HRVATSKA OSIGURALA OSMINU FINALA Cindrić briljirao protiv Bjelorusije

HRVATSKA rukometna reprezentacija osigurala je drugi krug Svjetskog prvenstva. Nakon pobjeda protiv Saudijske Arabije i Mađarske, igrači Željka Babića bili su uvjerljivi protiv Bjelorusije koju su svladali sa 31:25 i potvrdili prolaz skupine.

Hrvatska je ključnu prednost ostvarila u prvom poluvremenu na krilima sjajnog Cindrića koji je u prvih pola sata zabio svih 8 golova. Ipak, u drugom dijelu protivnici su pritisnuli Hrvatsku, a izbornik Babić je s klupe podigao i Domagoja Duvnjaka kako bi obranio prednost. Taj je potez upalio i Hrvatska je uz njegovu pomoć brzo vratila prednost i odjurila prema uvjerljivoj pobjedi.

Hrvatsku je do pobjede predvodio Luka Cindrić sa osam golova, pet je dodao Zlatko Horvat, a četiri Domagoj Duvnjak, dok su Artjom Karalek sa sedam te Denis Rutenka i Sergej Šilovič sa po pet pogodaka bili najefikasniji kod Bjelorusije.

Protiv Bjelorusije Hrvatska je kontrolirala rezultat od samoga početka, niti u jednom trenutku nije gubila, a jedina dva poravnanja bila su 1:1 i 2:2. Naši igrači su se prvi puta odvojili na tri gola prednosti povevši sa 5-2, no Bjelorusi su većim dijelom prvoga poluvremena uspijevali smanjivati na jedan razlike. Ipak, zahvaljujući izvrsnom Luki Cindriću, koji je prvo poluvrijeme okončao s osam postignutih pogodaka uz stopostotnu realizaciju i pet asistencija, Hrvatska se odvojila i na četiri razlike u nekoliko navrata, te na odmor otišla s vodstvom 18:15.

Početkom nastavka Bjelorusi su uspjeli pronaći rješenje za Cindrića, a ostali naši igrači nisu bili raspoloženi, pa su Bjelorusi uspjeli smanjiti na jedan razlike (20:19). Tada je hrvatski izbornik Željko Babić odlučio u igru uvesti Domagoja Duvnjaka iako je bilo predviđeno kako bi se on trebao odmarati u ovoj utakmici, a kapetan je odgovorio na najbolji način. S nekoliko golova s vanjske pozicije Duvnjak je čuvao minimalnu prednost Hrvatske do sredine drugog dijela, u 46. minuti je bilo 23-22, a bio je i inicijator serije od 5-0 kojom je odveo svoju momčad do nedostižnih 28:22 u 54. minuti.

Hrvatska je trenutačno na vrhu skupine sa šest bodova, druga je Njemačka s četiri boda i utakmicom manje, Mađarska, Bjelorusija i Čile imaju po dva boda ima, dok je Saudijska Arabija na dnu bez bodova.

Hrvatska će u 4. kolu u srijedu od 17-45 sati igrati protiv Njemačke u utakmici koja će praktički odlučivati o prvom mjestu u skupini.

HRVATSKA - BJELORUSIJA  31:25 (18:15)

HRVATSKA: Stevanović, Ivić; Mihić 2, Duvnjak 4, Stepančić 2, Gojun, Horvat 5 (1), Kontrec 1, Božić Pavletić 1 (1), Mandalinić 3 (1), Štrlek 3, Musa, Jotić, Mamić 2, Šebetić, Cindrić 8 (1)

BJELORUSIJA: Mackevič, Saldacenka; Brovka, Kuleš 2, Šinkel, Astrašapkin, Puhovski 2 (1), Rutenka 5, Šilovič 5, Šumak, Jurinok 4, Baranav, Padšivalav, Karalek 7, Citov, Gajdučenko

SEDMERCI: Hrvatska 4/5, Bjelorusija 1/1
ISKLJUČENJA: Hrvatska 8 minuta, Bjelorusija 10 minuta

Tijek utakmice

KRAJ

58` Mihić i Božić Pavletić odveli su Hrvatsku na 30:24

53` Mandalinić je dodatno povećao prednost Hrvatske, Yurinok i Karalek pokrenuli su protivnike s dva gola za 28:24

52` Još jednom Duvnjak! Hrvatska je na +5!

50` HRVATSKA JE U NALETU! Duvnjak, Horvat i Mihić zaredali su tri pogotka za 26:22!

47` Rutenka je opet našao put do mreže, Bjelorusi su na 23:22

46` CRVENI KARTON! Izravno isključenje zaradio je Luka Šebetić zbog preoštrog prekršaja

42` DUVNJAK! Hrvatska je opet na +2

41` Artsem Karalek je zabio dva gola u minuti za 21:20! Hrvatska opet živi opasno.

39` Horvat prekida više od pet minuta posta i zabija za 21:18

38` u igru je morao ući i Domagoj Duvnjak, ali Hrvatska se i dalje muči

36` Mandalinić je donio Hrvatskoj dva gola razlike, redaju se promašaji i obrane golmana na obje strane

34` Bjelorusima su suspendirana dvojica na dvije minute, ali ipak zabijaju gol, Rutenka ih dovodi na samo gol zaostatka, 18:17

32` loše je počelo drugo poluvrijeme za Hrvatsku, Lovro Mihić i Marko Mamić dobili su po dvije minute suspenzije, a Bjelorusija je to iskoristila i zabila dva gola za povratak na 19:17. Stepančić je zabio prvi gol Hrvatske u drugom dijelu

Poluvrijeme

30` Rutenka je zaključio prvo poluvrijeme na 18:15

28`  Yurynok zabija novi gol Hrvatskoj, sjajni Cindrić uzvratio na drugoj strani za 17:13, Pukhouski nakratko vraća protivnike na minus tri, ali Cindrić još jednom zabija za 18:14.

24` Nakon time-outa Hrvatska je zaigrala čvršće, Cindrić je zabio sedmerac i dodao još jedan gol za 15:12, a Štrlek odvodi Hrvatsku na dosad najveću prednost, 16:12

22` Horvat je još jednom precizan, Shylovich nakratko vraća na gol razlike

20` Kontrec je pogodio za novi bijeg Hrvatske na +3, Karalek je smanjio na 12:10, a Rutenka probušio Hrvatsku za 12:11. Još nije gotovo...

18` Kulesh vraća Bjelorusiju na gol zaostatka, a Horvat zabija za 11:9

16` Dzianis Rutenka upisao je gol za 8:9, samo 10 sekundi kasnije Cindrić svojim trećim golom donosi 10:8

14` Boris Puhovski je smanjio na gol zaostatka, Marko Mamić pogodio treći gol zaredom za 9:7

12` Yurinok je s dva gola vratio neizvjesnost, Marko Mamić je pogodio za 7:5, a Shylovich ekspresno pogodio hrvatsku mrežu za 7:6.

8` Karalek drugim golom smanjuje zaostatak svoje momčadi, hrvatski vratar Filip Ivić obranio je sljedeći pokušaj Bjelorusa, a iz nove kontre Manuel Štrlek donosi 6:3

7` Manuel Štrlek nakon brze kontre zabija za 5:2!

6` BRAVO! Luka Stepančić zabio je za povećanje prednosti, 4:2

4` Bjelorusi su uzvratili, Cindrić pogodio drugi put, a Zlatko Horvat odveo Hrvatsku na 3:2

1` počela je utakmica. Hrvatska je promašila prvi napad, ali Cindrić je u sljedećem pogodio za 1:0!

20:30 Ivano Balić otkrio je svoja razmišljanja o igri Hrvatske u prve dvije utakmice te što očekuje od okršaja s Njemačkom. Usput je prokomentirao i uvjete na SP-u u Francuskoj

20:15  Ovo se hrvatskim rukometašima još nikada nije dogodilo. Evo tko večeras dijeli pravdu protiv Bjelorusije

19:55 - Hrvatski reprezentativci su na zagrijavanju

19:40 - Slovenija je prva reprezentacija u osmini finala!