijuna eura odštete. Serie A je nedavno napustio i Kolumbijac Fredy Guarin preselivši iz Intera u Shanghai Shenhua za 15 milijuna eura.

U Kini igraju i Brazilci Robinho i Paulinho, Australac Tim Cahill, Senegalac Demba Ba, Kamerunac Stephane Mbia, Talijan Amauri, reprezentativac Malija Mohamed Sissoko, kapetan Gane Asamoah Gyan...

Obećana zemlja i za igrače, ali i za trenere

Kina je postala ''obećana zemlja'' i za brojne ugledne trenere. Bivši brazilski izbornik Luiz Felipe Scolari vodi Guangzhou Evergrande Taobao, a njegov sunarodnjak, također bivši izbornik Selecaoa, Mano Menezes je na klupi Shandong Luneng Taishana. Bivši engleski izbornik Sven-Goran Eriksson je šef stručnog stožera Shanghai SIPG, bivši trener Juventusa, Milana i Intera Talijan Alberto Zaccheroni vodi Beijing Guoan, dok bivši trener Atletico Madrida i Seville Gregorio Manzano trenira Shanghai Greenland Shenhua.

Trenutačno elitni razred kineskog nogometa ima prosjek od 22,180 gledatelja po utakmici. Svaki klub može imati pet stranaca od kojih jedan mora biti iz neke druge azijske zemlje, a četvorica mogu biti u isto vrijeme na terenu.

 

Pročitajte više