I Makarska i Vodice u borbi s okupatorima plaža, table upozorenja uskoro i na Prviću

Ilustracija: FAH

OSIM Općine Tisno, koja tek kreće u brobu protiv okupatora plaža, s ovim se problemom već dvije godine bore i Vodice.

Kako je za Šibenski portal rekla vodička gradonačelnica Branka Juričev Martinčev, table koje upozoravaju kupače da ostavljanje ručnika u cik zore nije prihvatljivo, na plažama u Srimi stoje već duže vrijeme.

"Zabranjeno je ostavljanje osobnih stvari preko noći i rano ujutro u svrhu rezervacije sunčališnih mjesta, u suprotnom će biti oduzete od strane komunalnih redara", upozorava natpis na desetak postavljenih tabli u Srimi.

Table se planiraju postaviti i na Prviću, gdje se ovakvo nepoželjno ponašanje također učestalo ponavlja.

"Imamo slučajeva gdje iznajmljivači ležaljki iste poslažu u prve redove pa nam se gosti nerijetko žale kako su ucjenjeni time da pogled iz prvih redova moraju platiti najmom, što je svakako nekorektno. Privatni iznajmljivači koji su uzeli koncesije na ležaljke ne bi ih zapravo smjeli slagati unaprijed već tek onda kada po njih dođe gost", ističe direktorica Turističke zajednice Vodica Anita Franin Pećarica.

Komunalni redar na plaži prije šest ujutro

"Uvažavajući činjenicu da neki od gostiju običavaju ići i na noćno kupanje mi takvu odluku realiziramo rano ujutro, nešto prije šest sati kada komunalni redar kreće u izvid", pojašnjava Franin Pećarica.

Kako su se takva pisana upozorenja isplatila govori, kaže, i činjenica da se od lani broj 'zaboravljenih' ručnika drastično smanjio.

"Lani smo se, da tako kažem, uhodavali, no ove godine su se gosti vidljivo disciplinirali", kaže Franin Pećarica. Po ručnike se, priznaje, i vodički gosti rijetko vraćaju pa tako na lageru imaju još onih od prošle godine.

Rezultati akcije u Tisnom su pak već vidljivi, a prema riječima tamošnjeg načelnika Ivana Klarina, broj ručnika koji 'noće' na plažama drastično smanjio.

"Na početku ove akcije, po večeri se znalo prikupiti i do tridesetak ručnika te prateće opreme, no posljednjih dana ta je brojka svedena na nekih pet do deset dnevno", kazao je Klarin Hini napominjući kako se, iako se pokupljeni ručnici mogu već idućeg dana preuzeti besplatno kod komunalinih redara, rijetki po njih vraćaju.

"Komunalni redar iza pola osam navečer dužan je obići plaže i ukloniti ručnike i opremu koju turisti postave na plažama", pojašnjava direktor turističke zajednice Tisno Filip Henjak.

Nadzor samo na javnim gradskim plažama

Klarin pak napominje kako se odluka o takvom nadzoru provodi samo na javnim gradskim plažama, a ne na onima koji su pod koncesijama hotela ili kampova.

Sličnu odluku ima već dulje vrijeme i Makarska. "Ružna je to slika da je na plaži ujutro sto kupača, a zauzeto je bar petsto mijesta", kaže direktor Turističke zajednice Makarska Tonči Lalić.

Njega međutim brine i kako doskočiti privatnim iznajmljivačima ležaljki. "Iznajmljivači ih zorom poredaju u prvi red pa - tko voli neka plati", pojašnjava Lalić.

Slični problemi muče većinu hrvatskih turističkih općina pa je Hina za komentar zatražila i Hrvatsku turističku zajednicu odakle je međutim poručeno kako to pitanje nije u njihovoj nadležnosti, te kako se oni bave promocijom turizma.

Podsjetimo, slična praksa počela se provoditi i u Španjolskoj, u Općini Torrox, gdje su počeli kažnjavati turiste koji si čuvaju mjesto uz more ostavljajući ručnike ili suncobrane na plaži. Vlasnici ondje mogu vratiti svoju imovinu tek nakon što plate globu od 30 eura.

Pročitajte više