Kineski premijer: Uvjereni smo da možemo ostvariti gospodarski rast od oko 7,5 posto

Foto: Hina

KINESKI premijer Li Keqiang u petak je tijekom posjeta Njemačkoj izrazio uvjerenost da će gospodarstvo njegove zemlje nastaviti rasti "srednjim do snažnim ritmom", predviđajući rast od 7,5 posto ove godine, unatoč turbulencijama u svjetskom gospodarstvu.

Na zajedničkoj konferenciji za novinare s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel, Li je rekao da svjetskom gospodarstvu prijeti još neizvjesnosti, ali da Kina i dalje ima "golemi potencijal za razvitak".

"Uvjereni smo da možemo ostvariti rast od oko 7,5 posto ove godine", rekao je.

Konzultacije u Njemačkoj

Li je u Berlin došao radi njemačko kineskih konzultacija, redovnog dvogodišnjeg foruma visokih dužnosnika dviju vlada na kojem se raspravlja o suradnji u nizu područja, od trgovine i gospodarske politike do vanjskih i sigurnosnih pitanja.

Li je u odgovoru na pitanje o stanju u Hong Kongu rekao da se politika središnje kineske vlasti neće mijenjati, što znači da će Hong Kong zadržati visoki stupanj autonomije.

"Središnje vlasti u Kini oduvijek se vode jednim načelom - jedna država, dva sustava. ljudi u Hong Kongu upravljaju Hong Kongom uz velik stupanj autonomije i u praksi je potvrđeno da nije bilo promjena glede takve politike, niti će ih biti", rekao je Li.

"Održavanje dugoročnog napretka i stabilnosti Hong Konga nije samo u interesu Kine, nego prije svega u interesu građana Hong konga", zaključio je.

Kina i Njemačka složno protiv krize


Njemačka kancelarka Angela Merkel i njezin kineski kolega Li Keqinag u petak su u Berlinu izrazili želju dodatnog intenziviranja odnosa između dviju zemalja, ocijenjenih "stožerom stabilnosti" u napetom svjetskom gospodarskom kontekstu.

"U teškom kontekstu za međunarodno gospodarstvo, znak stabilnosti predstavlja njemačko kineska suradnja koja se tako dobro razvija i mi se bolje upoznajemo", rekla je Merkel na zajedničkoj konferenciji za novinare dvoje čelnika.

Li je u petak s 14 članova svoje vlade sudjelovao na međuvladinim konzultacijama s njemačkom vladom.

Tom su prilikom vlade dviju velikih izvoznih sila potpisale nove sporazume o suradnji u području energije i zdravstva.

Na trgovinskom planu, Kina se obvezala kupiti 70 A320 Airbusa, a Volkswagen je do 2041. produljio partnerstvo sa svojim kineskim partnerom FAW, dok se konkurent Daimler obvezao na nova ulaganja u Kini. Deutsche Telekom je obznanio osnivanje poduzeća s China Mobile.

"Ovisimo jedni o drugima"

Kina je treći trgovinski partner Njemačke s razmjenom do 140 milijardi eura prošle godine. Li je istaknuo da je tijekom tri prva tromjesečja ove godine bilateralna trgovina bitno napredovala.

"Ovisimo jedni o drugima", ocijenio je i naglasio teški gospodarski kontekst koji ističe potrebu međunarodne suradnje.

"Njemačko-kineski odnosi su lokomotiva suradnje između Kine i Europe", dodao je.

Nekoliko spornih tema nije moglo u petak pokvariti prijateljsko ozračje između Pekinga i Berlina. Dvoje šefova vlada čak su otišli zajedno u kupovinu, gdje je kancelara svome gostu kupila čokoladu.

Na pitanje o stanju u Hong-Kongu, gdje su tisuće prosvjednika i dalje u petak bile mobilizirane, Merkel se suzdržala kritika na račun režima Pekinga i samo rekla da se "nada pronalaženju rješenja koje bi zadovoljilo stanovništvo Hong Konga u okviru slobodne razmjene mišljenja".

Lijev posjet Njemačkoj početak je njegove druge turneje po Europi ove godine. Nakon Hamburga gdje će sudjelovati u subotu na gospodarskom forumu, on odlazi u Rusiju, zatim Italiju na summit Asem-a (Dijalog Azije i Europe) 16. i 17. listopada.

Kineski predsjednik Xi Jinping boravio je u Njemačkoj u ožujku, a kancelarka je sedam puta posjetila Kinu, posljednji put u srpnju.

Pročitajte više